sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Chińska kryptowaluta, Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, Przecena złota i srebra

złote sztabki

Chiny przyśpieszają prace nad wprowadzeniem swojej oficjalnej cyfrowej waluty. Tymczasem w Krynicy-Zdroju zakończyła się XXIX edycja Forum Ekonomicznego.

Chińska kryptowaluta

Ludowy Bank Chin przyspieszył prace nad oficjalną cyfrową walutą. Z informacji podanych przez serwis Coindesk wynika, że Chinom zależy, by wprowadzić system do użytku, zanim Facebook wystartuje ze swoją kryptowalutą Libra. Ludowy Bank Chin nie jest jedynym centralnym bankiem na świecie, prowadzącym pracę nad oficjalnym cyfrowym pieniądzem, nie wszędzie jednak projekt znajduje się tak blisko wdrożenia jak w tym wypadku.

„China Daily” donosi, że testy już trwają – przeprowadzane są symulacje różnych scenariuszy płatności, w tym również transakcje z podmiotami z sektora prywatnego. Według informacji „Forbesa” cztery banki znajdą się w grupie instytucji, które jako pierwsze otrzymają dostęp do kryptowaluty – Bank of China, China Construction Bank, Agrocultural Bank of China i ICBC. Posługiwać się nią będzie też część sektora niebankowego.

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli

Minister edukacji Dariusz Piontkowski był na konferencji prasowej 5 września pytany o planowane podwyżki dla nauczycieli. Wyjaśnił, że rząd w przyszłym roku przewiduje wzrost wynagrodzeń o 6%. Zapowiedział też, że już wkrótce zostanie wskazany termin, kiedy podwyżki wejdą w życie. Przypomniał również, że już teraz, we wrześniu, realizowana jest podwyżka o 5%, która wcześniej była planowana dopiero na styczeń 2020 roku. Podwyżka o 6% ma być dodatkowym wzrostem wynagrodzeń.

zobacz także:  Kredyty we frankach - co nowego w 2019 roku? Gdzie frankowicze mogą szukać pomocy?

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

Od wtorku do czwartku w pierwszym tygodniu września trwało XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Podczas tej imprezy odbyło się prawie 340 różnych wydarzeń z udziałem gości z kilkudziesięciu krajów. W tym roku został pobity rekord – w ciągu trzech dni w wydarzeniu wzięło udział 5,3 tys. uczestników.

Szczególnie ważna w tym roku była prezentacja „Raportu Forum Ekonomicznego Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport”. Poruszono w nim kwestie między innymi zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, dynamiki rynku pracy oraz trendów w optymalizacji i uszczelnianiu systemów podatkowych. Z opracowania wynika między innymi, że jeżeli uda się utrzymać obecny wzrost gospodarczy, polskie PKB na mieszkańca w ciągu 14 lat osiągnie taki poziom jak w krajach starej piętnastki Unii Europejskiej, a w ciągu 21 lat taki jak w Niemczech.

Nagrodę Człowieka Roku 2018 otrzymał premier Mateusz Morawiecki. Tytułem firmy roku został wyróżniony bank PKO BP SA. Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie otrzymała grupa Luxmed.

Przecena złota i srebra

Informacja, że za miesiąc przedstawiciele rządów Stanów Zjednoczonych i Chin spotkają się w Waszyngtonie na rozmowach handlowych, ośmieliła inwestorów do większego ryzyka. Odbiło się to wzrostami na Wall Street, a zarazem silnymi spadkami cen srebra i złota. Notowania złota poszły w dół aż o 2,3%, osiągając poziom 1 525,55 dolarów za uncję. Jest to o tyle znamienne, że zaledwie dzień wcześniej dolarowy kurs złota był na najwyższym poziomie od kwietnia 2013 roku. Jeszcze bardziej, bo aż o 4,9%, przecenione zostało srebro.

zobacz także:  Budżet na 2020 r., Wyższe ceny srebra... - przegląd

Dodaj Twój komentarz