Planowana jest zmiana Kodeksu wyborczego. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych przygotowywany jest grunt pod nałożenie sankcji na podmioty biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2.
- Zmiana Kodeksu wyborczego
- Skarb w Barczewie
- Senat USA za sankcjami w sprawie Nord Stream 2
- Dochodzenie przeciw byłemu prezesowi Chińskiego Banku Rozwoju
Zmiana Kodeksu wyborczego
Zadecydowano, ze Sejm zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego. Jedna z poprawek wprowadza zapis, że o ważności wyborów prezydenckich, do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego będzie rozstrzygać właściwa izba Sądu Najwyższego. Jest to różnica względem pierwotnego projektu, według którego orzekać miał o tym Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Inna poprawka głosi, że do postępowania w sprawie stwierdzenia ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego niezakończonego przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosowane będą przepisy znowelizowanego Kodeksu wyborczego.
Skarb w Barczewie
W Barczewie na Warmii archeolodzy znaleźli pod posadzką kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła skarb – glazurowany ceramiczny kubek wypełniony pieniędzmi. Jest to około 1000 srebrnych monet, najprawdopodobniej pochodzących z pierwszej połowy XVII wieku. Wśród nich znajdują się monety koronne z czasów Zygmunta III Wazy, bite w latach 20-tych XVII wieku – grosze, półtoraki, trojaki i szóstaki – a także szelągi pruskie księcia Jerzego Wilhelma Hohenzollerna, ówczesnego lennika Rzeczypospolitej.
Senat USA za sankcjami w sprawie Nord Stream 2
Komisja spraw zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych przegłosowała projekt ustawy, która pozwala nałożyć sankcje na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Za ustawą „Ochrona Bezpieczeństwa Energetycznego Europy” głosowało 20 senatorów, 2 było przeciw. Senat uznał, że Rosja już teraz posługuje się dostawami surowców jako narzędziem politycznego szantażu, a po uruchomieniu Nord Stream 2 zyska do tego celu nowe środki.
Ewentualne sankcje obejmą nie tylko stronę rosyjską, ale także biznesowych i finansowych partnerów projektu z Europy Zachodniej. Formalnie rosyjski Gazprom jest jedynym udziałowcem spółki, która odpowiada za budowę Nord Stream 2, podpisał jednak umowy o finansowaniu przedsięwzięcia przez niemieckie koncerny Winterfall i Uniper, francuski Engie, austriacki OMV i holendersko-brytyjski Shell.
Sankcje mogą objąć również inne drogi eksportu rosyjskiego gazu. Oprócz Nord Stream 2, prowadzącego przez Bałtyk z Rosji do Niemiec, Rosja realizuje też drugi projekt, Turkish Stream, przechodzący przez Morze Czarne. Oba gazociągi mają przesyłać gaz z pominięciem Ukrainy.
Żeby ustawa o sankcjach weszła w życie, musi zostać jeszcze przyjęta przez cały Senat i Izbę Reprezentantów oraz zostać podpisana przez prezydenta.
Dochodzenie przeciw byłemu prezesowi Chińskiego Banku Rozwoju
Hu Huaibang, były prezes Chińskiego Banku Rozwoju, jest podejrzany o naruszenia prawa i dyscypliny. Chińska agencja antykorupcyjna Centralna Komisja Inspekcji Dyscypliny podała, że toczy się przeciw niemu postępowanie. Choć nie sprecyzowano, jakie konkretnie przepisy zostały przez niego złamane, zastosowane określenie „poważne naruszenia dyscypliny” często jest używane przez chińskie władze odnośnie spraw korupcyjnych.
Już w październiku państwowa telewizja CCTV podawała, że zdaniem prokuratorów Hu pomagał Wangowi Sanyunie, byłemu sekretarzowi Komunistycznej Partii Chin, w przekazywaniu łapówek od byłego prezesa naftowego konglomeratu CEFC China Energy Ye Jianminga.