niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Konta oszczędnościowe

Lokata czy konto oszczędnościowe? W jaki sposób odkładać pieniądze? Dowiedz się, ile najczęściej wynosi oprocentowanie konta oszczędnościowego i jakie są zalety jego posiadania. Regularnie odkładaj pieniądze i obserwuj, jak procentują na koncie oszczędnościowym.

Konta oszczędnościowe, porównaj konta oszczędnościowe zanim wyślesz wniosek online:

 

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który jest przeznaczony dla osób fizycznych. Celem takiego konta jest gromadzenie oszczędności na oprocentowanym rachunku i pomnażanie ich. Konto oszczędnościowe jest połączeniem lokaty z kontem osobistym. W zależności od wybranej oferty banku, odkładane pieniądze można w każdej chwili wypłacić bez utraty odsetek lub wpłacić nowe środki. Należy jednak sprawdzać, czy te wypłaty i wpłaty są darmowe, ponieważ może się okazać, że istnieją pewne narzucone limity.

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Działanie konta oszczędnościowego jest bardzo proste. Wystarczy założyć specjalny rachunek w banku i dokonać pierwszej wpłaty. Po miesiącu będzie już widać efekty „oszczędzania”, ponieważ jest to produkt oprocentowany. Zyski są oczywiście w znacznej mierze zależne od tego, ile posiadamy środków na koncie. Im więcej mamy odłożonych pieniędzy, tym więcej zarobimy na koncie oszczędnościowym. Wpływ na to ma także aktualny stopień oprocentowania, który może być zmienny, bo zależy od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. A jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego? Można to oczywiście zrobić w tradycyjny sposób, chociaż coraz więcej osób korzysta teraz z kalkulatorów kont oszczędnościowych, które szybko wyliczają ile można zarobić.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Jak już zostało wspomniane, oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zmienne, co ma swoje plusy i minusy. Zależne jest ono od stóp procentowych, na które wpływ ma szereg różnych czynników, na przykład inflacja czy ogólna sytuacja gospodarcza. Im niższa inflacja, tym niższe oprocentowanie kont oszczędnościowych i odwrotnie, kiedy inflacja rośnie, wzrasta poziom stóp procentowych.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Osoby, które chcą odłożyć pieniądze zazwyczaj wahają się między lokatą a kontem oszczędnościowym. Produkty te łączy fakt, że oba podlegają podatkowi Belki, czyli podatkowi od dochodów kapitałowych. Więcej jednak jest różnic między lokatą a kontem oszczędnościowym. Jakich?

Lokata to produkt terminowy. Umowa podpisywana jest na konkretny czas, miesiąc, 3 miesiące, rok. Od konta oszczędnościowego różni ją fakt, że wpłata środków dokonywana jest tylko raz i to w momencie zakładania lokaty. Istotne jest również to, że środki nie mogą być wypłacane w trakcie jej trwania, ale po zakończeniu. Nie oznacza to jednak, że dana osoba nie będzie mogła odzyskać pieniędzy. Może je oczywiście wypłacić, ale wtedy zazwyczaj przepadają odsetki, a posiadacz lokaty dostaje sam kapitał, czyli to, co wpłacił. Inaczej wygląda także kwestia oprocentowania. W przypadku lokat nie przekracza ono 3-4% w skali roku i to zazwyczaj dla nowych klientów decydujących się na ten produkt. Bywa, że wysokość oprocentowania może być uzależniona od tego na jaki okres zawierana jest lokata. Często można spotkać się z tym, że lepiej oprocentowane są lokaty krótkoterminowe, czyli takie na 3 lub 6 miesięcy. Większość tych produktów ma stałe oprocentowanie, dlatego z łatwością można wyliczyć, jakie zyski będziemy mieć przy zakończeniu trwania lokaty.

Konta oszczędnościowe natomiast są dla klientów bardziej komfortowe. W każdej chwili można wpłacić, ale i wypłacić pieniądze nie martwiąc się o utratę odsetek. Te bowiem są naliczane co miesiąc. Konta oszczędnościowe nie muszą być jak lokaty produktami zawieranymi na określony czas, chociaż mogą. Raczej podpisuje się umowę bezterminową, a klient w każdej chwili może z konta zrezygnować zabierając zarówno wpłacone środki, jak i odsetki.

Co więc jest lepsze? Trudno powiedzieć, bo wybór między lokatą a kontem oszczędnościowym zależny jest od osobistych preferencji. Osoby, które mogą ulokować zgromadzone środki i nie będą musiały ich wcześniej wypłacać, a zależy im na lepszym oprocentowaniu, powinny wybrać lokatę. Natomiast ci, którzy chcą stale odkładać pieniądze na czarną godzinę i móc zawsze je wypłacić w razie potrzeby, bez utraty odsetek, mogą zdecydować się na komfortowe i bezpieczne konto oszczędnościowe.

Ranking kont oszczędnościowych

Przeglądanie rankingów ułatwi porównanie kont oszczędnościowych, a co za tym idzie, wybór najlepszego dla nas produktu. W takich zestawieniach zazwyczaj można sprawdzić oferty różnych banków, zobaczyć jakie proponują oprocentowanie, na jaki czas zawierana jest umowa i jakie są koszty posiadanego rachunku. W tych kosztach są zazwyczaj opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, za pierwszy przelew lub wypłatę oraz ceny kolejnych transakcji. Wiele rankingów kont oszczędnościowych przedstawia także dodatkowe informacje, jakie warto wiedzieć, decydując się na produkt w konkretnym banku. Są to dane dotyczące oprocentowania (często korzystniejsze jest dla nowych klientów lub przez określony czas, bywa też, że na wyższe oprocentowanie mogą liczyć osoby, które zadeklarują, że regularnie na koncie będą pojawiały się wpływy w określonej wysokości), tego jak można założyć konto (online lub w oddziale banku).

Niektóre instytucje finansowe oferują także specjalne promocje lub profity wynikające z założenia u nich konta, np. 100 zł na start. Warto sprawdzać takie rankingi, by dowiedzieć się, gdzie jest darmowe konto oszczędnościowe, czyli takie w którym nie trzeba płacić za otwarcie rachunku czy przelewy wewnętrzne i zewnętrzne. Zazwyczaj w takich zestawieniach pojawiają się konta oszczędnościowe ING Bank Śląski, PKO BP, mBank.

Konto oszczędnościowe – dla kogo?

Na konta oszczędnościowe zazwyczaj decydują się osoby, które chcą odłożyć jakieś pieniądze, ale też zależy im na tym, by móc w każdej chwili je wypłacić nie tracąc przy tym odsetek, ale też mieć możliwość wpłacania nadwyżek pieniędzy na bezpieczny rachunek w banku. Klienci cenią sobie taki elastyczny dostęp do środków w każdej chwili. Takie konto jest też wygodne, można mieć nad nim kontrolę zarówno przez bankowość internetową, jak i mobilną. Niektórzy decydują się także na otwarcie konta oszczędnościowego dla dzieci, na którym odkładają im pieniądze na przyszłość.

komentarzy 5

  1. oszczędzacz pisze:

    czasy takie że chyba lepiej oszczędzać w skarpecie, lub we frankach 😉

  2. Olga pisze:

    Bezpieczniejsze jednak konto oszczędnościowe niż skarpety 😉 chociaż oprocentowanie do wysokich nie należy to jednak pieniądze są w bezpiecznym miejscu.

  3. skarbonka pisze:

    Dla mnie najlepszą ofertę miał ING. Plusem było to, że nie trzeba zakładać konta osobistego, żeby wszystko było darmowe. A nie chciałam mieć konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym mam konto osobiste.

  4. Agnieszka pisze:

    Mam w sumie 5 kont oszczędnościowych. To na ten moment dla mnie najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy i to na różne cele. Wszystkie w bankach, w których mam konta osobiste.

  5. Nikodem pisze:

    Dużo tych kont. I wszystkie bezpłatne? Ja chyba muszę założyć. Może to mnie zmotywuje do oszczędzania.

Dodaj Twój komentarz