sobota, 5 października 2024
HotMoney

Kalkulator zysku z lokat

Znasz oprocentowanie lokat, ale nie wiesz, jak obliczyć potencjalny zysk? Skorzystaj z kalkulatora, dzięki któremu odpowiesz sobie na pytanie: ile zarobię na lokacie. Przeanalizuj, czy lokata bankowa jest korzystnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Oblicz wysokość odsetek z lokaty, kalkulator lokat pokaże Tobie ile zarobisz na lokacie.

Co to jest lokata?

Lokaty bankowe są to produkty inwestycyjne oferowane przez banki – jest to rodzaj depozytu. Co istotne, w zamian za wpłacone środki bank zobowiązuje się do wypłaty odsetek po określonym czasie. Lokaty mogą być krótko- lub długoterminowe, a ich oprocentowanie zależy m.in. od okresu, na jaki składany jest depozyt.

Dzieli się je także na odnawialne lub nieodnawialne. W pierwszym przypadku, po upływie wyznaczonego terminu, lokata jest automatycznie odnawiana, w drugim natomiast środki zostają automatycznie zwracane klientami. To, co jest istotne, to świadomość tego, że w warunkach większości ofert istnieje zapis, iż wybranie środków z lokaty przed upływem określonego w umowie terminu skutkuje utratą odsetek. Ważne jest również, że od zysku z lokat należy odliczyć 19-proc. podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. A jak obliczyć lokatę? Można skorzystać z kalkulatorów lokat, które na podstawie czynników wpływających na oprocentowanie depozytu obliczają potencjalny zysk.

Oprocentowanie lokat

Aby wybrać najlepszą lokatę, należy przede wszystkim porównać oprocentowanie, które może być stałe lub zmienne. Najczęściej stała stopa procentowa oferowana jest w przypadku depozytów krótkoterminowych, natomiast zmienne oprocentowanie wybiera się dla lokat długoterminowych. Gdy klient wybierze lokatę ze stałym oprocentowaniem może z góry określić, w jakiej wysokości zostaną przyznane mu odsetki. W drugim przypadku uzyskany dochód zależeć będzie od sytuacji rynkowej.

Ile zarobię na lokacie?

Jak obliczyć oprocentowanie lokat? Wystarczy skorzystać z prostych narzędzi internetowych, jak kalkulator lokat, który na podstawie podanych danych automatycznie oblicza zysk. W kalkulatorach liczących oprocentowanie lokat należy wpisać takie informacje jak kwota depozytu, okres lokaty podany w miesiącach oraz oprocentowanie nominalne. Dzięki temu można dowiedzieć się, ile będzie wynosić kwota lokaty wraz z odsetkami, wysokość odsetek, a także zysk po odjęciu podatku Belki.

Ponadto można sprawdzić oferty bankowe, które są zbliżone do oczekiwanych efektów. To sprawia, że w jednym miejscu można porównać równe lokaty i wybrać tę o najkorzystniejszych warunkach.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest rachunkiem osobistym z cechami lokaty. Co to oznacza? Przeznaczone jest do gromadzenia środków, od których naliczają się odsetki na podstawie oprocentowania. Różnica między nimi jest taka, że wypłata części kapitału nie skutkuje automatyczną utratą odsetek – można więc dowolnie dysponować swoimi pieniędzmi. Jednak oprocentowanie lokat najczęściej jest wyższe, nie istnieje też pokusa korzystania z przekazanego bankowi depozytu. Można też szukać promocji kont oszczędnościowych, w których oprocentowanie porównywalne jest do lokat. Ponadto warto sprawdzić kalkulatory regularnego oszczędzania, które obliczają, ile trzeba odkładać, aby uzyskać pożądaną kwotę.

Ranking lokat

W wyborze najlepszej lokaty pomagają rankingi depozytów bankowych. Są to przygotowane przez ekspertów finansowych analizy, w których przedstawiane są najlepsze w określanym czasie oferty. Rankingi lokat najczęściej tworzone są co miesiąc, dzięki czemu można na bieżąco sprawdzać warunki w różnych bankach.

Przez klientów chętnie używany jest kalkulator lokat oraz rankingi lokat bez konta. Co to oznacza? Do przekazania depozytu nie jest konieczne założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Często sprawdzane są również lokaty w mBanku oraz lokaty w PKO BP, ponieważ te banki oferują wiele korzystnych produktów.

komentarze 4

  1. lokata pisze:

    Nigdy nie miałam jeszcze otwartej lokaty. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że „zamraża” środki. Mam 5 kont oszczędnościowych i zdecydowanie to jest dla mnie lepsza opcja. Jak potrzebuję kasę – przelewam. Zyski i tak porównywalne.

  2. Oszczędna pisze:

    Wpłacałam pieniądze na lokatę oszczędnościową ładnych kilka lat temu, jak oprocentowanie wynosiło nawet 6,4%, teraz już coraz mniej się to opłaca.

  3. zawiedziona pisze:

    Niewiele mają do liczenia te kalkulatory, bo na lokacie obecnie nie da się zarobić. Oprocentowanie jest żenująco małe.

  4. Inwestorka pisze:

    Ja się zastanawiałam między lokatą, a kontem oszczędnościowym – wybrałam to drugie. Co prawda na lokacie miałabym wyższy zysk, ale wolę mieć stały dostęp do moich pieniędzy. A co do oprocentowania, to fakt, jest ono niskie, ale trzeba wziąć też pod uwagę, że ryzyko jest małe. W końcu, Zawiedziona, nikt Ci dużych pieniędzy za darmo nie da, to tak nie działa.

Dodaj Twój komentarz