wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Wpływ obniżenia stóp procentowych na aktualnych kredytobiorców

Monety w słupkach

Rozszerzająca się pandemia koronawirusa wpływa na coraz więcej sfer życia. Obciążona jest nie tylko służba zdrowia, rynek pracy, ale i gospodarka. Odpowiedzią na to było ostatnio spotkanie Rady Polityki Pieniężnej, na którym obniżono stopy procentowe. Jaki to ma wpływ na sytuację kredytobiorców?

RPP obniża stopy procentowe

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, która odbyła się 17.03.2020 r., podjęto decyzję o obniżeniu stóp procentowych dla złotego. Decyzja ta została spowodowana obecną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa, która ma już wpływ właściwie na każdy aspekt życia. Od 5 lat RPP nie zmieniała wysokości stóp procentowych, jednak ograniczenia w gospodarce, które nakładają poszczególne państwa, spadek zainteresowania sprzedażą, usługami itp., zmuszają rządy wielu krajów do reagowania na tę sytuację. Co ustalono na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej?

Ustalenia Rady Polityki Pieniężnej

Na posiedzeniu RPP ustalono stopy procentowe w skali rocznej na poziomie:

  • stopa referencyjna – 1%,
  • stopa lombardowa – 1,50%,
  • stopa depozytowa – 0,50%,
  • stopa redyskontowa weksli 1,05%,
  • stopa dyskontowa weksli 1,10%,
  • stopa rezerwy obowiązkowej 0,5%.
zobacz także:  Ile w USA kosztuje iPhone 5, ceny telefonów Apple za granicą

Podwyższono natomiast oprocentowanie środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej do 1%. Nowe wysokości stóp procentowych weszły w życie 18.03.2020 r. Jakie to ma konsekwencje dla kredytobiorców i przedsiębiorców?

Obniżenie stóp procentowych a kredytobiorcy

Niższe stopy procentowe to przede wszystkim korzyść dla kredytobiorców. Oznacza to, że comiesięczne zobowiązania wobec banków będą niższe. To z kolei znacznie odciąży domowy budżet, który i tak może być już obarczony nieuniknionymi zmianami na rynku pracy. Niższe raty do spłaty to nie tylko udogodnienie dla indywidualnych kredytobiorców, ale również dla przedsiębiorców. W skali roku oszczędności mogą wynosić nawet 1 000 zł, zależy to oczywiście od rodzaju i wysokości kredytu. Poza takim realnym wsparciem w postaci mniejszych kosztów kredytów niższe stopy procentowe obniżają także koszty obsługi długu publicznego. A czy decyzja Rady Polityki Pieniężnej może mieć jakieś negatywne skutki?

Lokaty coraz mniej opłacalne

Obniżenie stóp procentowych to niestety coraz mniejsze korzyści dla posiadaczy lokat. Od lat przechowywanie pieniędzy w bankach było już coraz mniej opłacalne. To może poskutkować tym, że Polacy będą zabierali swoje pieniądze z lokat i inwestowali je w coś innego, np. w złoto lub po prostu będą trzymali gotówkę w domu. Oprocentowanie na poziomie 0,50% może zniechęcić wiele osób do korzystania z usług bankowych.

zobacz także:  Na czym można zaoszczędzić planując wesele?

Jak widać, koronawirus już realnie wpływa na życie wszystkich osób, zarówno indywidualnych klientów banków, jak i przedsiębiorców. Stopy procentowe jeszcze nigdy nie były tak niskie, zmiana ich wysokości została wprowadzona pierwszy raz od 5 lat. W obliczu pandemii była to jedyna słuszna decyzja, która może wesprzeć polską gospodarkę przed zbliżającym się światowym kryzysem.

Dodaj Twój komentarz