Funt brytyjski to nieoficjalna nazwa waluty, jaką jest funt szterling — jednostka monetarna obowiązująca głównie w Wielkiej Brytanii. Oznacza się go symbolem £. 1 funt dzieli się na 100 pensów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej waluty? Ile kosztuje funt? Od czego zależy jego cena?
Co warto wiedzieć o funcie brytyjskim?
Funt szterling został wprowadzony do obiegu przez króla Henryka II w 1158 roku i był wymienialny na srebro. Po niespełna 700 latach zmieniono wymienialność na złoto. Warto zaznaczyć, że jest to najstarsza waluta na świecie w ciągłym użyciu. To oficjalny środek płatniczy Wielkiej Brytanii oraz jej terytoriów zależnych (Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego, Falklandów, Gibraltar, Guernsey, Wyspy Man, Jersey, Wyspy Świętej Heleny oraz Georgii Południowej). Większość używanych aktualnie monet wykonywanych jest z mieszaniny miedzi i niklu. W kwestii banknotów na uwagę zasługuje fakt, że bank Anglii jako pierwszy na świecie wprowadził polimerowe, plastikowe banknoty, które są doskonale zabezpieczone nie tylko przed zniszczeniem (nie gniotą się, nie brudzą, nie rozdzierają i nie spierają), ale także przed fałszerstwem. Na awersie każdego z nich znajduje się postać królowej Elżbiety II.
Ile kosztuje funt brytyjski? Gdzie sprawdzać kurs waluty?
Jak wynika obserwacji rynku, funt szterling jest jedną z czterech najczęściej wymienianych walut na świecie (tuż obok dolara amerykańskiego, euro oraz jena). Dodatkowo jest znany jako jedna z najmocniejszych światowych walut. 2.08.2022 roku kurs funta wynosił 5,6062 zł. W perspektywie YTD, czyli od 1.01.2022 do tejże daty jego kurs urósł o 2,22%, jednak spadł o 0,66% w porównaniu z dniem poprzednim. Aby wygodnie i szybko przeliczyć funty na złotówki oraz w drugą stronę warto korzystać z kalkulatorów walutowych dostępnych w sieci.
Należy pamiętać, że kursy walut, zwłaszcza aktualnie, są niezwykle dynamiczne, dlatego bardzo ważne jest stałe sprawdzanie ich. Gdzie można znaleźć rzetelne bieżące informacje na ten temat? Jednym ze źródeł może być strona internetowa NBP, gdzie przekazywane są codzienne kursy średnie walut obcych. Przydatne bywają także serwisy finansowe — wiele z nich przekazuje nie tylko aktualną wartość funta w stosunku do złotówki, ale także inne newsy, które mogą być ważne podczas prognozowania kursu funta. Chcąc poznać cenę waluty, wybrać można także kantor (zarówno stacjonarny, jak i online) oraz aplikację Revolut, która umożliwia wygodną wymianę walut.
Od czego zależy cena funta?
Uważa się, że cena pieniądza na rynku zależy od popytu oraz podaży. Oczywiście zależności te są ważne w przypadku funta szterlinga, jednak należy pamiętać także o innych czynnikach, które warunkują siłę tej waluty. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na działanie sektora finansowo-ubezpieczeniowego w Wielkiej Brytanii i decyzje, które zapadają w londyńskim „City”. Niezwykle ważne są także sytuacja na rynku ropy naftowej i zmiana kursów innych liderów walutowych, czyli dolara amerykańskiego, euro oraz jena. Ponadto polityka Europejskiego Banku Centralnego w bardzo dużym stopniu wpływa na kurs funta brytyjskiego.
Niby spadek, ale jak dla mnie to funty dalej są za drogie…
Jak dla mnie taka sytuacja z wysokim funtem jest super, mam jeszcze oszczędności z Wielkiej Brytanii i czekam aż będę mógł je wymienić po maksymalnej możliwej kwocie, hehe