środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Pożyczki hipoteczne

Wiesz, że pożyczka hipoteczna nie jest tym samym produktem finansowym, co kredyt hipoteczny? Sprawdź warunki pożyczki hipotecznej, którą będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel. Dowiedz się, gdzie najtańsza pożyczka hipoteczna jest dostępna.

Porównywarka pożyczek hipotecznych:

 

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel może zostać przeznaczona na sfinansowanie każdego planu – zakupu samochodu, mieszkania czy wyjazdu na wakacje. To pożyczka z zabezpieczeniem hipotecznym, które dla banku jest wystarczającym argumentem, aby zaoferować korzystniejsze warunki zadłużenia, np. pod względem oprocentowania.

Zastawić można mieszkanie, dom lub działkę, pod warunkiem, że nieruchomość nie jest obciążona żadnymi innymi kredytami. To opłacalna alternatywa dla kredytów konsumpcyjnych, których całkowite koszty, związane z oprocentowaniem, prowizjami i innymi opłatami są o wiele wyższe.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Ze względu na to, że pojęcia pożyczki hipotecznej, a kredytu hipotecznego często uznawane są za tożsame, już na początku należy wyjaśnić, że określają zupełnie inne produkty bankowe. Czym się różnią?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że pozyskane od banku pieniądze można przeznaczyć na ściśle określony cel, jakim jest m.in. zakup działki budowlanej, budowa domu, zakup mieszkania czy wykup mieszkania komunalnego. Ponadto zadłużenie jest udzielane pod zastaw nieruchomości, która dopiero stanie się własnością kredytobiorcy. Należy też wiedzieć, że przez cały okres spłaty kredytu mieszkaniowego właścicielami nieruchomości są zarówno kredytobiorca, jak i bank.

Natomiast pożyczka hipoteczna udzielana jest pod zastaw nieruchomości, której pełnoprawnym właścicielem jest kredytobiorca. Pieniądze pozyskane dzięki tej pożyczce można wydatkować w dowolny sposób, nie określa się tego we wniosku o przyznanie zobowiązania. Aczkolwiek jeśli dłużnik okaże się niewypłacalny, bank w obu przypadkach podejmuje te same kroki – wszczyna procedurę o przejęcie prawa własności i sprzedaż nieruchomości tytułem spłaty pożyczki.

Wiele osób zastanawia się, co lepsze: kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Pożyczka hipoteczna to przede wszystkim alternatywa dla kredytów konsumpcyjnych. Nie może być jednak zaciągnięta na poczet zakupu/budowy nieruchomości, chyba, że kredytobiorca posiada zabezpieczenie w postaci innej, niezadłużonej hipoteki.

Warunki pożyczki hipotecznej

Najczęściej maksymalną kwotę pożyczki hipotecznej stanowi 60-70% wartości nieruchomości. Jak ją otrzymać? Należy spełnić szereg formalności związanych z weryfikacją swojej zdolności kredytowej. Należy udokumentować źródło oraz wysokość dochodu (wymagane jest zaświadczenie z zakładu pracy oraz w niektórych przypadkach pełny wyciąg z konta osobistego, na które wpływa wynagrodzenie), a także wartość nieruchomości.

Trzeba też wiedzieć, że zaciągnięcie pożyczki hipotecznej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, spowodowanymi koniecznością zlecenia wyceny nieruchomości, opłaceniem ubezpieczenia pomostowego oraz wpisaniem obciążenia do ksiąg wieczystych.

Pożyczki hipoteczne dla zadłużonych

Czy możliwe jest uzyskanie pożyczki hipotecznej dla zadłużonych? Bank nie udzieli takie zobowiązania osobom, które widnieją w bazie BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej lub w innych bazach dłużników, ponieważ to powoduje zwiększenie ryzyka niewypłacalności.

Uzyskanie środków może być jednak możliwe dzięki pożyczkom hipotecznym pozabankowym, które przyznawane są przez parabanki, czyli instytucje finansowe specjalizujące się w udzielaniu pomocy finansowej na mocy przepisów kodeksu cywilnego. Niektóre parabanki udzielają pożyczek hipotecznych bez BIK, trzeba jednak wiedzieć, że związane jest to ze zwiększeniem się oprocentowania, którego wysokość ma rekompensować ponoszone ryzyko. Ponadto należy udokumentować stały dochód oraz przedstawić wartość nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna na oświadczenie

Niektóre parabanki oferują możliwość przyznania pożyczki hipotecznej na oświadczenie. Aby ją uzyskać, należy jedynie przedstawić oświadczenie o dochodach oraz dowód osobisty. Klient nie jest weryfikowany w bazie BIK, a pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel. Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach nieposiadających zdolności kredytowej, widniejących w bazach dłużników lub o zbyt niskich dochodach, które uniemożliwiają uzyskanie dodatkowych środków od banku.

Oprocentowanie pożyczek hipotecznych

Dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki, oprocentowanie tego rodzaju pożyczek jest na korzystnym poziomie. Najczęściej jest wyższe o 1-2%, niż w przypadku kredytu hipotecznego, ale o kilka procent niższe, niż kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Dzięki temu zmniejszają się całkowite koszty zobowiązania, a kredytobiorca spłaca zobowiązanie o wiele szybciej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zaciągając pożyczkę hipoteczną dla zadłużonych w parabanku oprocentowanie będzie wyższe. W ten sposób rekompensowane jest ryzyko związane z udzielaniem pomocy finansowej bez zdolności kredytowej.

Gdzie najtańsza pożyczka hipoteczna?

Na koszt pożyczki hipotecznej składają się takie czynniki jak prowizja, odsetki, ubezpieczenie nieruchomości oraz opłaty związane z wyceną nieruchomości i jej zastawieniem. Banki często wymagają również ubezpieczenie na życie pożyczkobiorcy, które ma stanowić gwarancję spłaty w przypadku pogorszenia się zdrowia lub utraty pracy.

Aby dowiedzieć się, w jakim banku lub parabanku są najkorzystniejsze warunki, należy zwracać uwagę na wartość RRSO określającą Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wskazuje, jakie będą rzeczywiste koszty zobowiązania, uwzględniające nie tylko odsetki, ale wszelkie prowizje i opłaty. Aby szybko sprawdzić, gdzie jest najtańsza pożyczka hipoteczna, można korzystać z kalkulatorów i rankingów.

Pożyczki hipoteczne – rankingi, kalkulatory

Kalkulatory pożyczek hipotecznych umożliwiają porównanie kilku/kilkunastu produktów bankowych. Aby skorzystać z ich możliwości należy określić podstawowe kryteria, takie jak wysokość zobowiązania i okres spłaty. Na podstawie tych danych porównywarka automatycznie generuje listę wyników dostosowaną do potrzeb użytkowników, wyszczególniając i ujednolicając jednocześnie najważniejsze informacje.

Natomiast rankingi pożyczek hipotecznych tworzone są przez ekspertów, którzy zestawiają najbardziej atrakcyjne w danym tygodniu/miesiącu produkty bankowe. Ponadto przedstawiają najważniejsze warunki na jakich zaciągane jest zobowiązanie.

W jakim banku pożyczki hipoteczne?

Pożyczkobiorcy często interesują się ofertą takich banków jak PKO, ING, Citi Handlowy oraz mBank. Co sprawia, że są to atrakcyjne produkty bankowe?

Pożyczkę hipoteczną w mBanku można zaciągnąć od 20 000 zł do maksymalnie 500 000 zł, a okres kredytowanie nie może przekroczyć 240 miesięcy. Oferowane są zarówno raty równe, jak i malejące, a za wcześniejszą spłatę pożyczki nie są pobierane dodatkowe opłaty.

Okres kredytowania pożyczki hipotecznej w PKO może wynieść nawet do 20 lat, możliwe jest finansowanie do 60% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. PKO wprowadza także tzw. wakacje kredytowe, dzięki którym można zawiesić spłatę jednej raty w roku.

Pożyczka hipoteczna w ING może być zaciągnięta maksymalnie na 25 lat, przy czym minimalna kwota zobowiązania wynosi 70 000 zł. Możliwe jest uzyskanie środków do 80% wartości nieruchomości.

W Citi Handlowy pożyczkę hipoteczną uzyskuje się do kwoty 2 000 000 zł, nie można jednak przekroczyć limitu 70% wartości nieruchomości. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, a okres spłaty wynosi do 20 lat.

komentarzy 5

 1. Patryk pisze:

  Zawsze myślałem, że pożyczki hipoteczne udzielane są przez jakieś parabanki, a tu jednak są wymieniane banki i to całkiem znane.

 2. Franek92 pisze:

  Generalnie przerażają mnie te pożyczki. Zastawić dom lub mieszkanie dla pieniędzy? Straszne…

 3. madeline pisze:

  Czyli pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel? To coś jak kredyt gotówkowy, tylko zastawia się swój własny dom/mieszkanie? Hmmm… To dość ryzykowne rozwiązanie, sama bym się chyba na to nigdy nie zdecydowała.

 4. Karol pisze:

  Fajnie, że teraz coraz więcej ludzi się otwiera na pożyczki z innych źródeł niż banki – z wysokością rat bywa oczywiście różnie, ale nie zmienia to faktu, że firmy dają sporą ilość elastyczności i modyfiakcji ustaleń.

 5. Bimbo pisze:

  Hm są firmy, które zajmują się określonymi rodzajami pożyczek i siedzą np. tylko w danym temacie. Ja takim ufam, gorzej z tymi, które chcą robić wszystko i udzielać na tzw. każdych zasadach. Ale o złych wypowiadać się nie będę.

Dodaj Twój komentarz