czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Konta młodzieżowe

Konto młodzieżowe umożliwia prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego osobom, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia. Gdzie najlepiej założyć konto młodzieżowe? I z jakimi opłatami się to wiąże? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Konta młodzieżowe, konta bankowe dla młodych – porównywarka kont młodzieżowych:

 

Konto młodzieżowe, czyli co?

Konto młodzieżowe to forma rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, zwanego też rachunkiem bankowym lub kontem osobistym. Przeznaczone są one do gromadzenia środków pieniężnych i dysponowania nimi. Od tradycyjnych rachunków różnią się tym, że konta młodzieżowe przeznaczone są dla osób od 13. do 18. roku życia. Dostępne są także rachunki dla nieco starszych osób, czyli konta studenckie, które można posiadać zazwyczaj do ukończenia 26. roku życia.

Otwarcie rachunku dla niepełnoletnich

Osoba niepełnoletnia nie może samodzielnie założyć konta młodzieżowego. Potrzebna jest bowiem zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, a także jego dane osobowe, dlatego najlepiej udać się do banku razem z osobą dorosłą. Młodzież ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, stąd takie wymagania ze strony instytucji finansowych. Po utworzeniu konta młoda osoba może z niego korzystać na podobnej zasadzie co dorośli, nie może jedynie zaciągać kredytów (m.in. kredytów gotówkowych) i podejmować się inwestowania, np. w lokaty.

Konto młodzieżowe – czy warto?

Warto decydować się na założenie konta młodzieżowego dla dziecka, ponieważ pozwala ono na gromadzenie jego uzbieranych środków czy kieszonkowych na oddzielnym koncie. Dzięki temu młody człowiek ma możliwość uczenia się jak właściwie gospodarować pieniędzmi. Ponadto, posiadanie własnego rachunku osobistego przydaje się, kiedy ktoś chce wziąć udział w aukcji internetowej, zapłacić za drobne zakupy czy doładować telefon bez wychodzenia z domu.

Jak wybrać konto bankowe młodzieżowe?

Szukając konta młodzieżowego należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Najważniejsze są opłaty, które wiążą się z prowadzeniem rachunku i wydaniem karty, a także koszty realizowanych przelewów. Istotny jest także dostęp do znacznej ilości bankomatów, z których będzie można wypłacać pieniądze. Z tym związane są również koszty, ponieważ nie w każdym bankomacie mogą to być wypłaty darmowe, w niektórych pobierana jest z konta prowizja. Bardzo ważny jest także dostęp do bankowości mobilnej i internetowej. Młodzież z niej często korzysta i chce mieć wszystko pod ręką, także możliwość kontrolowania swoich finansów czy to przez laptopa, czy może przez telefon.

Niektóre konta młodzieżowe gwarantują dodatkowe korzyści wynikające z posiadania rachunku w konkretnym banku. Mogą to być specjalne rabaty, promocje na zakupy w wybranych sklepach czy inne oferty specjalne. Szukając konta młodzieżowego warto też zapoznać się z opiniami innych użytkowników konta, ona najlepiej przedstawią jak w praktyce wygląda korzystanie z bankowości internetowej czy mobilnej.

Rankingi kont młodzieżowych

Szukając odpowiedniego rachunku warto korzystać z porównań kont młodzieżowych, w których zestawione są najważniejsze informacje dotyczące tego produktu bankowego. W takich rankingach prezentowane są informacje na temat opłat za otwarcie konta, miesięcznych opłat za prowadzenie konta, kosztów przelewów zewnętrznych przez Internet, opłat za wydanie karty, miesięcznych opłat za kartę, warunków zwolnienia z opłat za kartę, liczby bezpłatnych bankomatów, kosztów wypłaty z obcych bankomatów w Polsce. Pod uwagę brane są także dane na temat darmowej wpłaty gotówki, oprocentowania rachunku, dostępności płatności mobilnych (np. BLIK), możliwości otwarcia konta przez Internet.

Warto sprawdzać także dodatkowe korzyści i możliwości wynikające z założenia konta młodzieżowego w konkretnym banku. Może to być na przykład premia w wysokości 100 zł za otwarcie konta i regularne oszczędzanie. Niektóre instytucje finansowe dają też zniżki w szkołach językowych za płatnościami kartą, promocyjne ceny biletów do kin czy kody rabatowe na ubrania w popularnych sklepach młodzieżowych.

Gdzie najlepiej założyć konto młodzieżowe?

Nie wszystkie banki mają w ofercie konta młodzieżowe, dlatego warto sprawdzić, które z nich udostępniają takie udogodnienie dla młodych. Dużym zainteresowaniem cieszy się konto młodzieżowe mBank eKonto m. Darmowe jest założenie rachunku, prowadzenie konta młodzieżowego od 13. do 25. roku życia, przelewy zewnętrzne. Nie jest także pobierana opłata za wydanie karty. Do 20. roku życia wypłaty ze wszystkich bankomatów są darmowe. Nie pobiera się także opłat za wpłaty w urządzeniach mBank, Planet Cash, CashLine i w oddziałach mBanku.

Korzystne warunki oferuje także Bank Pekao. Jest tam konto młodzieżowe dla osób między 13. a 26. rokiem życia. Za otwarcie konta nie są pobierane żadne opłaty. Podobnie jak nie ma miesięcznych opłat za prowadzenie konta, przelewy zewnętrzne, opłaty za wydanie i posiadanie karty. Jeżeli chodzi o bankomaty, bezpłatne są wszystkie, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Darmowa wpłata gotówki jest natomiast w oddziałach Pekao SA.

Konto młodzieżowe dostępne jest także w PKO BP. Nie płaci się w nim za otwarcie konta, nie ma miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku, darmowe są przelewy zewnętrzne przez Internet, nie ma opłaty za wydanie karty. Pobierana jest natomiast opłata za korzystanie z karty, jednak istnieje od tego wyjątek. Jeśli posiadacz rachunku co najmniej 2x w miesiącu dokona płatności kartą, wtedy za nią nie płaci.

Konto młodzieżowe jest również w BZ WBK. Bank nie pobiera opłat za otwarcie konta ani za jego prowadzenie. Przelewy przez Internet są bezpłatne, podobnie jak wszystkie dostępne w Polsce bankomaty. Jeżeli chodzi o wpłaty, za darmo można dokonywać ich we wpłatomatach BZ WBK.

Konto dla młodych można również założyć w Nest Bank. Właściwie wszystko jest tam darmowe. Nie są pobierane opłaty za otwarcie i prowadzenie konta, za przelewy zewnętrzne, za wydanie i korzystanie z karty. Mało tego, bezpłatna jest wypłata gotówki we wszystkich bankomatach w kraju. Bezpłatnych wpłat natomiast można dokonywać w urządzeniach Euronet i w oddziałach banku.

Podobnie jest z kontem młodzieżowym w ING Banku Śląskim. Tam również nie są pobierane opłaty za kartę i prowadzenie rachunku, jednak ograniczeniem są bankomaty. Darmowe wypłaty gotówki są jedynie w urządzeniach ING oraz w Planet Cash.

komentarzy 5

  1. aga pisze:

    Miałam takie konto młodzieżowe w PKO i faktycznie bardzo się przydało. To były czasy, kiedy zaczynałam robić zakupy online, więc potrzebowałam mieć możliwość za nie płacić. Myślę, że dzisiaj dla większości młodych to rzecz must have.

  2. Asia pisze:

    Dobrze, że młodzi mają teraz taką możliwość, żeby mieć swoje konto młodzieżowe. Pamiętam jaki był kiedyś problem z allegro jak nie miało się swojego konta. Trzeba było we wszystkie zakupy wciągać rodziców 😉

  3. Młoda pisze:

    Też uważam, że to świetny pomysł. Młodzi ludzie powinni jak najwcześniej oswajać się z tym, jak działa bankowość

  4. staruszka pisze:

    Pamiętam, że kiedyś miałam konto młodzieżowe w PKO. Ale warunki były dość słabe, szczególnie w porównaniu z tym co jest teraz. Ale wiadomo, ja to konto miałam już kilkanaście lat temu…

  5. Mateusz pisze:

    Też miałem takie konto, ale z czasem musiałem wymienić na zwykłe. Dobra opcja dla młodych. Zwłaszcza dziś. Bez karty płatniczej nie ma jak żyć.

Dodaj Twój komentarz