środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Kredyt konsolidacyjny

Nie wiesz, co to kredyt konsolidacyjny? Jest to jeden ze sposobów na wyjście długów. Sprawdź, jak uzyskać kredyt konsolidacyjny i połącz kilka zadłużeń w jedno ze wspólną, korzystną ratą.

Znajdź najtańszy kredyt konsolidacyjny i skonsoliduj kilka kredytów, płać jedną ratę, wniosek o kredyt konsolidacyjny przez internet – porównaj kredyty konsolidacyjne i wybierz najlepszy dla Ciebie:

 

Co to kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to połączeniu kilku zadłużeń w jedno, które ma na celu obniżenie wartości comiesięcznych zobowiązań. Na czym to polega? Posiadając kilka kredytów, należy co miesiąc spłacać ratę każdego z nich, przy czym ich oprocentowanie oraz wysokość różni się między sobą. Gdy dojdzie do konsolidacji zadłużeń, kilka rat zastąpionych jest jedną, która najczęściej jest niższa, niż suma poprzednich zobowiązań. Ponadto kredyty konsolidacyjne charakteryzują się niższym oprocentowaniem, co w połączeniu z ratą korzystnej wysokości odciąża domowy budżet.

Kredyty konsolidacyjne dzieli się na gotówkowe oraz hipoteczne. Czym się różnią? W przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego oprocentowanie zostaje obniżone, lecz wydłuża się okres spłaty. Natomiast kredyt hipoteczny konsolidacyjny posiada oprocentowanie na jeszcze niższym poziomie, lecz zobowiązanie obciążone jest hipoteką. To dodatkowy sposób na zabezpieczenie się przed ryzykiem niewypłacalności klienta.

Konsolidacji podlegają prawie wszystkie rodzaje zadłużeń: kredyty bankowe (zarówno kredyty gotówkowe, jak i kredyty samochodowe czy nawet kredyty mieszkaniowe), karty kredytowe lub odnawialne.

Kredyt konsolidacyjny – jak to działa?

Jak to jest możliwe, że kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych oferowany jest na bardziej preferencyjnych warunkach? Obniżenie wysokości raty automatycznie skutkuje wydłużeniem czasu spłaty zobowiązania. W konsekwencji całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego jest wyższy, niż suma kosztów pojedynczych zobowiązań. Wynika to z prostej zasady: im dłuższy jest kredyt, tym więcej odsetek należy zapłacić. Dlatego pojawia się pytanie, czy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny – czy się opłaca?

Czy warto kredyt konsolidacyjny zaciągnąć? Jeśli weźmie się pod uwagę koszty całkowite, okazuje się on być droższy, niż suma pojedynczych zobowiązań. Niesie jednak za sobą korzyści, które powodują, że jest to atrakcyjny produkt bankowy dla klientów.

Połączenie kilku rat w jedno powoduje, że nie należy martwić się o co miesięczną spłatę każdego z zadłużeń z osobna – dla osób posiadających wiele zobowiązań jest to spore ułatwienie, gdyż nie muszą pamiętać o wszystkich ratach. Jednak kluczowym czynnikiem powodującym korzystanie z kredytów konsolidacyjnych jest obniżenie wysokości raty, co stanowi znaczące odciążenie dla domowego budżetu i pozwala na wyjście z długów.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny? Procedura różni się nieco od zaciągania innych rodzajów zobowiązań, ponieważ należy dostarczyć bankowi informacje dotyczące wszystkich zadłużeń. Najpierw, aby znaleźć korzystną ofertę, można wypróbować kalkulator kredytu konsolidacyjnego, w którym przedstawione są warunki kilkunastu banków.

Na początku należy przygotować podstawowe dokumenty, niezbędne do uzyskania pomocy finansowej, tj. dowód osobisty, inny dowód potwierdzający tożsamość (np. paszport) oraz zaświadczenia o dochodach. Konieczne może być zaświadczenie o wysokości miesięcznego wynagrodzenia oraz zaświadczenie o rodzaju stosunku pracy. W przypadku emerytów i rencistów należy dostarczyć ostatni dowód wpłaty świadczenia. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą uzyskać kserokopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS, a także zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami i zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami. To dokumenty niezbędne do oceny zdolności kredytowej, które są potrzebne do większości rodzajów kredytów.

Natomiast gdy starasz się o kredyt konsolidacyjny, bank będzie wymagać jeszcze od Ciebie wszystkich umów kredytowych trwających zobowiązań oraz informacji dotyczących spłat każdego z zadłużeń. Niezbędne mogą kazać się także dwa ostatnie dowody spłat kredytów, które chcesz skonsolidować.

Ważne jest tutaj podkreślenie, że bank sprawdza swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej oraz w innych bazach dłużników. Dlatego, jeśli myślisz o konsolidacji, zgłoś się po kredyt zanim będziesz mieć problemy z regularną spłatą zadłużeń. Jeśli bank dowie się, że zalegasz ze składkami poprzednich kredytów, może odmówić udzielenia Ci tej formy pomocy finansowej.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, a pożyczka konsolidacyjna

Czy kredyty konsolidacyjne, a pożyczka konsolidacyjna różnią się między sobą? Tak, choć różnica polega głównie na instytucji świadczącej te usługi. Kredytów mogą udzielać wyłącznie banki na podstawie rygorystycznych przepisów, określających sposób zawierania umowy. Natomiast pożyczki przyznawane są na podstawie kodeksu cywilnego, co oznacza, że pożyczkodawcą może być każdy, nawet osoba fizyczna. W praktyce jednak w ich udzielaniu wyspecjalizowały się specjalne instytucje finansowe, zwane parabankami. Dlatego pożyczki konsolidacyjnej może udzielić Ci zarówno bank, jak i parabank.

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

A czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Jest to możliwe, chociaż w praktyce taka sytuacja rzadko ma miejsce. Kiedy opłaca się to zrobić? Jeśli kredyt konsolidacyjny zaciągany był kilka lat temu i teraz oferowane są znacznie korzystniejsze warunki, umożliwiające obniżenie całkowitych kosztów zobowiązania. Natomiast gdy kredytobiorca posiada dwa kredyty konsolidacyjne, ich połączenie będzie skutkować obniżeniem kosztów bankowych, które w tej sytuacji płaci się tylko raz.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Wybierając kredyt konsolidacyjny należy zwrócić uwagę na kilka czynników, nie tylko na oprocentowanie. Warto sprawdzić, jaka jest wysokość prowizji i czy istnieją opłaty za przedterminową spłatę zadłużeń, które chcesz połączyć. Jeśli będziesz konsolidować kredyt zabezpieczony hipoteką, musisz uwzględnić także koszty wyceny nieruchomości, notariusza czy wpisu do hipoteki.

Wszystkie dodatkowe opłaty związane z zaciąganiem kredytów składają się na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Więc aby uzyskać najtańszy kredyt konsolidacyjny warto w głównej mierze kierować się tym wskaźnikiem. Natomiast w porównaniu warunków zobowiązań pomocne będą kalkulatory kredytu konsolidacyjnego, które zbierają wiele ofert w jednym miejscu i przedstawiają je w ujednoliconej formie, zawierając najważniejsze informacje potrzebne do weryfikacji warunków zobowiązania.

Ranking kredytów konsolidacyjny

Jednym ze sposobów na znalezienie korzystnej oferty jest sprawdzanie rankingów kredytów konsolidacyjnych. Są to zestawienia najbardziej atrakcyjnych ofert banków, przedstawione w jasny i przejrzysty sposób. Dodatkowo w rankingach analizowane są podstawowe warunki zadłużenia. Ważne jest, aby sprawdzać aktualne analizy, najlepiej z bieżącego miesiąca.

W jakim banku kredyt konsolidacyjny?

Aby dowiedzieć się, w jakim banku opłaca się złożyć wniosek, warto korzystać z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego. A jakie oferty są chętnie wybierane przez kredytobiorców?

Z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego Alior Banku można dowiedzieć się, że zarówno oprocentowanie, jak i RRSO znajdują się na korzystnym poziomie. Maksymalna kwota zobowiązania wynosi 200 tys. zł, natomiast możliwe jest uzyskanie dodatkowej gotówki na nowe wydatki.

Natomiast kredyt konsolidacyjny w ING pozwala na połączenie do 7 zobowiązań z innych banków, klient ma również możliwość samodzielnego określenia wysokości i dnia płatności raty. Ponadto w przypadku pożyczek konsolidacyjnych powyżej 20 tys. zł nie jest pobierana prowizja banku.

komentarzy 5

  1. szukam kredytu konsolidacyjnego pisze:

    jak w nazwie, czyli szukam kredytu konsolidacyjnego, tu znowu tylko formularz zgłoszenia do kredytów konsolidacyjnych….. 🙁 szukałam wszędzie, więc pytam czy ktoś może po prostu polecić kredyt konsolidacyjny? gdzie braliście ostatnio kredyt konsolidaycjny?

  2. podejrzliwa pisze:

    Jak ma się kilka zobowiązań to taki kredyt konsolidacyjny bywa wybawieniem. Niższa i przede wszystkim jedna rata, lepsze warunki umowy, dłuższy okres kredytowania – brzmi dobrze. Pewnie jest w tym jakiś haczyk.

  3. akurat pisze:

    Akurat nie jestem fanką kredytów, ale ta opcja jest jeszcze okej. Jak ktoś już ma problemy ze spłatą, to przynajmniej ma sobie z tym jako tako jak poradzić. Dobrze, że tak wiele ofert jest. Zawsze jest szansa, że gdzieś się uda dostać kredyt.

  4. Georgia pisze:

    Jak się nie ma opcji, to kredyt konsolidacyjny zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Lepsze to, niż popaść jeszcze w większe długi, bo się rat nie spłacało. Ale co tu się oszukiwać – w konsekwencji konsolidacja będzie droższa, od spłacania pojedynczych zobowiązań. Z tym się też trzeba liczyć.

  5. Jacek pisze:

    Konsolidacja kredytu to świetna opcja. Od niedawna stała się znacznie bardziej popularna. Moim zdaniem dzięki temu wiele osób lepiej radzi sobie ze spłatą zobowiązań.

Dodaj Twój komentarz