poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Konta dla firm

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy zakładając firmę musisz mieć konto firmowe? Odpowiadamy na to pytanie oraz pokazujemy, jak wybrać korzystną ofertę konta dla firm. Dowiedz się, w jakim banku konto firmowe można otworzyć na atrakcyjnych warunkach.

Konto dla firmy, czyli popularne rachunki firmowe:

 

Czym jest konto dla firm?

Konto dla firm to produkt bankowy, który stworzony został specjalnie z myślą o przedsiębiorcach, także tych, którzy prowadzą działalność jednoosobową. W zasadzie konto bankowe dla firm nie różni się niczym od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) dla osób fizycznych. Jest wykorzystywane do gromadzenia środków finansowych i przeprowadzania rozliczeń pieniężnych. Konto bankowe dla firm, tak jak i rachunek osobisty, prowadzone jest przez bank na podstawie umowy o prowadzenie rachunku.

Rachunek bankowy dla firm różni się od konta osobistego jedynie tym, że często jego prowadzenie jest znacznie droższe. Co więcej, tego typu produkt bankowy zazwyczaj ma dodatkowe opcje, takie jak księgowość online. Posiadacze rachunków firmowych mogą dokonywać bezpłatnych przelewów do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wiele innych usług korzystnych z punktu widzenia przedsiębiorców.

Posiadacze rachunku bankowego dla firm najczęściej otrzymują jedną kartę, która służy do obsługi konta. Jeśli jest więcej wspólników lub osób upoważnionych do zarządzania finansami firmy, to warto wystąpić o więcej niż jedną kartę płatniczą.

Czy zakładając firmę muszę mieć konto firmowe?

Niejeden początkujący przedsiębiorca z pewnością zastanawia się, czy zakładając firmę musi mieć konto firmowe. Prawda jest taka, że w polskim prawie nie ma przepisów regulujących tę kwestię. Warto jednak wiedzieć, że do niedawna, jeśli transakcje wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przekraczały 15 000 euro, to musiały zostać zarejestrowane, czyli przedsiębiorca miał obowiązek tego typu operacje realizować za pośrednictwem rachunku bankowego. Od 2017 roku każda jednorazowa transakcja przekraczająca 15 000 złotych musi zostać dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego. W przypadku niewypełnienia dyspozycji tego przepisu, pojawi się konieczność poniesienia po stronie przedsiębiorcy określonych konsekwencji podatkowych.

Powyższe rozważania jasno pokazują, że zakładając firmę należy otworzyć również rachunek bankowy. Pytanie tylko, czy musi to być konto firmowe? Niekoniecznie. Nie ma bowiem obowiązku posiadania osobnego konta dla spółki z o.o. lub innej firmy, zwłaszcza w przypadku działalności jednoosobowej. Można więc wykorzystać rachunek osobisty.

Sprawdzi się to zwłaszcza wtedy, gdy prowadzi się małą firmę, w której głównymi operacjami są przelewy do US i do ZUS. Jako, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku szczególnego dokumentowania oraz rozliczania się z przeprowadzanych transakcji, nie trzeba martwić się o wydzielanie ich spomiędzy prywatnych opłat i wpłat. Posiadanie jednego rachunku jest znacznie bardziej wygodne. Ma się jeden numer rachunku, jedną kartę i ewentualnie jedne opłaty. To, co ważne, to nie powinno być to konto wspólne z małżonkiem, jeśli nie jest on wspólnikiem.

Warto jednak wiedzieć, że wiele banków nie pozwala na wykorzystanie rachunków ROR w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Stąd często w regulaminach tego typu kont znajdują się zapisy o zakazie wykorzystywania konta osobistego do celów firmowych. Zanim więc zgłosi się rachunek ROR jako firmowy, warto zapoznać się z zapisami zawartymi w umowie.

A dlaczego jednak lepiej założyć konto dla spółki z o.o. lub firmy o innym typie? Przede wszystkim z uwagi na wygodę w korzystaniu. Nie trzeba martwić się o to, które środki są prywatne, a które firmowe. Zwłaszcza w momencie pojawienia się kontroli. Ponadto pieniądze, które należą do firmy nie podlegają tzw. podatkowi Belki. Te na rachunkach osobistych – tak. Warto o tym pamiętać, by nie było później problemów. Jest więc to kolejna zaleta posiadania osobnego konta dla firmy. Co więcej, koszty prowadzenia rachunku firmowego można sobie odliczyć od podatku.

Niezależnie, jaką decyzję się podejmie – czy postawi się na konto osobiste, czy firmowe, jeśli zmieni się je, to należy w ciągu 7 dni poinformować o tym Urząd Skarbowy. Nie trzeba osobiście. Można po prostu zaktualizować dane w CEDIG.

Darmowe konto dla firm

Warto wiedzieć, że dzisiaj praktycznie każdy bank oferuje darmowe konto dla firm. Nie płaci się nic za otworzenie rachunku, a dalsza obsługa może również nie wiązać się z opłatami, chociaż tego typu zwolnienie może być czasowe. Co istotne, najczęściej bezpłatne są przelewy do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a więc te, które trzeba wykonywać najczęściej. Zdarza się, że nie płaci się nic za kartę płatniczą, kartę kredytową.

Warto wiedzieć, że banki oferują również kredyty dla firm, które dedykowane są dla posiadaczy kont firmowych. Mogą być to pożyczki na kilka tysięcy złotych, ale i na znacznie wyższe kwoty. Wiele zależy od rokowań biznesu.

Zdarza się, że konto jest bezpłatne, jeśli wykupi się abonament na inną usługę oferowaną przez bank w ramach rachunku firmowego – jest to na przykład księgowość. Dzięki temu, że system dokonuje rozliczeń, nie trzeba ponosić kosztów wynajęcia księgowej.

Które konto firmowe wybrać?

Nie jest łatwo wybrać konto dla firmy, tak jak i rachunek osobisty. Trzeba porównać wiele ofert. Właśnie dlatego z pomocą przychodzą rankingi kont dla firm. Dzięki nim można sprawdzić, jakie banki mają w swojej ofercie rachunki firmowe. Które z najpopularniejszych mają w swojej ofercie usługi dla przedsiębiorstw? Z pewnością pod uwagę warto wziąć ING konto dla firm, rachunek firmowy mBiznes mBanku, BIZnest Konto Firmowe Nest Banku i wiele innych.

Dzięki rankingowi kont firmowych można w jednym miejscu sprawdzić szczegóły każdej oferty. Dzięki temu pozna się ich komponenty i warunki. Co więcej, rankingi kont dla firm pozwalają bez trudu porównać oferty i poszukać takiej, która najbardziej odpowiada potrzebom. Dzięki przejrzystemu wyszczególnieniu najważniejszych korzyści jest to szybkie i mało angażujące. Warto zaznaczyć, że rankingi kont firmowych najczęściej oprócz przedstawienia oferty banków posiadają również przyciski, dzięki którym jednym kliknięciem myszką, można przenieść się bezpośrednio na stronę z wnioskiem o założenie rachunku firmowego.

komentarze 2

  1. businesswoman pisze:

    mBiznes to całkiem niezła propozycja konta. Szczególnie jak ktoś ma już ROR w tym banku, wtedy to opłaty są nieduże.

  2. Kalisto pisze:

    ING też ma niezłą ofertę kont firmowych. A prowizje niestety są wyższe dla takich rachunków, ale w wielu bankach są na podobnym poziomie.

Dodaj Twój komentarz