piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Jak budować wiarygodność płatniczą?

wiarygodność płatnicza

Wiarygodność to niezwykle istotny element naszego wizerunku. Budowanie zaufania pozwala na nawiązywanie kontaktów, wpływa bezpośrednio na relacje zarówno w życiu osobistym, towarzyskim jak i biznesowym. Na gruncie finansowym wiarygodność płatnicza najczęściej jest niezbędna do uzyskania środków finansowych w formie pożyczki od rodziny i znajomych jak i w ramach kredytu. Dlaczego warto i w jaki sposób budować wiarygodność płatniczą?

Co kryje się pod pojęciem wiarygodności płatniczej?

Wiarygodność płatnicza to, budowana przez każdego z nas indywidualnie, pozytywna historia płatnicza. Korzystna informacja gospodarcza jest podstawowym elementem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Planując starania o kredyt dla firmy musimy zdawać sobie sprawę, że pożyczkodawca zweryfikuje naszą historię w zakresie regulowania wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Kiedy prowadzimy firmę wiarygodność płatnicza i kredytowa jest wyznacznikiem naszej odpowiedzialności i rzetelności. To cechy, bez których przedsiębiorca nie będzie traktowany poważnie na rynku, ponieważ zaufanie innych to podstawa budowania biznesowych relacji.

zobacz także:  Wichury, Zawieszenie Boeingów... - przegląd 11 marzec 2019

Wiarygodność płatnicza sprzyja nie tylko zaciąganiu kolejnych zobowiązań, jest informacją na nasz temat dla potencjalnych kontrahentów czy usługodawców. Dzięki niej możemy np. uzyskać korzystne warunki świadczeń operatora telekomunikacyjnego.

Czym różni się wiarygodność płatnicza od zdolności kredytowej?

Często pojęcia wiarygodności płatniczej są utożsamiane ze zdolnością kredytową. Pomimo, że terminy pokrywają się w pewnym zakresie nie odnoszą się do tych samych aspektów, dotyczą innych obszarów życia.

Zdolność kredytowa określa naszą możliwość spłaty zaciągniętego długu. Jest oznaczono kwotowo, a pod uwagę brane są min. wysokość naszych miesięcznych dochodów, źródło i forma zatrudnienia, wydatki i opłaty ponoszone każdego miesiąca. Bank weryfikuje też nasze wcześniejsze zobowiązania.

Wiarygodność płatnicza daje szansę na określenie potencjalnego ryzyka niespłacenia zaciągniętego długu. Rejestry jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej przyjmują, gromadzą i udostępniają dane dotyczące dłużników, są to zarówno informacje pozytywne jak i negatywne. Ich rola polega na potwierdzeniu wiarygodności finansowej konsumentów oraz przedsiębiorców.

Kiedy możemy uzyskać pozytywny wpis do biura informacji gospodarczej?

Pozytywny wpis zawiera informację na temat podmiotów, które regulują swoje zobowiązania terminowo. Znajdują się w nim dane o łącznej kwocie zobowiązania, terminie, w którym staje się ono wymagalne i dacie spłaty zadłużenia. W przypadku kredytów i pożyczek taki wpis otrzymamy jeżeli spłacamy je we, wskazanym w umowie, czasie. Pozytywną informację otrzymamy za każdą, kolejną opłaconą ratę, jeżeli wszystkie poprzednie były spłacane właściwie.

zobacz także:  Wzrost cen badania technicznego: ile kosztuje pierwszy przegląd motocykla oraz samochodu?

Podobnie będzie w przypadku rzetelnej spłaty leasingu. Regulując, systematycznie i zgodnie z warunkami podpisanej umowy, abonament internetowy, telewizyjny czy telefoniczny również możemy wnioskować u usługodawcy o pozytywny wpis do BIG. To samo dotyczy naszych stałych zobowiązań jak opłaty za prąd, gaz czy wodę.

Dodaj Twój komentarz