wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Przetarg Poczty, Cła odwetowe… – przegląd 17 kwiecień 2019

czerwona skrzynka pocztowa

Do przetargu Poczty Polskiej w sprawie nowego systemu operacyjnego zgłosiło się trzech kandydatów. Tymczasem Unia Europejska chce nałożyć na produkty ze Stanów Zjednoczonych cła odwetowe za subwencje dla Boeinga.

Rada Edukacji Finansowej

Z inicjatywy Ministerstwa Finansów powołano Radę Edukacji Finansowej, a jej szefową uczyniono dyrektor generalną Ministerstwa Finansów Barbarę Brodowską-Mączkę. Zadaniem Rady ma być budowanie świadomości na temat finansów publicznych i popularyzacja tematyki finansowej, która powinna być dostępna i zrozumiała dla obywateli. Do tej pory jest częstym zjawiskiem, że ludzie czytając informacje resortu finansów, nie rozumieją, o co tak naprawdę chodzi.

Przetarg Poczty Polskiej

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Pocztę Polską jest obecnie nowy system operacyjny. Właśnie w związku z tą sprawą ogłoszony został przetarg. Nowy system ma pozwolić na szybsze dostarczanie na rynek nowych produktów i usług. Wartość zamówienia szacuje się na ponad 100 mln zł. Chęć realizacji tego projektu zgłosiły Bonair, Comarch i konsorcjum Postdaty i Asseco. Wszystkie te podmioty zostały zakwalifikowane i biorą obecnie udział w sesjach dialogowych.

zobacz także:  Konsorcjum, co to jest, na czym polega konsorcjum?

Produkty podwójnej jakości

Przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski. Za ich wprowadzeniem opowiedziało się 47 posłów, 163 było przeciw, od głosu wstrzymało się 14. Zgodnie z nowymi przepisami produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład.

Do tej pory nie zawsze tak było. W wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej firmy sprzedawały żywność gorszej jakości niż ta przeznaczana na rynki zachodnioeuropejskie. Produkty sprzedawane pod tą samą nazwą w różnych krajach zawierały różne składniki. Producenci próbowali się bronić, tłumacząc te różnice specyfiką poszczególnych rynków i przyzwyczajeniami klientów. Teraz firmy będą zobowiązane do ujednolicenia produktów sprzedawanych w Unii Europejskiej, albo zmianę nazwy ich różniących się składem wersji.

Cła UE za subwencje dla Boeinga

Komisja Europejska opublikowała listę importowanych ze Stanów Zjednoczonych towarów, na które może nałożyć cła odwetowe. Ma to być reakcja na amerykańskie subwencje dla producenta samolotów Boeing. To kolejny etap ciągnącego się od niemal 15 lat sporu UE i USA, które wzajemnie oskarżają się o udzielanie niedozwolonego wsparcia lotniczym gigantom – Boeingowi i Airbusowi. Amerykańskie dotacje dla Boeinga mają według raportu Światowej Organizacji Handlu przynosić szkody Airbusowi.

zobacz także:  Afery w polskiej polityce. Oszustwa polityków, których internet nie zapomina

Opublikowana lista zawiera importowane ze Stanów towary o łącznej wartości około 20 mld dolarów. Wśród nich znajdują się dobra przemysłowe, takie jak samoloty i chemikalia, a także niektóre produkty rolno-spożywcze, między innymi cytryny, ketchup i mrożone ryby.

Rekordowa kara za pożar lasu

We Włoszech wymierzono rekordowe kary w wysokości po 13,5 mln euro dwóm mężczyznom odpowiedzialnym za wywołanie pożaru koło Como. Ogień został zaprószony od grilla i w efekcie w trwającym przez kilka tygodni pożarze spłonęło tysiąc hektarów lasu.

Dodaj Twój komentarz