poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Gdzie potrzebna jest wiza turystyczna? Sprawdzamy popularne kierunki na wakacje

sfinks i piramida

Wakacje to czas bliższych i dalszych wyjazdów. Świat stoi przed nami otworem, ale niestety nie cały w równym stopniu. Do niektórych krajów możemy pojechać bez problemów i załatwiania formalności, do innych jednak nie zostaniemy wpuszczeni bez wizy. Co gorsza, należą do nich również popularne wśród Polaków kierunki wakacyjnych wypraw.

Jak otrzymać wizę turystyczną do USA?

Wiza turystyczna wchodzi w zakres wiz nieemigracyjnych. Opłata za jej otrzymanie wynosi 160 dolarów. Ale wniesienie opłaty nie gwarantuje nam wcale otrzymania wizy. W przypadku innych krajów złożenie dokumentów i zapłata to właściwie formalność, w przypadku Stanów Zjednoczonych jest to jednak ledwie początek procesu, który wcale nie musi zakończyć się sukcesem. Na dodatek jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony, opłata nie zostanie nam zwrócona.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymamy tak zwaną promesę wizową, wydawaną przez amerykańską placówkę dyplomatyczną. Dokument ten uprawnia do odbioru wizy na lotnisku w USA.

zobacz także:  Ile kosztuje długoterminowy wynajem aut? Czy to się opłaca dla firm?

Co zrobić, by otrzymać wizę do Egiptu?

Zaleca się, żeby wniosek o wizę turystyczną składać nie później niż 7 dni przed przyjazdem. Wnioski właściwie zawsze rozpatrywane są pozytywnie. Można uzyskać ją elektronicznie, rejestrując się na visa2egypt.gov.eg i wypełniając stosowny formularz, w którym znajdują się pytania między innymi o planowane miejsce pobytu i ewentualne wcześniejsze wizyty w Egipcie.

Cena jednorazowej wizy to 25 dolarów amerykańskich. Warunkiem jej otrzymania jest posiadanie paszportu, który zachowa ważność jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy od daty przyjazdu.

Jeżeli wybieramy się na Półwysep Synaj i nie będziemy odwiedzać innych rejonów Egiptu, wystarczy nam wiza „Sinai Only”. Jest ona bezpłatna. Otrzymuje się ją na lotnisku w trakcie odprawy, a ważność zachowuje przez 15 dni.

Ile kosztuje wiza do Turcji?

Wizę turystyczną do Turcji można nabyć na dwa sposoby – w punktach sprzedaży na przejściach granicznych albo na lotnisku po przylocie jako wielokrotną wizę typu wklejka, lub też na stronie www.evisa.gov.tr jako wielokrotną wizę elektroniczną. Wiza kupiona po przyjeździe kosztuje 30, 25 lub 20 dolarów amerykańskich, a opłatę uiszcza się gotówką.

zobacz także:  Zaginął Piotr Woźniak-Starak, UE gotowa na twardy brexit... - przegląd 19 sierpnia 2019

Co do wizy elektronicznej, zaleca się, aby zakupić ją co najmniej na 48 godzin przed planowanym wylotem. E-wizę otrzymuje się drogą elektroniczną po tym, jak wprowadzi się wymagane dane i dokona płatności. Zapłatę w wysokości 20 dolarów amerykańskich uiszcza się wyłącznie za pomocą karty kredytowej lub debetowej, przy czym dopuszczane są tylko Mastercard i Visa. Po otrzymaniu informacji o pomyślnym rozpatrzeniu wniosku zostaje udostępniony link do pobrania e-wizy.

Ile trzeba zapłacić za wizę do Chin?

Procedura uzyskania wizy turystycznej do Chin jeszcze do niedawna była dość prosta. Jednak od 15 października 2018 roku wprowadzono znaczące zmiany. Teraz jedynym sposobem uzyskania wizy jest skorzystanie z usług Chińskiego Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie.

Przez to ceny zostały znacznie podniesione. Poprzednio koszt wizy turystycznej wynosił 260 zł. Teraz jednak trzeba płacić dodatkowo 185 zł za obsługę w Centrum Wizowym, co oznacza, że żeby otrzymać wizę, trzeba wydać w sumie aż 445 zł.

1 komentarz

  1. oksana pisze:

    Ja to się zastanawiam czy to last minute to się opłaca czy tak średnio. Ja lubię w ogóle wcześniej kupić sobie wakacje żeby mieć pewność, że nic mi się nie wysypie i będę mogła spokojnie sobie tylko czekać na ich termin. W tym roku jedziemy z chłopakiem wiec to w ogóle jest dla mnie szalony pomysł takie wakacje niby zorganizowane i jeszcze imprezy i zwiedzanie, ale zobaczymy czy to dla mnie czy nie, ale opini czytałam dużo pozytywnych.

Dodaj Twój komentarz