piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Wyjazd do Rosji: wiza, jak jechać, co zobaczyć?

Centrum Moskwy

Polacy coraz chętniej jeżdżą na wschód. Wyjazd do Rosji może być ekscytujący dla wielu podróżników, jednak najpierw należy załatwić formalności, by móc wyruszyć do naszego wschodniego sąsiada. Jak załatwić wizę do Rosji, jak jechać i co warto tam zobaczyć?

Wiza do Rosji – jak załatwić?

Aby wyjechać do Rosji, wymagane jest posiadanie specjalnej wizy. Są różne rodzaje tego dokumentu: wizy służbowe, biznesowe, humanitarne, turystyczne, prywatne, tranzytowe, dla dziennikarzy, dla krewnych obywateli Federacji Rosyjskiej. W przypadku krótkich wyjazdów w celu zwiedzania kraju należy starać się o wizę turystyczną do Rosji i na niej się skupimy.

Chcąc dostać wizę do Rosji należy mieć ważny paszport przez co najmniej 180 dni (licząc od dnia zakończenia terminu ważności wizy). Konieczne jest elektroniczne uzupełnienie wniosku w języku rosyjskim lub angielski. Powinien być on wydrukowany przy pomocy strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji. Wnioski przesłane faksem lub pocztą nie są rozpatrywane.

zobacz także:  Szkoła narciarska, czyli ile kosztuje nauka jazdy na nartach, ile sprzęt narciarski?

Niezbędne jest dołączenie zdjęcia i potwierdzenia przyjęcia turysty zagranicznego, które będzie wystawione przez rosyjską firmę turystyczną, która widnieje w Federalnym Rejestrze Touroperatorów. Wymagane jest również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na kwotę co najmniej 30 000 euro na terenie Federacji Rosyjskiej na okres całego pobytu. Maksymalnie taka wiza wystawiana jest na 30 dni.

Warto dodać, że w Rosji jest obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu. Należy tego dokonać w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji.

Ile kosztuje wiza do Rosji?

Rozpatrywanie wniosku wizowego w trybie zwykłym kosztuje w przypadku wizy turystycznej 150 zł. Jeśli podanie ma zostać rozpatrzone do 3 dni, wówczas koszt wzrasta do 300 zł. Są to ceny dla obywateli Unii Europejskiej.

Jak jechać do Rosji?

Do Rosji można jechać na różne sposoby. Chcąc udać się do stolicy – Moskwy, najlepiej wybrać lot samolotem. W Warszawy są bezpośrednie połączenia do miast Federacji Rosyjskiej. Lot do Moskwy trwa około 2 godzin i kosztuje średnio 500 – 800 zł. Alternatywą do tego jest podróż koleją, na co często decydują się podróżnicy poszukujący wrażeń. Podróż rozpoczyna się na Dworcu Centralnym w Warszawie i trwa około doby. Tańszą alternatywą jest podróżowanie przez Białoruś, jednak należy liczyć się z tym, że niezbędne będzie wyrobienie wizy tranzytowej, dzięki której będzie można wjechać na terytorium tego kraju.

zobacz także:  Ile kosztuje zadaszenie tarasu? Dach tarasu z drewna, poliwęglanu czy aluminium?

Co warto zwiedzić w Rosji?

Rosja to olbrzymi kraj. Pokonywanie odległości z jednego miasta do drugiego może być dla wielu turystów wyzwaniem. Tu najlepiej sprawdza się rosyjska kolej. Jeżeli chodzi o Moskwę, warto zobaczyć oczywiście Kreml i położoną na jego terenie Wieżę Trocką, Pałac Zjazdów, Pałac Patriarchy, Arsenał, Zbrojownię, Barbakan czy Dzwonnicę Iwana Wielkiego. Obowiązkowym punktem jest Plac Czerwony z Mauzoleum Lenina i Soborem Wasyla Błogosławionego. Wybierając się poza Moskwę, która jest wśród turystów najpopularniejsza, warto skierować się do Katynia, Rostowa nad Donem, Soczi, Sankt Petersburga czy Jekaterynburga.

Dodaj Twój komentarz