piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny?

kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny

Wybór kredytu musi zostać zawsze poparty naszymi finansowymi możliwościami, wymaga analizy aktualnych i przyszłych potrzeb. W sytuacji, w której potrzebujemy zastrzyku pieniędzy mamy do wyboru min. kredyt gotówkowy i kredyt odnawialny. Czym się różnią i która opcja jest korzystniejsza?

Kiedy warto sięgnąć po kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy, przez wiele lat traktowany jako ostateczna konieczność, jest obecnie najczęściej i najchętniej wybieranym produktem bankowym. Jego główną zaletą jest możliwość uzyskania potrzebnych środków bez konieczności wskazywania celu, na jaki zamierzamy je przeznaczyć. Kredyt gotówkowy daje więc rozległe szanse finansowania różnorakich planów, marzeń, których realizacja byłaby niemożliwa bez dodatkowych pieniędzy.

Pomimo wyższego oprocentowania jest czasem alternatywą dla kredytu samochodowego. Dzieje się tak kiedy planujemy zakup pojazdu używanego, banki często bowiem godzą się na finansowanie samochodów do określonego rocznika. Wiele osób korzysta z kredytu gotówkowego przy zakupie lub budowie domu, modernizacji mieszkania. Uproszczone procedury, mniejszy rygor narzuconych formalności sprawia, że decydujemy się na takie rozwiązanie w zastępstwie kredytu czy pożyczki hipotecznej.

zobacz także:  Ile kosztuje patent europejski? Co to jest patent europejski?

Jakie są zalety kredytu odnawialnego?

Dla osób, które potrzebują stale dostępu do dodatkowej gotówki idealnym rozwiązaniem jest kredyt odnawialny, który cechuje wysoka elastyczność. W odróżnieniu od kredytu gotówkowego to źródło pieniędzy, z którego możemy ale nie musimy korzystać, jest naszym zabezpieczeniem na wypadek pilnych potrzeb. Kredytobiorca musi dysponować kontem osobistym w danym banku, który ustanawia na tym rachunku limit dostępnych środków finansowych, warunkiem jest regularny wpływ środków na konto.

Kredyt odnawialny daje nam dużo swobody, ponieważ odsetki naliczane są od wysokości wykorzystanej kwoty, za każdy dzień korzystania z długu. Jest to opłacalna koncepcja kiedy pożyczamy wysoką sumę, jednak na krótki czas. Decydując się na kredyt odnawialny nie musimy pamiętać o regulowaniu rat zobowiązania, ponieważ kolejne wpływy na konto pokrywają zaciągnięty dług.

Dla kogo lepszy kredyt gotówkowy, a dla kogo odnawialny?

Kredyt gotówkowy to trafny wybór osób, które potrzebują w danym momencie szybkiej gotówki w wysokiej kwocie. W przypadku kredytu odnawialnego limit, dostępnych na koncie środków, nie może przekroczyć określonej przez bank w umowie kwoty. Zdolność kredytową posiadacza rachunku określa się na podstawie historii konta. Warto pamiętać, że możemy sobie pozwolić na dług tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie go regularnie spłacać.

zobacz także:  Informacje w Social Media, a wpływ na zdolność kredytową

Kredyt gotówkowy wymaga, aby pamiętać o spłacie kolejnej, miesięcznej raty, w przypadku kredytu odnawialnego obowiązek uiszczania rat odpada. Jednak taka wygoda związana jest z obowiązkiem samodyscypliny, kredyt odnawialny przeznaczony jest dla osób o rozsądnym podejściu do gospodarowania pieniędzmi. Fundusze, które znajdują się w tak łatwym zasięgu kuszą nadprogramowymi zakupami i wydatkami. Zawsze należy też pamiętać, że zarówno brak spłaty kolejnych, miesięcznych rat zobowiązania czy brak wpływów na konto wpędza w spiralę zadłużenia, z której trudno się potem wydostać.

1 komentarz

  1. Gaja pisze:

    Czy kredyt odnawialny to to samo co karta kredytowa? Brzmi bardzo podobnie. Coraz więcej osób na takie karty się decyduje. Byle tylko spłacać zobowiązania w terminie.

Dodaj Twój komentarz