wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt na auto: gotówkowy czy samochodowy? Który kredyt i kiedy bardziej się opłaca?

Blondynka za kierownicą

Zakup nowego samochodu związany jest zawsze z wydatkiem sporej sumy pieniędzy. Najczęściej, stając przed takim wyzwaniem, decydujemy się zaciągnąć kredyt. Dlatego warto poświęcić czas na skrupulatną analizę ofert jakie przedstawiają nam banki i instytucje finansowe, sporządzić bilans naszych miesięcznych wydatków. Kiedy zdecydować się na kredyt samochodowy a kiedy na gotówkowy? Który, w jakich sytuacjach opłaci się nam bardziej?

Czym jest kredyt gotówkowy na zakup samochodu?

Jest to umowa zawierana pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Jej zawarcie pozwala na uzyskanie finansowania na zakup pojazdu bez potrzeby wskazania celu, na jaki mają zostać przeznaczone pożyczane środki. Aby otrzymać określoną kwotę, potencjalny kredytobiorca musi wykazać odpowiednio wysoki dochód, który w opinii banku pozwoli na ratalną spłatę zadłużenia.

Poszukując kredytu gotówkowego na zakup samochodu warto skorzystać z porównywarek kredytów gotówkowych. Analizując oferty kredytów gotówkowych należy zwrócić uwagę na takie, które pozwolą spełnić nasze oczekiwania w zakresie kwoty, jaka jest nam potrzebna na zakup samochodu. Musimy mieć również na uwadze harmonogram spłaty zadłużenia oraz wysokość miesięcznych rat.

zobacz także:  Ulgi i ułatwienia dla przedsiębiorców, czy wszystkie są korzystne?

Jakie są zalety kredytu gotówkowego na zakup samochodu?

Warto podkreślić, że ogromną zaletą kredytów gotówkowych przeznaczonych na zakup pojazdu jest brak potrzeby określenia przedmiotu kredytowania. Sami możemy podjąć decyzję, czy chcemy całą kwotę kredytu przeznaczyć na zakup samochodu, czy może część pieniędzy przekazać na inny cel. Mechanizm zaciągania takiego zobowiązania jest prosty, wystarczy dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach, w niektórych bankach wystarczające jest oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Należy wiedzieć, że w przypadku zakupu samochodu, przy pomocy kredytu gotówkowego, stajemy się wyłącznymi właścicielami pojazdu, bank nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy, na zakup pojazdu, jest przede wszystkim kredytem celowym. Taka forma finansowania sprowadza się do tego, że bank lub inna instytucja finansowa udziela kredytu na określony cel jakim jest zakup pojazdu. Przedmiotem kredytu może być zarówno samochód nowy jak i używany. Mogą nim również być inne pojazdy jak: motocykl, pojazd typu quad, przyczepa campingowa, traktor czy też maszyny budowlane.

Jakie są zalety kredytu samochodowego?

Kredyty samochodowe są niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, ponieważ stanowią mniejsze ryzyko dla banku. Niższe ryzyko związane jest z ustanowieniem zabezpieczenia kredytu przez bank w postaci np. cesja polisy ubezpieczeniowej czy też zastawu. Zaciągając kredyt samochodowy mamy szansę uzyskać stosunkowo wysoką kwotę kredytowania, zazwyczaj wyższą niż w przypadku kredytu gotówkowego. Kwota może sięgać kilkuset tysięcy złotych a spłata kredytu może zostać rozłożona na okres nawet 10 lat. Zaciągając kredyt samochodowy możemy liczyć na rozłożenie rat w odpowiednich dla nas wariantach. Taki kredyt daje nam szansę na ustalenie rat malejących, równych lub też zastosowanie tzw. raty balonowej, czyli spłaty kapitału i ostatniej części odsetek w końcowym okresie kredytowania.

zobacz także:  Bilans spółki, co to jest?

Dodaj Twój komentarz