Szybki i bezproblemowy dostęp do gotówki zachęca do skorzystania z produktu bankowego jakim jest kredyt odnawialny. Możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy czasem staje się pułapką finansową, dlatego dobrze wiedzieć dla kogo jest dobrym rozwiązaniem. Czym jest i jakie są zalety kredytu odnawialnego?
- Na czym polega kredyt odnawialny?
- Kto może wziąć kredyt odnawialny?
- Jakie są zalety kredytu odnawialnego?
- Różnice pomiędzy kredytem odnawialnym a debetem
Na czym polega kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny to rodzaj zobowiązania finansowego, które jest bezpośrednio związane z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Zwany jest również stale dostępną linią kredytową, zasada działania sprowadza się w praktyce do zwiększenia salda środków pieniężnych na koncie osobistym. Nadwyżka jest tak samo dostępna jak nasze własne, zgromadzone zasoby finansowe, właściciel rachunku może z niej korzystać po ich wyczerpaniu.
Najczęściej linia uruchamiana jest na okres 12 miesięcy, przy zachowaniu warunków spłaty istnieje możliwość przedłużenia na kolejny rok. Banki udzielają kredytów odnawialnych na podstawie odrębnej umowy kredytowej lub aneksu do już obowiązującej.
Kto może wziąć kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny jest przeznaczony dla osób, które rozsądnie potrafią zarządzać zgromadzonymi środkami, ponieważ łatwy dostęp do gotówki uzależnia i szybko zaczynamy ją traktować jak własne pieniądze. Wirtualne, pożyczone pieniądze widzimy na wyciągu z konta, niekontrolowane wydatki często prowadzą do przekroczenia limitu, czasem kwoty, których udziela bank są naprawdę wysokie, uzyskać można od kilkuset do 150 000 zł.
Wysokość przyznanego limitu kredytowego jest uzależniona od naszej zdolności kredytowej, wymagania są tutaj zdecydowanie mniej restrykcyjne niż w przypadku np. pożyczki gotówkowej. Podstawą jest stały, regularny wpływ środków na rachunek bankowy, a kwota udzielonego finansowania jest najczęściej kilkukrotnością naszych miesięcznych wkładów. Rachunek może być zasilany zarówno pieniędzmi z wynagrodzenia za pracę, emerytury czy nawet stypendium.
Jakie są zalety kredytu odnawialnego?
Szereg zalet takiej formy finansowania sprawia, że jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, to atrakcyjna alternatywa dla pożyczki pozabankowej. Odsetki naliczane są jedynie od kwoty, która została przez nas wykorzystana w danym miesiącu, kiedy nie korzystamy z pożyczanych pieniędzy nie musimy martwić się dodatkowymi kosztami.
Ważne, że mamy szansę rozporządzać dostępnymi środkami w dowolny sposób, brak tu ograniczeń w dokonywanych transakcjach, przelewach czy wypłatach z bankomatu. Pożyczone pieniędze możemy przeznaczyć na dowolny cel, co daje gwarancję bezpieczeństwa finansowego w przypadku niespodziewanych wydatków.
Różnice pomiędzy kredytem odnawialnym a debetem
Pojęcie kredytu odnawialnego jest często utożsamiane z debetem na koncie, jednak terminy nie odnoszą się do tego samego produktu. Decydując się na debet nie musimy podpisywać odrębnej umowy kredytowej, wniosek możemy złożyć w rozmowie telefonicznej z pracownikiem banku. Debet umożliwia pożyczenie zdecydowanie mniejszych kwot niż kredyt odnawialny. Okres spłaty debetu to zazwyczaj 30 dni, natomiast kredyt odnawialny możemy spłacać nawet 12 miesięcy, często z możliwością przedłużenia.