wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Kredyt samochodowy, co musisz wiedzieć biorąc kredyt na samochód?

Nowy samochód

Myślisz o zakupie samochodu na kredyt? Zanim zaczniesz przeglądać najnowsze oferty banków, zobacz, co musisz wiedzieć biorąc kredyt na samochód.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym. Co to oznacza? Że pieniądze pozyskane od banku można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego, czyli m.in. samochodu osobowego, ciągnika, motocyklu lub motorówki.

Kredyt samochody można podzielić na trzy różne rodzaje. Pierwszy z nich to klasyczne zobowiązanie, zaciągane na standardowych warunkach – przez określony czas musisz spłacać ratę kapitałowo-odsetkową, konieczne może być również posiadanie wkładu własnego. Istnieje jednak inna opcja – kredyt samochodowy jednoratowy, w którym zadłużenie spłacasz w dwóch transzach. Pierwsza z nich musi wynosić co najmniej 50% wartości auta, pozostałą część oddajesz dopiero po kilku latach. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kredyt nie jest oprocentowany, musisz jednak opłacić prowizję oraz polisę na życie, która będzie Twoim zabezpieczeniem. Trzeci rodzaj zadłużenia, to tzw. „kredyt balonowy”, który warunkami przypomina leasing, jest jednak skierowany do osób fizycznych. Obecnie w Polsce takie oferty nie cieszą się popularnością.

zobacz także:  Kredyt mieszkaniowy - jakie dochody musisz mieć, aby ubiegać o kredyt na mieszkanie?

Kredyty samochodowe najczęściej są korzystnie oprocentowane, ma to jednak swoje konsekwencje – muszą zostać wcześniej odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej robi się to przy pomocy zastawu rejestrowego, cesji praw z polisy AC lub przewłaszczenia.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – różnice

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – co jest bardziej korzystne? Podstawowa różnica pomiędzy jednym, a drugim zobowiązaniem polega na tym, że kredyty gotówkowe można przeznaczyć na dowolny cel, natomiast samochodowe służą wyłączanie do zakupu pojazdu. To jednak nie wszystko, o czym musisz wiedzieć.

Tak jak zostało to już wspomniane, kredyt samochodowy wymaga zabezpieczenia. Ponadto należy spełnić szereg formalności, m.in. dostarczyć bankowi informacji dotyczących wybranego modelu auta. Znacząco utrudniony może być również zakup samochodu używanego, ponieważ większość banków określa, że w dniu spłaty kredytu pojazd nie może być starszy niż X lat (np. 10).

Pieniądze pozyskane dzięki kredytom gotówkowym można wydatkować w wybrany przez siebie sposób, nie jest to uwzględniane we wniosku. W praktyce można przeznaczyć je na dowolny cel, np. zakup auta. Ponadto w przypadku tego rodzaju zobowiązania najważniejsza jest Twoja zdolność kredytowa, a wszystkie inne formalności są ograniczane do minimum.

zobacz także:  Karty kredytowe z benefitami. Na których kartach kredytowych można dodatkowo zarobić?

Istnieje jednak jedna wada kredytów gotówkowych – są wyżej oprocentowane, ponieważ nie posiadają żadnego zabezpieczenia. Dlatego odpowiadając na pytanie: czy warto kredyt samochodowy zaciągnąć, odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy porównać koszty obu tych rozwiązań, by przekonać się, która oferta w praktyce jest droższa. A żeby znaleźć najkorzystniejsze warunki, można przejrzeć kalkulatory najtańszych kredytów samochodowych.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt samochodowy?

Szukając najtańszego kredytu samochodowego trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak prowizja, oprocentowanie, RRSO, dodatkowe ubezpieczenie oraz wkład własny. Jak to zrobić w szybki i skuteczny sposób? Najprościej jest skorzystać z porównywarki kredytów samochodowych, która zbiera te wszystkie informacje za Ciebie. Najczęściej oferty sortowane są według najkorzystniejszych, dlatego szybko możesz przekonać się, gdzie rzeczywiste koszty zobowiązania („ukryte” w RRSO) są najniższe.

Korzystając z kalkulatora kredytu samochodowego możesz też od razu określić swoje potrzeby – wysokość zadłużenia, okres spłaty. Według tych kryteriów narzędzie automatycznie dopasuje do Ciebie listę wyników.

Czy można dostać kredyt samochodowy bez BIK?

A czy można dostać kredyt samochodowy bez BIK? W przypadku zobowiązań na wyższe sumy banki dokładnie weryfikują swoich klientów, m.in. w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie widnieją wszystkie informacje o zaległościach w spłatach. Dlatego w praktyce istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że uda Ci się uzyskać kredyt samochodowy bez BIK.

zobacz także:  Koszt przystosowania samochodu z Wielkiej Brytanii do polskich warunków

Kredyt samochodowy dla firmy

Warunki kredytu samochodowego dla firmy najczęściej są podobne do tych, oferowanych klientom detalicznym. Wszystko tak naprawdę zależy od zdolności kredytowej, sposobu zabezpieczenia i samego pojazdu, jaki ma zostać zakupiony. Przy okazji warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorca zaciągając kredyt samochodowy może wliczyć część odsetkową raty w koszty prowadzonej działalności. A gdzie szukać korzystnych warunków? Najlepiej we wspominanych wcześniej kalkulatorach kredytów samochodowych, w których wszystko jest jasno opisane.

Kredyt samochodowy czy leasing?

Na końcu warto zastanowić się, co jest korzystniejszym rozwiązaniem: kredyt samochodowy czy leasing? W przypadku leasingu, leasingodawca użycza pojazdu na korzystnych warunkach. Po zakończeniu trwania umowy auto można wykupić lub zrezygnować z niego i wziąć kolejny, nowy samochód. Ponadto procedury są o wiele łatwiejsze, niż gdy decydujesz się na zaciągnięcie kredytu samochodowego. Z tego względu większość przedsiębiorców wybiera to rozwiązanie.

Szukając korzystnych ofert banków sprawdzaj kalkulator i ranking kredytów samochodowych – dzięki temu łatwiej będzie Ci się zapoznać się z warunkami panującymi na rynku. Zwracaj też uwagę na te wszystkie czynniki, które zostały przedstawione w tym artykule.

1 komentarz

  1. Paweł pisze:

    Ja bym się nie zdecydował na kredyt samochodowy. Niby jest to tańsze, ale jest tyle warunków i ograniczeń. Może się to opłaca w przypadku nowych aut, ale na pewno nie starach. No i ja wolę od początku być jedynym właścicielem, więc wybrałabym kredyt gotówkowy.

Dodaj Twój komentarz