piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Czy mogę zamienić bankowe konto osobiste na konto firmowe?

dużo monet

Posiadanie konta bankowego przez przedsiębiorcę jest obowiązkowe, dzięki temu może on rozliczać się z instytucją podatkową czy też zakładem ubezpieczeniowym. Jednak prowadzenie osobnego rachunku firmowego przez mikroprzedsiębiorce nie jest wymagane. A czy można przekształcić bankowe konto osobiste na konto firmowe? Ten artykuł pomoże Ci rozwiać wątpliwości.

Czy istnieje możliwość zamiany bankowego konta osobistego na konto firmowe?

Zastanawiasz się, jak zamienić konto osobiste na bankowe konto firmowe? Banki nie oferują opcji przekształcić konta prywatnego na firmowe. Jeśli prowadzisz niewielką jednoosobową działalność, możesz korzystać z osobistego rachunku do rozliczeń z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Innym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest również otworzenie nowego konta bankowego, które będzie odgrywać rolę rachunku firmowego. Natomiast, gdy prowadzisz spółkę albo fundację założenie takiego konta jest wymagane.

Dlaczego warto rozważyć założenie osobnego konta firmowego? Konto firmowe służy do wypłacania pracownikom wynagrodzeń. Na ten rachunek bankowy można otrzymać kredyty firmowe i dofinansowania na rozwój biznesu. Stanowi też dosyć wygodne i funkcjonalne rozwiązanie zarówno dla większych, jak i mniejszych przedsiębiorców.

zobacz także:  Co to jest czek? Gdzie zrealizować czek?

Kiedy należy założyć firmowe konto bankowe?

Firmowy rachunek bankowy nie jest wymagany w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak istnieją sytuacje, w których może się okazać, że posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe. Jeśli chcesz znaleźć się na białej liście podatników VAT, powinieneś zdecydować się na założenie firmowego konta bankowego. Dotyczy to płatności za faktury o wartości minimum 15 000 zł, których można dokonać tylko na numer rachunku umieszczony w wykazie. Na tej liście nie uwzględnia się bankowych kont osobistych, dlatego należy posiadać konto firmowe.

Jak założyć konto firmowe w banku?

Założenie firmowego konta bankowego przebiega podobnie do otwierania rachunku osobistego. Wniosek o konto bankowe firmowe możesz złożyć przez internet lub w jednym z oddziałów banku. Pamiętaj o przygotowaniu dowodu osobistego i NIP-u firmy. Do otwarcia rachunku firmowego będą również potrzebne dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), jednak zazwyczaj bank pobiera je sam na podstawie podanego NIP-u. Następnie wystarczy potwierdzić swoją tożsamość i można już korzystać z konta firmowego.

Wiele banków posiada w swojej ofercie opcję otworzenia rachunku biznesowego dla klienta firmowego. Wybór odpowiedniego typu konta na potrzeby działalności gospodarczej jest uzależniony od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Możesz zdecydować się na Konto Przekorzystne Biznes w Baku Pekao z bezpłatnymi bankomatami w Polsce albo wybrać w Alior Banku iKonto Biznes umożliwiające przelewy internetowe bez dodatkowych opłat. Inne rozwiązanie stanowi Konto firmowe Godne Polecenia dostępne w Santander Banku, które jest bezpłatnie prowadzone przez pierwsze 2 lata korzystania z rachunku.

zobacz także:  Jak ustalić pełnomocnika do konta osobistego?

Chociaż prywatnego konta bankowego nie można zamienić na konto firmowe, to otworzenie specjalnego rachunku na potrzeby biznesu, niesie ze sobą pewne korzyści.

Dodaj Twój komentarz