poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Czy konto firmowe jest obowiązkowe? Jak wybrać konto dla firmy?

praca w biurze

Wielu przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają swoją pierwszą firmę ma mnóstwo wątpliwości co do kwestii związanych z m.in. obowiązkiem posiadania konta w banku. Obecnie zdecydowana większość dorosłych osób posiada konto osobiste, ale czy tego typu rachunek może być wykorzystywany do operacji finansowych związanych z działaniem przedsiębiorstwa? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to oraz inne pytania związane z tym tematem.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie nie posiadając konta w banku. Przy użyciu rachunku płatniczego dokonujemy różnego rodzaju opłat, otrzymujemy wynagrodzenie za pracę, zaciągamy kredyty i pożyczki oraz dokonujemy wielu innych operacji. Mając własną firmę zobowiązani jesteśmy do wykonywania jeszcze większej ilości czynności, przy których posiadanie rachunku bankowego ma bardzo duże znaczenie. Czy wobec tego konieczne jest założenie specjalnego konta dla firmy?

Jeśli zagłębimy się treść ustaw o swobodzie działalności gospodarczej oraz ordynaci podatkowej, to dowiemy się w jakich sytuacjach konieczne jest posiadanie konta bankowego. Nigdzie jednak nie jest konkretnie wskazane, jakie ma to być konto. Oznacza to, że osoba prowadząca biznes (z wyłączniem nielicznych przypadków) musi posiadać rachunek płatniczy i może to być zarówno konto osobiste, jak i konto firmowe.

zobacz także:  Ubezpieczenie OC dla firm - ile kosztuje polisa dla przedsiębiorstwa? Jak zabezpieczyć majątek firmy?

Dlaczego należy założyć konto firmowe?

Okazuje się, że mimo iż przepisy prawa nie precyzują, z jakiego konta powinni korzystać przedsiębiorcy, to banki mają już do tego nieco inne podejście. Wiele tego typu instytucji, w tym Nest Bank, mBank, czy ING Bank Śląski mają w swoich regulaminach przepisy, które zabraniają wykorzystywania kont osobistych do wykonywania rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością. Osobom, które starają się w jakiś sposób obejść te przepisy grozi wypowiedzenie umowy przez bank i zamknięcie konta. Ponadto opłaty takie jak przelewy do ZUS i US z kont indywidualnych są drogie i zwyczajnie nieopłacalne.

Jak wybrać konto dla firmy?

Przede wszystkim należy przeanalizować oferty kont firmowych w różnych bankach. Pomocne będą w tym na pewno rankingi tego tego typu rachunków bankowych. Niektórzy z przyzwyczajenia wybierają bank, w którym mają już konto osobiste i otwierają tam również rachunek dla swojej firmy. Niestety nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż korzystna oferta dla klientów indywidualnych nie zawsze oznacza, że klienci biznesowi również mogą na taką liczyć.

zobacz także:  Ranking kont dla firm Kwiecień 2019

Konto firmowe musi być jak najlepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. Trzeba zatem zastanowić się, jakie operacje będziemy wykonywać najczęściej, ważny jest np. rodzaj przelewów (krajowe czy zagraniczne), możliwość otwarcia elastycznej linii kredytowej i wiele innych. Naprawdę dobrze dopasowane konto firmowe może nic nie kosztować przedsiębiorcę i spełniać wszystkie postawione przez niego warunki. Zanim jednak podpiszemy umowę z bankiem, koniecznie musimy dokładnie przeczytać jego regulamin.

Dodaj Twój komentarz