środa, 6 listopada 2024
HotMoney

Czy można robić prywatne przelewy z konta firmowego?

brązowy portfel z pieniędzmi

Wielu przedsiębiorców, pomimo braku prawnego przymusu, decyduje się na założenie firmowego konta do prowadzenia działalności. Bardzo często, gdy na ich osobistym rachunku nie posiadają dostępnych środków, zastawiają się, czy mogą uregulować prywatne należności służbowymi pieniędzmi. Okazuje się, że wszystko zależy od formy prowadzenia działalności.

Kiedy można wykonywać prywatne przelewy z firmowego konta?

Dokonywanie prywatnych przelewów z firmowego konta, jak i firmowych z prywatnego dopuszczone jest w jednej sytuacji – gdy osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wynika to z faktu, że w tym wypadku za zobowiązania firmy odpowiada się całym swoim majątkiem, więc nie ma konieczności oddzielania środków firmowych od prywatnych. W spółkach prawa handlowego regulowanie osobistych należności z konta służbowego jest zakazane, ponieważ majątek firmy nie przynależy do osoby fizycznej. Środki należą do przedsiębiorstwa i mogą być przekazane właścicielom, udziałowcom, prezesom tylko jako wynagrodzenie albo dywidenda.

zobacz także:  Ranking kont dla firm listopad 2019

Prywatne zakupy z firmowego konta – czy można?

Karta płatnicza firmowa dla wielu osób może wydawać się niekończącym się źródłem pieniężny. Warto jednak pamiętać, że w tym aspekcie także panują zasady. Są one bardzo zbliżone do tych panujących w zakresie przelewów. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogą pokrywać osobiste wydatki za pomocą karty „podpiętej” do firmowego konta. Ważne jest dopilnowanie, aby nie doliczyć własnych zakupów do kosztów uzyskania dochodu podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym. W pozostałych przypadkach jest to niezgodne z prawem.

Co robić, gdy doszło do pomyłki konta, karty?

Jak można zauważyć na podstawie powyższych informacji, gdy dojdzie do pomyłki pomiędzy służbowymi a prywatnymi kontami w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, nie pociąga to za sobą konsekwencji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pozostałych form prowadzenia działalności – może zostać uznana za nieuprawnione pobranie środków finansowych, co jest karane, nawet więzieniem. Aby móc wybrnąć z sytuacji bez kłopotów z prawem należy niezwłocznie zwrócić pobrane przez pomyłkę środki na rachunek bankowy, a wcześniejszy przelew lub zakup zaksięgować jako pożyczkę od spółki. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie kary w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego.

zobacz także:  Przelewy bankowe – rodzaje, koszty, czas oczekiwania

Jakie operacje wykonywać na koncie firmowym, by nie dopuścić do pomyłki?

Jak widać, w niektórych przypadkach dopuszczalne jest wykonywanie prywatnych przelewów z konta firmowego. W pozostałych sytuacjach tego typu działanie, gdy zostanie wykryte, może być srogo ukarane. W związku z tym warto wyrobić sobie nawyk polegający na załatwianiu jedynie służbowych spraw za pomocą rachunku firmowego. Zaleca się, aby regulować za jego pośrednictwem zobowiązania z kontrahentami, opłacać składki ZUS czy rozwiązywać sprawy podatkowe. W JDG warto regularnie wypłacać sobie wypłatę na prywatne konto. Dzięki temu zyskuje się nie tylko pewność co do legalności wykonywanych działań, ale zachowuje przejrzystość na koncie oraz ułatwia prowadzenie księgowości i rozliczeń podatkowych.

Dodaj Twój komentarz