niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Jak zrobić przelew międzynarodowy?

Powieszone pieniądze w walucie euro

Robienie przelewów jest obecnie standardem, z którym ma do czynienia każdy z nas. Jest to łatwy i szybki sposób na przekazywanie pieniędzy, nie tylko pomiędzy kontami krajowymi, ale i zagranicznymi. O ile to pierwsze jest oczywiste dla każdego z nas, o tyle to drugie – przelew międzynarodowy nie jest już takie proste. Jak się to robi? Jak poprawnie wykonać przelew zagraniczny?

Co warto wiedzieć o przelewach zagranicznych?

Przede wszystkim przelewy międzynarodowe obejmują zarówno przelewy zagraniczne do Polski, jak i przelewy z zagranicznego konta na polskie. Warto wiedzieć o tym, co też jest bolączką każdego, kto robi takie przelewy, a konkretnie fakt, że nie jest to szybkie rozwiązanie. O ile w przypadku transakcji krajowych mogą być one zrealizowane już w ciągu kilku godzin, przy tych międzynarodowych może trwać do nawet do kilku dni. Prędkość ta oczywiście będzie zależała także od uiszczonych wcześniej opłat bankom, co niestety nie jest małą kwotą. Oczywiście dobrze jest szukać alternatyw, które pozwolą nie tylko na szybkie, ale i tanie przelewy międzynarodowe.

zobacz także:  Ceny ropy na świecie i w Polsce, od czego zależy cena ropy, kto je ustala?

Jak wygląda standardowy przelew międzynarodowy?

Korzystając z bankowości elektronicznej, można w prosty sposób dokonać przelewu na rachunek zagraniczny jak również w odwrotną stronę, wykonać przelew na rachunek polski z zagranicy. Oprócz standardowych danych adresowych z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem rachunku, koniczne jest podanie także kodu SWIFT oraz IBAN. Czym one są?

SWIFT inaczej zwany też kodem BIC to inaczej kod identyfikujący bank do którego kierowany jest przelew i może składać się od 8 do 11 znaków. Jest to standardowa procedura, która została przyjęta na całym świecie. Z kolei IBAN to sposób zapisu rachunków bankowych, co istotne jest przy przelewach zagranicznych. W trakcie zapisu rachunku należy przed numerem podać dwie litery identyfikujące kraj, następnie po nich są dwie cyfry kontrolne numeru jednostki organizacyjnej banku i na końcu numer porządkowy rachunku.

Trzecim przelewem jest SEPA, który uznawany jest za tańszy i szybszy, choć korzystając z niego jesteśmy ograniczeni jedynie do krajów Unii Europejskiej oraz do kilku krajów spoza Unii, jak Norwegia, Islandia, Szwajcaria czy Liechtenstein.

zobacz także:  Polska popiera Guaido, Dofinansowania z NCBR... - podsumowanie 4 lutego

Ile kosztuje przelew międzynarodowy?

Koszty przelewów międzynarodowych nie są niestety niskie, a w zależności od wielkości kwoty oraz prowizji pobieranych przez bank, mogą być one w wysokości nawet kilkuset złotych. Dodatkowo nie są one zbyt szybkie, bowiem przelane pieniądze mogą znaleźć się na koncie nawet po 4 dniach od daty przelewu. W przypadku przelewu SEPA wygląda to trochę lepiej, czas realizacji jest krótszy, a koszty niemalże symboliczne i w zależności od banku mogą wynosić od 0 zł do 10 zł.

Jak zrobić przelew w euro?

Mówiąc o obcej walucie, najczęściej mamy na myśli euro, choć nie zawsze. Co ważne, nie jest wcale konieczne zakładanie konta walutowego i można je wykonać spokojnie ze standardowego konta osobistego. Proces przelewu wygląda tak samo niezależnie od tego, jaką walutę wykonujemy, pod warunkiem, że nie mieszamy walut przesyłając ich do różnych krajów.

Przy euro ten problem nie istnieje, ponieważ w ramach działalności UE działa porozumienie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, co za tym idzie, koszty przelewów są niewielkie. Jedynym obciążeniem może być ewentualne przewalutowanie, jeżeli nie posiadamy danej waluty na naszym koncie bankowym. Ten typ przelewu wykonuje się jako europejski, czyli SEPA, ale i tutaj konieczne jest podanie kodu BIC, rachunek musi być w formacie IBAN, jak również konieczne jest podanie opcję kosztowej SHA (podział kosztów przelewu między nadawcą a odbiorcą).

zobacz także:  Przemyt cudzoziemców, Wyłudzenia w budownictwie... - przegląd 5 marzec 2019

komentarze 3

  1. Alicja pisze:

    Nie wiedziałam, że tak można. Zawsze mi się wydawało, że do tego konieczne jest konto walutowe, a tego nie mam. Dlatego też nie zamawiałam nigdy nic zza granicy.

  2. nauka pisze:

    Też tak kiedyś myślałam :/ A potem raz robiłam taki przelew i tak naprawdę wystarczył IBAN. Ale cóż, człowiek uczy się przez całe życie.

  3. Edzio pisze:

    Dla mnie wygodne przy przelewach zagranicznych UK-PL jest korzystanie z firm transferujących. Z reguły jest to Transfer przy niższych kwotach albo przy wyższych.

Dodaj Twój komentarz