czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Jak przenieść konto firmowe do innego banku?

mężczyzna z telefonem

Będąc właścicielem firmy trzeba pamiętać o wielu istotnych kwestiach, jedną z nich jest założenie konta w banku. Obecnie konto firmowe można otworzyć w praktycznie każdym banku, jednak poszczególne oferty różnią się między sobą. Z czasem tez zmianie ulec mogą warunki prowadzenia takiego konta, a także koszty z tym związane. Na szczęście istnieje możliwość przeniesienia firmowego rachunku do innego banku.

Konta firmowe – co oferują banki?

Oferta banków skierowana do firm stale się rozwija. Instytucje te starają się pozyskiwać nowych klientów, w związku z czym proponują otwarcie firmowego konta bankowe za darmo, a do tego dołączane są szerokie pakiety usług. Dostępność różnych instrumentów finansowych w ramach posiadania konta bankowego ma dla wielu przedsiębiorców kluczowe znaczenie. Oferty banków dość często ulegają zmianom, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z aktualnymi propozycjami, aby w razie czego przenieść konto do konkurencji.

Przeniesienie konta firmowego do innego banku wbrew pozorom nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Trzeba tylko pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności, które opiszemy w kolejnych akapitach.

zobacz także:  Prywatyzacja w Polsce, od kiedy, dlaczego tak dużo mówi się o prywatyzacji?

Przeniesienie konta firmowego krok po kroku

W pierwszej kolejności należy oczywiście zapoznać się z ofertą jak największej ilości banków, aby mieć pełen obraz tego, z czego można wybierać. Pomóc w tym mogą np. rankingi kont firmowych. Następnie należy złożyć wniosek o otwarcie konta do wybranego przez siebie banku. Jest to standardowa procedura, która wygląda dokładnie tak samo niezależnie od tego, czy posiadamy już konto firmowe w innym banku czy nie.

Po złożeniu przez nas wniosku, powinien odezwać się do nas przedstawiciel banku, którego koniecznie należy poinformować o swojej aktualnej sytuacji i chęci przeniesienia rachunku z innej instytucji. Za jego pośrednictwem powinniśmy otrzymać niezbędne dokumenty, a w razie pytań lub problemów będzie on służył nam pomocą. Praktycznym rozwiązaniem jest upoważnienie nowego banku do kontaktu z poprzednim, dzięki czemu nie będziemy musieli załatwić wszystkich formalności, bo ktoś zrobi to za nas.

O czym trzeba pamiętać przenosząc konto?

Proces przenoszenia konta z jednego banku do drugiego nie powinien trwać długo, szacuje się, że maksymalnie mogą to być trzy tygodnie. Istotne jest również to, że zazwyczaj nie trzeba od nowa konfigurować konta po jego przeniesieniu. Wszelkie polecenia zapłaty oraz stałe zlecenia powinny być zachowane. Ważne jest również to, aby o zmianie poinformować kontrahentów. Co prawda przez jakiś czas przelewy wysyłane na stary rachunek powinny być przekierowywane do nowego banku, jednak lepiej starć się uniknąć niepotrzebnych problemów.

zobacz także:  Jak wybrać dostawcę paliw? Od kogo kupować olej napędowy hurtowo?

Istotną kwestią jest także uregulowanie wszelkich należności w banku, z którego usług przestajemy korzystać. Może się okazać, że zamknięcie konta wiąże się z jakąś opłatą. Jeśli o czymś zapomnimy, jakaś płatność nie zostanie uregulowana, to może się okazać, że po pewnym czasie zostaną naliczone odsetki, a tego lepiej uniknąć.

Dodaj Twój komentarz