czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

W jakim polskim mieście są najlepsze pensje? Które miasto ma najwyższe PKB na mieszkańca?

Warszawa skyline

Pewnie większość osób uważa, że najwięcej zarabia się w Warszawie, jednak okazuje się, że najwyższe wynagrodzenia można otrzymać z dala od stolicy, co jest sporym zaskoczeniem. Nieco inaczej wygląda sytuacja związana z PKB, ponieważ tutaj nie ma większych niespodzianek. Gdzie więc można najwięcej w Polsce zarobić i które miasto może pochwalić się największym wskaźnikiem PKB na mieszkańca?

Najwyższe pensje w Polsce – gdzie?

To wcale nie Warszawa jest miastem, w którym mieszkają najlepiej zarabiający Polacy. Według informacji podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, najwyższe przeciętne wynagrodzenie jest w Jastrzębiu-Zdroju na Śląsku. Tam można liczyć na pensję sięgająca powyżej 6 tysięcy złotych brutto. Nie pierwszy raz zresztą to niewielkie śląskie miasto wygrywa w tym „rankingu”, w poprzednich analizach również znajdowało się w czołówce.

Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa, gdzie przeciętne wynagrodzenia wynoszą blisko 6 tysięcy brutto. Zaraz za nią znów pojawiły się miasta ze Śląska. Jaworzno ze średnim wynagrodzeniem przeszło 5,3 tysiąca złotych i Katowice – ponad 5,2 tysiąca złotych brutto. W czołówce znalazły się też takie miejscowości jak Płock, Gdańsk i Sopot, gdzie można liczyć na wynagrodzenia lekko powyżej 5 tysięcy złotych. Nieco niższe wynagrodzenia, ale wciąż blisko tego poziomu otrzymują mieszkańcy Gliwic, Dąbrowy Górniczej i Wrocławia.

zobacz także:  Praca w Japonii – jak pracować, utrzymać się w Japonii?

Najniższe wynagrodzenia w Polsce – gdzie?

Niższe od średniej krajowej wynagrodzenia odnotowano w Piotrkowie Trybunalskim. Tam średnia pensja to nieco powyżej 3 tysiące złotych brutto. Podobnie jest w Grudziądzu oraz w Świętochłowicach.

Branże, w których najlepiej się zarabia

Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć specjaliści pracujący w konkretnych branżach. W Polsce najlepsze wynagrodzenia otrzymują pracownicy IT, głównie menedżerowie i wykwalifikowani specjaliści. Oni otrzymują średnie pensje nawet w wysokości przeszło 12 tysięcy złotych brutto. Nieco mniej otrzymują pracownicy związani z farmacją i z finansami oraz księgowością. Największe zarobki należą oczywiście do kadry zarządzającej. Statystycznie na takim stanowisku można zarabiać nawet przeszło 20 tysięcy brutto.

Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca

Poziom PKB wskazuje, które miasta rozwijają się w jakim tempie. Bez zaskoczenia jest fakt, że najwyższy Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca występuje w Warszawie. Na jednego mieszkańca stolicy przypada ponad 131 tysięcy złotych. Na drugim miejscu znajduje się Poznań, w którym około 90 tysięcy złotych przypada na mieszkańca. W czołówce są także takie miasta jak Wrocław i Kraków. Natomiast najniższy PKB występuje w województwach: podlaskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i opolskim. Są też miasta, u których zaobserwowano szybki rozwój gospodarczy w porównaniu do ostatnich lat. Wśród nich wymienia się Lublin, Rzeszów i Wrocław.

zobacz także:  Taksówki mają nową konkurencję - obok Ubera na rynku pojawił się Taxify.

komentarze 2

  1. Kajetan pisze:

    Widać jak wiele zależy nie tylko od miasta, ale i regionu. Jeżeli dane miejsce dobrze się rozwija i ma duże zapotrzebowanie na specjalistów, to oczywistym jest, że w takich miejscach i łatwiej o pracę i pensja też jest wyższa.

  2. Krystynka pisze:

    Wygląda na to, że w wielu miastach na Śląsku są bardzo dobre zarobki. Szkoda tylko, że nie widać tego we wszystkich branżach…

Dodaj Twój komentarz