Ach, wakacje! Słońce, podróże, ciekawe miejsca i… wysokie ceny. Co zrobić, żeby na wakacyjne wojaże nie wydać wszystkich swoich oszczędności? Jest na to przynajmniej kilka sposobów.
- 1. Zaplanuj budżet
- 2. Planuj wakacje samodzielnie
- 3. Podróżuj poza sezonem
- 4. Wybierz mniej uczęszczane miejsca
- 5. Rezerwuj bilety z wyprzedzeniem
- 6. Korzystaj ze zniżek
1. Zaplanuj budżet
Zanim wyruszysz w drogę, określ budżet, jaki przeznaczysz na swoje wakacje. Podlicz koszty transportu, noclegów, wyżywienia, wstępu na atrakcje, które zamierzasz zwiedzić. Podliczone? To teraz dodaj do tej sumy jeszcze jakieś 10-20%, bo zawsze trzeba mieć pewną kwotę w zapasie na nieprzewidziane wydatki.
Po wszystkich wyliczeniach będziesz mógł określić, czy stać cię na taką podróż. Ważna sprawa – trzymaj się ustalonego budżetu. Między innymi po to określa się go wcześniej, żeby nie szaleć na wyjeździe z wydatkami, tylko wyznaczyć sobie rozsądne ramy, których nie będzie się przekraczać.
2. Planuj wakacje samodzielnie
Wakacje z biurem podróży nie są najtańszą opcją. Taniej można podróżować, planując wakacyjny wyjazd samodzielnie. Oprócz oszczędności przynosi to również inne korzyści – zyskujesz niezależność i swobodę. Nie musisz dopasowywać się do sztywnego planu wycieczki i śpieszyć się, by się w nim zmieścić. Jeśli na jakieś atrakcje chcesz przeznaczyć więcej czasu, nie ma problemu. Oczywiście trzeba być przedsiębiorczym, by samemu zorganizować wyjazd, i nie każdy podoła takiemu przedsięwzięciu.
3. Podróżuj poza sezonem
Pewne miejsca cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W tych najpopularniejszych ceny potrafią być niebotyczne w sezonie. Jest na to rada – można wybrać się tam poza sezonem, gdy tłumy turystów już się przewalą, a ceny stają się rozsądniejsze. Ma to jeszcze jedną zaletę – lepiej wypoczywa się, kiedy jest mniej tłoczno. Kłopot może być tylko z pogodą, ale i to nie jest przesądzone.
4. Wybierz mniej uczęszczane miejsca
Jeśli nie zamierzasz wydać na wakacjach fortuny, możesz też wybrać miejsca mniej popularne wśród turystów. To, że nie są one aż tak oblegane, wcale nie oznacza, że są gorsze. Tak naprawdę wiele przepięknych miejsc i ciekawych zabytków znajduje się poza utartymi szlakami najpopularniejszych wakacyjnych wycieczek. To zatem też okazja, by odkryć coś mniej znanego i oklepanego, lecz jak najbardziej godnego uwagi.
5. Rezerwuj bilety z wyprzedzeniem
Bilety autobusowe, kolejowe i lotnicze można zarezerwować wcześniej. Dlaczego warto? Bo wtedy możesz je otrzymać po niższej cenie. Bilet może się okazać nawet o kilkadziesiąt procent tańszy.
6. Korzystaj ze zniżek
Niektórym przysługują zniżki, dowiedz się więc, czy czasem może i ty nie znajdujesz się w gronie tych szczęśliwców. Zniżki dotyczą na przykład studentów. Wystarczy wyrobić sobie międzynarodową kartę studenta, aby obowiązywały również w innych krajach. Dzięki temu można liczyć na tańsze bilety kolejowe czy wejściówki do muzeów i na inne atrakcje.
Nie jest łatwo oszczędzać na wakacjach. Czasami nawet nie ma sensu. Cały rok się na nie czeka, więc nie powinny być czasem odmawiania sobie i beztroski. Owszem, jestem za ttym, by oszczędzać na dojeździe i noclegu, ale w granicach rozsądku.