poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Inwestycja w Dąbrowie Górniczej, Koniec iTunes… – przegląd 3 czerwiec 2019

telefon ze słuchawkami

Koreańskie przedsiębiorstwo zamierza wybudować zakład produkcyjny w Dąbrowie Górniczej, co oznacza nowe miejsca pracy i bodziec dla rozwoju gospodarczego regionu.

Szpecące reklamy nie znikną?

Reklamy szpecące krajobraz mogą stanowić problem dla estetyki danego miejsca. Samorządy miały radzić sobie z tym kłopotem dzięki ustawie krajobrazowej, umożliwiającej im zakazywanie reklam o określonym rodzaju i formacie. Teraz jednak, jeśli rzetelne są informacje podane przez „Dziennik Gazetę Prawną”, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje w projekcie Prawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym znieść jedno z istotnych rozwiązań ustawy krajobrazowej. Chodzi tu o możliwość naliczania dziennych kar za wieszanie reklam łamiące miejscowe prawo.

Jakby tego było mało, dodatkowo Ministerstwo planuje obciążyć gminy wypłatą odszkodowań, jakie przysługiwać będą właścicielom budynków, nie mogącym za względu na zakaz zarobić na powieszeniu banera.

Koreańska inwestycja w Dąbrowie Górniczej

SK Innovation, przedsiębiorstwo z koreańskim kapitałem, zamierza zainwestować ponad miliard złotych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przedstawiciele Strefy poinformowali o rozstrzygnięciu na korzyść firmy przetargu na sprzedaż działek o łącznej powierzchni 27,66 ha w dąbrowskiej dzielnicy Tucznawa oraz o wydaniu pozytywnej decyzji o wsparciu inwestycji. W ten sposób region zyskał nowego inwestora.

zobacz także:  Rząd chce ułatwić rodzinnym firmom dokonywanie zmiany pokoleniowej

SK Innovation zamierza wybudować na tym terenie zakład, który będzie zajmował się produkcją separatorów baterii litowo-jonowych. Do końca 2021 roku w zakładzie zatrudnienie znaleźć ma co najmniej 300 pracowników.

Koniec iTunes

Apple zamierza zrezygnować z aplikacji iTunes, będącego jedną z najpopularniejszych platform muzycznych, obecnej na rynku od 18 lat. Aplikacja już zaczyna znikać z sieci – powiązane z nią konta na Instagramie i Facebooku zostały usunięte.

Jednak Apple nie ma w planach pozostawienia pustki – iTunes zostanie zastąpiony w systemach marcOS 10.15 przez dwie oddzielne aplikacje. Jedna z nich będzie służyć do słuchania muzyki i podcastów, pozwoli też zsynchronizować dane z urządzeniami z iOS. Druga będzie zawierać bibliotekę filmów, dostępnych do wypożyczenia w sklepie iTunes. Jeśli chodzi o aplikację muzyczną, ma ona zawierać elementy iTunes, ale wzbogacone o uruchomioną w 2015 roku aplikację strumieniową Apple Music.

Chiny tworzą własną czarną listę

Chiny reagują na działania USA w toczącej się od pewnego czasu wojnie handlowej. Stany Zjednoczone stworzyły niedawno „czarną listę”, na której znalazł się między innymi chiński koncern Huawei. Chiny w odwecie planują stworzyć własną listę nierzetelnych podmiotów, na którą trafić mają przedsiębiorstwa, organizacje, a także prywatne osoby nie przestrzegające zasad rynkowych, naruszające umowy i blokujące bądź ograniczające dostawy do chińskich firm z przyczyn niekomercyjnych, albo w inny sposób działające na szkodę państwowych interesów.

zobacz także:  Co to jest żłobek, na czym polega? Ile kosztuje żłobek?

Dodaj Twój komentarz