wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Rachunki inwestycyjne

Planujesz samodzielnie inwestować? Potrzebujesz rachunku inwestycyjnego, zwanego również rachunkiem maklerskim, który umożliwi Ci dokonywanie transakcji zakupu i sprzedaży wybranych instrumentów finansowych. Porównuj opłaty za prowadzenie kont maklerskich.

 

Co to jest rachunek inwestycyjny?

Jeśli planujesz samodzielnie inwestować, musisz pomyśleć o założeniu rachunku giełdowego. Co to jest? I dlaczego jest Ci potrzebny?

Rachunek maklerski jest to konto inwestycyjne zakładane w wybranym biurze maklerskim. Choć pozornie brzmi to skomplikowanie, w praktyce zrozumienie tego zagadnienia jest bardzo proste. Aby móc inwestować w jakiekolwiek instrumenty finansowe, musisz korzystać z podmiotu pośredniczącego w transakcjach, a w Polsce rolę tę spełnia dom maklerski.

Natomiast rachunki inwestycyjne umożliwiają Ci realizację transakcji, zarówno zakupu, jak i sprzedaży produktów rynkowych. W praktyce wygląda to tak, że poprzez rachunek w domu maklerskim płacisz odpowiednią kwotę maklerom, czyli pośrednikom, którzy za Ciebie finalizują transakcję.

Decydując się na otwarcie rachunku brokerskiego masz dwie opcje. Możesz skorzystać z tzw. oferty dyskontowej, która umożliwia osobiste podejmowanie decyzji finansowych lub skierować się o pomoc do maklerów, którzy podpowiedzą Ci, które instrumenty mogą okazać się rentowne.

Ponadto rachunek inwestycyjny umożliwia Ci nie tylko utworzenie zlecenia, ale również sprawdzenie historii wszystkich transakcji. Tam znajdziesz najważniejsze informacje na temat Twojego sposobu inwestowania, które w dowolnym momencie możesz przeanalizować. A jak założyć konto maklerskie? I czy istnieją darmowe rachunki inwestycyjne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Gdzie otworzyć rachunek maklerski? Darmowy rachunek inwestycyjny

Aby wybrać dobre konto maklerskie, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które związane są m.in. z ponoszonymi przez Ciebie kosztami.

Najczęściej inwestorzy zwracają uwagę na roczną opłatę za prowadzenie rachunku, gdyż ta jest stała i łatwo jest dzięki niej określić koszty prowadzenia konta maklerskiego. Jednak to, co powinno w największym stopniu Cię interesować, to wysokość prowizji od zleceń na zakup i sprzedaż instrumentów finansowych.

Zakłada się, że akceptowalny przedział wynosi od 0,2% do 0,5%, więc jeśli myślisz na poważnie o inwestowaniu, powinieneś szukać takiego rachunku giełdowego. Od tej zasady może być wyjątek, jednak o nim napiszemy za chwilę.

Co jeszcze jest ważne? Musisz porównać, jakie są koszty przelewu z rachunku maklerskiego na inne konto. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ jeśli będziesz chciał wypłacić ewentualne zyski, musisz uwzględnić opłaty związane z ich transferem.

To aspekty związane z finansami. Lecz to nie tylko one powinny być brane pod uwagę. Liczy się również funkcjonalność rachunku brokerskiego – czy umożliwia dostęp do serwisu informacyjnego, na którym można znaleźć opinie ekspertów oraz profesjonalnie przygotowane analizy? Oraz czy możesz śledzić i wykonywać transakcje w czasie rzeczywistym? Choć na początku możesz nie wiedzieć, jak poruszać się po tych danych, z czasem nabierzesz wprawy i docenisz ich przydatność.

A teraz przejdźmy do najbardziej interesujących kwestii: czy istnieje darmowy rachunek inwestycyjny? Niestety, nigdy nie są one całkowicie pozbawione opłat. Jednak dobrze wybierając, możesz uniknąć kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem rachunku maklerskiego oraz z przelewami środków na konto osobiste klienta. W niektórych przypadkach możliwy jest bezpłatny dostęp do notowań online, a środki na rachunku mogą być oprocentowane. Takich ofert najlepiej jest szukać.

Natomiast jeśli jesteś początkującym inwestorem, to wielu praktyków radzi, aby… pominąć wszystkie te parametry i założyć konto maklerskie w banku, w którym posiadasz ROR. Dlaczego? Ponieważ znając wygląd i podstawowe funkcjonalności internetowego rachunku, łatwiej będzie Ci poruszać się po koncie maklerskim online. Ponadto gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, wysokość prowizji nie będzie aż tak znacząca, ponieważ tych transakcji nie jest wiele. A gdy uznasz, że warunki tego rachunku brokerskiego Ci już nie odpowiadają, możesz go zmienić.

Jak założyć konto maklerskie?

Czy założenie konta maklerskiego jest trudne? Nie. Obecnie można to zrobić nawet przez internet. Co więcej, rachunki maklerskie online cieszą się bardzo dużą popularnością, większość domów maklerskich oraz banków ma je w swojej ofercie.

Możesz też oczywiście osobiście założyć konto u maklera lub zrobić to drogą telefoniczną. Co więcej, rachunek inwestycyjny może założyć zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Musisz jednak potwierdzić osiągnięcie pełnoletności oraz posiadać dokument tożsamości.

Ciekawostką może być fakt, że w niektórych przypadkach przez otwarciem internetowego rachunku inwestycyjnego możesz zostać poddany badaniu mającym na celu sprawdzenie stanu Twojej wiedzy w zakresie inwestycji giełdowych. Co prawda od jego wyniku nie zależy możliwość otwarcia rachunku, jeśli jednak nie powiedzie Ci się w teście, zostaniesz ostrzeżony, że Twoja świadomość na ten temat jest niska, co zwiększa ryzyko niepowodzenia transakcji.

Porównanie rachunków inwestycyjnych

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie założyć rachunek inwestycyjny, warto skorzystać z porównywarek internetowych. Dzięki nim w jednym miejscu możesz uzyskać ujednolicone informacje o warunkach kont maklerskich, co ułatwia ich przeanalizowane na tle konkurencji.

Porównanie rachunków inwestycyjnych umożliwia dokładne zapoznanie się ze szczegółami oferty, wysokością opłat i prowizji. A gdy uda Ci się wybrać najkorzystniejszą opcję, możesz od razu złożyć wniosek o otwarcie dobrego konta maklerskiego.

Rankingi rachunków inwestycyjnych

Innym sposobem na porównanie ofert jest analiza rankingów rachunków inwestycyjnych, które przygotowywane są przez ekspertów. Takie rankingi najczęściej posiadają postać tabeli, w której zestawiane są ze sobą poszczególne warunki rachunku giełdowego. Ważne jest, aby w takim rankingu znalazły się informacje dotyczące metodologii przeprowadzenia porównania. Niemniej istotna jest też aktualność rankingu, gdyż oferty na rynku dynamicznie się zmieniają, dostosowują do potrzeb klientów.

komentarze 2

  1. marker pisze:

    Jak ktoś chce inwestować, musi pomyśleć o takim rachunku. Najważniejsze jest jednak, by znaleźć najkorzystniejszą opcję. Nie ma co przepłacać. Zwłaszcza, jak dopiero zaczyna się przygodę z inwestowaniem.

  2. prowizja pisze:

    Prowizja musi być jak najniższa. W końcu na tym najwięcej zarabiają domy maklerskie, zwykle prowadzenie rachunku i tak jest darmowe.

Dodaj Twój komentarz