środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Dlaczego Bitcoin spada? Czy kryptowaluta będzie na giełdzie?

bitcoin

Wartość Bitcoina znacznie spadła, wyniosła mniej niż 6500 dolarów. Wszystko z powodu decyzji, która sprawiła, że fundusz inwestujący w kryptowalutę póki co nie pojawi się na giełdzie. Co wiemy na ten temat?

Czym jest Bitcoin?

Dużo mówi się i słyszy o Bitcoinie, ale nie każdy wie, czym on dokładnie jest. Nazywany bywa kryptowalutą, gdyż bazuje na kryptografii. Bitcoin to w zasadzie ciąg kilkudziesięciu znaków pod którymi kryje się zaszyfrowany kod. To dość rozproszony system, które przechowuje informację o stanie „portfela” posiadacza.

Nazwa oznacza również otwartoźródłowe oprogramowanie i sieć peer-to-peer, którą formuje. Prywatne klucze kryptograficzne używane do autoryzowania transakcji, są zapisywane na komputerze osobistym w przygotowanym do tego celu oprogramowaniu, w smartphone w aplikacji lub w tzw. portfelu sprzętowym.

Bitcoin to niejako waluta wirtualna. Jednak wiele krajów nie uznaje go za jednostkę walutową, środek płatniczy, pieniądz elektroniczny. Właśnie dlatego wydobywanie lub wykopywanie nie jest działaniem nielegalnym. Jednak w dalszym ciągu kryptowaluty budzą wiele wątpliwości.

zobacz także:  Czy Brexit ma wpływ na niski kurs funta? Co się dzieje z brytyjską walutą?

Wartość Bitcoina

Oczywiście trudno mówić o wartości Bitcoina, gdyż nie jest to waluta fiducjarna. Jednak prawda jest inna. Jego wartość ustala wolny rynek. Bitcoina nie można dodrukować, tak jak banknoty, jest też odporny na inflację. Co ważne, jego cena zależy od popularności i użyteczności. Nie bez znaczenia jest też to, jak trudno go wydobyć. Oczywiście z uwagi na to, że Bitcoin można kupić, da się mówić o jego wartości, a więc wzrostach i spadkach.

Jak jest obecnie? W ostatnich dniach cena kryptowaluty spada. Jej obniżka jest widoczna gołym okiem. Wartość Bitcoina z 7500 dolarów spadła nawet do 6300.

Fundusz ETF i kryptowaluty

Fundusz ETF oparty na Bitcoinie miał stworzyć na amerykańskiej giełdzie możliwość inwestowania w kryptowaluty innych inwestorów. Dzięki temu zapewnione miały być zwyżki wartości Bitcoina. Upatruje się w tym również szanse dla innych kryptowalut. Takie postępowanie pomogłoby też podnieść ich status. Niestety póki co dalej nie są one akceptowane.

Bitcoin a giełda

Wartość Bitcoina spadła poniżej 6500 dolarów. W zasadzie w dużej mierze przez decyzję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC), która zadecydowała, że póki co nie dopuści do obrotu giełdowego funduszu ETF, który inwestuje w Bitcoina. To decyzja wbrew oczekiwaniom wielu inwestorów. Uważa się, że tego typu działanie jest ruchem przeciwko kryptowalutom.

zobacz także:  WGI – czym zajmowała się, z czego znana jest Warszawska Grupa Inwestycyjna?

Wniosek o możliwość wystawienia na giełdzie funduszu inwestycyjnego typu ETF (Exchange-traded fund) złożyły firmy VanEck i SolidX Partners Inc. Chcą stworzyć pierwszy produkt giełdowy oparty o Bitcoin. VanEck zajmuje się zarządzaniem inwestycjami, zaś SolidX dostarcza oprogramowanie i usługi finansowe typu blockchainie. Ich fundusz ma być chroniony przed utratą lub kradzieżą kryptopwaluty.

SEC wydanie ostatecznej decyzji odsuwa jednak w czasie. Ma ona zapaść 30 września. Na postanowienie w sprawie ETF proponowanego przez giełdę kryptowalut Cboe we współpracy z VanEck i SolidX kryptowalutowe środowisko musi poczekać, jednak wcześniej, bo 21 września SEC będzie się zajmować zgłoszeniem Direxion.

1 komentarz

  1. Pcek pisze:

    Popularność kryptowalut rośnie, ja jakoś nie wyobrażam sobie obracanie takimi rzeczami, bo gdzie możliwy jest duży zysk, tam też i opcja dużej straty. Ale najwidoczniej jest to nasza przyszłość.

Dodaj Twój komentarz