czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney
dom-maklerski-akcje

Aby inwestować w jakiekolwiek instrumenty finansowe, należy korzystać z podmiotu pośredniczącego w transakcjach. W Polsce takim pośrednikiem jest dom maklerski. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się ta instytucja, a także jak zacząć współpracę z domem maklerskim.

Dom maklerski – co to?

Dom maklerski jest instytucją finansową, która posiada zezwolenie na wykonywanie tzw. działalności maklerskiej. Oznacza to, że umożliwia on swoim klientom założenie rachunku inwestycyjnego, na którym znajdują się informacje na temat posiadanych przez klienta papierów wartościowych oraz środków pieniężnych. Dom maklerski jest pośrednikiem w transakcjach, oznacza, że klienci mogą zlecić maklerowi kupno lub sprzedaż instrumentów finansowych na giełdzie. Warto także pamiętać, że dom maklerski podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Czym zajmuje się dom maklerski?

Jak już wspomnieliśmy, domy maklerskie pośredniczą w transakcjach między inwestorami na rynku finansowym. Głównie skupiają się na usługach korporacyjnych, zarządzaniu aktywami oraz usługach brokerskich. Na przykład zajmują się prowadzeniem rachunków inwestycyjnych umożliwiających kupno i sprzedaż akcji, a także pośredniczą w zaciąganiu kredytów bankowych na zakup instrumentów finansowych. Co jeszcze należy do usług domu maklerskiego?

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych maj 2020

Popularną ofertą skierowaną głównie do klientów dysponujących znacznym kapitałem należy zarządzanie portfelem papierów wartościowych. Oznacza to, że makler, w imieniu klienta inwestuje powierzone mu środki, m.in. w akcje, bony skarbowe, obligacje, a także inne papiery wartościowe. Jednak próg wejścia w taką inwestycję może wynosić kilkaset tysięcy złotych.

dom-maklerski-makler-broker

Poza tym domy maklerskie zajmują się także doradztwem inwestycyjnym. Oznacza to, że brokerzy mogą przedstawić nam prognozy i propozycje kierunków inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko sugestia. Ostateczne decyzje musimy podejmować samodzielnie i żaden broker nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Dom maklerski – współpraca

Współpraca z domem maklerskim to chyba najprostszy sposób na rozpoczęcie swojej przygody z inwestowaniem. Maklerzy to wykwalifikowani i doświadczeni ludzie, którzy dobrze znają się na tym co robią. Zależy im, aby dobrze doradzić swoim klientom, ponieważ sami na tym zarabiają. Korzystając z usług domu maklerskiego nie bójmy się zadawać pytań, maklerzy to specjaliści w swoim fachu, którzy w szybki sposób rozwieją nasze wątpliwości dotyczące inwestowania.

Jak wybrać dom maklerski?

Wybór odpowiedniego domu maklerskiego wpływa na nasze późniejsze inwestycje. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, musimy się zastanowić czego oczekujemy od maklera? Warto także przejrzeć specjalistyczną prasę oraz przeczytać opinie innych ludzi na temat konkretnych domów. Musimy także sprawdzić jakie opłaty są pobierane za prowadzenie rachunku maklerskiego, a także dowiedzieć się, który dom maklerski jest najszybszy.

zobacz także:  Przyłącza kanalizacyjne do domu – koszt i przepisy

Dodaj Twój komentarz