wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney
Ubezpieczenie OC samochodu

Popularne i powszechnie obowiązujące posiadaczy pojazdów OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest specyficznym rodzajem ubezpieczenia majątkowego. Jest to wręcz cała grupa ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Czym właściwie jest ubezpieczenie OC i na czym polega?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to potoczna nazwa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które najczęściej kojarzone jest przez właścicieli samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Jest to szczególny rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które daje ochronę osobie ubezpieczonej w momencie dokonania szkody wyrządzonej innej osobie będącej następstwem czynu niedozwolonego. Na tej podstawie zakład ubezpieczeń bierze na siebie ciężar spłaty szkód wyrządzonych osobom trzecim, ale pod warunkiem, że osoba ubezpieczona zobowiąże się do ich naprawy. OC ubezpieczenie osobowe jest gwarancją wypłaty odszkodowania osobom trzecim.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń OC?

Wbrew temu, co wielu sądzi, ubezpieczenie OC nie wiąże się tylko i wyłącznie z samochodami. Warto pamiętać, że mamy tutaj do wyboru dwa główne typy tych ubezpieczeń – obowiązkowe oraz dobrowolne. Co się do nich zalicza?

zobacz także:  Ubezpieczenia popularne w Polsce, czy Ty także je masz?

Ubezpieczenia obowiązkowe to przede wszystkim popularne ubezpieczenie komunikacyjne, ale nie tylko. Zalicza się do tego także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej komorników sądowych, adwokatów, notariuszy, inżynierów budowlanych, zarządców nieruchomości, rolników czy organizatorów imprez masowych. Jest tego rzecz jasna znacznie więcej.

Do ubezpieczeń OC dobrowolnych zalicza się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osób fizycznych, osób prawnych, nauczycieli, przewoźników drogowych krajowych i zagranicznych itd. Jak więc widać, popularne OC to coś więcej nić zwykłe ubezpieczenie samochodu.

Jak działa ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Jak sama nazwa wskazuje, OC jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, to znaczy, że ma ona zastosowanie wówczas, gdy znajdziemy się w sytuacji, w której to my jesteśmy sprawcami zdarzenia, które przyniosło szkodę innej osobie. Jest to nie tylko ubezpieczenie OC samochodu, ale i ubezpieczenie od zalanego sąsiadom mieszkania, uszkodzonego ogrodzenia czy zniszczenia towaru w sklepie. Jeżeli nasze dziecko wybije szybę piłką, także będziemy za to odpowiadać. Rzecz jasna zaliczają się do tego także zdarzenia z ruchu drogowego – potrącenie pieszego, wjechanie w inny samochód itd.

zobacz także:  Od czego ubezpieczyć mieszkanie, dom? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i domu?

Poszkodowany w takich sytuacjach może żądać od nas odszkodowania lub zadośćuczynienia, w zależności od tego czy zdarzenie dotyczy jego samego bezpośrednio czy jego mienia. Obowiązkiem osoby odpowiedzialnej za dokonaną szkodę jest naprawa szkód przez przywrócenie poprzedniego stanu lub zapłatę za doznane straty. Często mogą być to dość spore kwoty i tutaj pojawia się ubezpieczenie OC.

Co daje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Posiadanie OC w życiu prywatnym to przede wszystkim duże odciążenie finansowe dla nas samych. W razie wyrządzenia szkody czy krzywdy innemu człowiekowi, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia zapłaty za to, co może się wiązać z dużymi kosztami, często przerastającymi nasze możliwości. Pomaga ono uniknąć wysokich wydatków, choć rzecz jasna nie sprawi, że unikniemy konsekwencji karnych danego czynu, w zależności od tego, jakie one będą.

Ceny ubezpieczeń mogą być różne i może się na nie składać wiele elementów. Mimo wszystko w przypadku OC ubezpieczenia osobowego w zależności od firmy to koszt około 100 do 150 złotych rocznie. Rzecz jasna przed wyborem konkretnej oferty należy dobrze przyjrzeć się towarzystwom ubezpieczeniowym. Można też poszukać ubezpieczenia OC online, przy czym wcześniej dobrze jest się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

zobacz także:  Jak oszacować wartość mieszkania przed zakupem polisy?

komentarze 3

 1. Rafał pisze:

  Mam ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Było to priorytetem przy wykupywaniu ubezpieczenia na mieszkanie. Nigdy nie wiadomo, co się stanie, więc lepiej dmuchać na zimno.

 2. Katarzyna pisze:

  Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym można kupić o wiele taniej, jeśli zakupi się je w pakiecie z innymi polisami, np. turystyczną lub mieszkaniową. Oczywiście należy zwrócić uwagę na dokładne warunki takich umów, ponieważ mogą być one bardzo ograniczone.
  Katarzyna

 3. Anna pisze:

  Ja raz skorzystałam z takiego OC w życiu prywatnym… Jak wychodziłam z auta jako pasażer i drzwiami trzasnęłam w auto obok… Z OC auta nie chcieli tego uwzględnić, na szczęście ubezpieczenie w życiu prywatnym to pokryło.

Dodaj Twój komentarz