czwartek, 28 marca 2024
HotMoney
Klucze do domu

Dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku, kamienicy to najczęściej najcenniejszy element naszego majątku. Często jednak myślimy, że kłopoty dotykają innych i przykre zdarzenia nas nie dotyczą. Życzeniowe zaklinanie rzeczywistości odbiega jednak od racjonalnej oceny sytuacji, dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu tego co dla nas najcenniejsze. Od czego możemy ubezpieczyć nieruchomość? Jak kształtują się koszty wykupienia polisy?

Od czego uzależniona jest cena polisy ubezpieczeniowej nieruchomości?

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego ubezpieczyciela należy wiedzieć od czego zależy cena ubezpieczenia naszego domu lub mieszkania. Pierwszym elementem jest tutaj zakres ochrony jakim zamierzamy objąć nasz majątek nieruchomy. Musimy podjąć decyzję od jakiego ryzyka, z dostępnych opcji konkretnej firmy, chcemy się zabezpieczyć.

Podstawowy pakiet, obejmujący szkody spowodowane pożarem lub innymi losowymi zdarzeniami, można rozszerzać o różnorakie awaryjne sytuacje. Ubezpieczanie domów, domów w budowie, zabudowań gospodarczych, mieszkań to ubezpieczenia majątkowe, które mogą obejmować prawie wszystkie zdarzenia z wyłączeniem kilku sytuacji, wskazanych w podpisywanej umowie, jest to tzw. ubezpieczenie all risk.

zobacz także:  Ile kosztuje instalacja klimatyzacji w mieszkaniu? Ceny klimatyzatora, montażu i eksploatacji

Cena polisy, jak w przypadku ubezpieczenia na życie, uzależniona jest od sumy ubezpieczenia. Ważne, aby była adekwatna do wartości mienia, które zostaje objęte ubezpieczeniem, ponieważ musi stanowić gwarancję odpowiedniego wsparcia w przypadku nastąpienia nieszczęśliwego zdarzenia. Istotnym elementem jest również bezszkodowa historia ubezpieczenia oraz szereg innych elementów, jak np. usytuowanie mieszkania na parterze.

Na co należy zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania?

Ubezpieczając mieszkanie, z uwagi że najczęściej zgłaszane są szkody spowodowane awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej, musimy koniecznie zdecydować się na w pełną ochronę w tym zakresie. Warto zdecydować się na ofertę, w której zawarta jest usługa specjalistów, którzy zajmą się źródłem usterki i naprawą szkody.

Musimy zwrócić również uwagę na ochronę w przypadku nastąpienia zdarzeń losowych jak pożar, przepięcia czy też kradzież z włamaniem. Warto wiedzieć, że wskutek zaniedbań ubezpieczonego jak np. pozostawienia otwartego okna, ubezpieczyciel nie wypłaci nam pieniędzy. Istnieje również możliwość ubezpieczenia pomieszczeń piwnicznych, w których często przechowujemy sprzęt sportowy, dziecięcy wózek. Należy w takiej sytuacji wykupić OC na wypadek kradzieży.

zobacz także:  Informacje w Social Media, a wpływ na zdolność kredytową

Miesięczna kwota ubezpieczenia waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oczekując kompleksowej ochrony lokalu mieszkalnego w dużej aglomeracji musimy liczyć się z wydatkiem w granicach od 20 do 70 zł miesięcznie.

Jak kształtują się koszty ubezpieczenia domu?

Ustalenie wartości realnej składki ubezpieczenia domu uzależnione jest od tego czy ubezpieczamy jedynie mury czy decydujemy się na ubezpieczenie obejmujące całą posesję z wyposażeniem, ogrodem, przyległymi pomieszczeniami gospodarczymi, garażem. Brany pod uwagę jest również rodzaj domu, typ konstrukcji, jego powierzchnia, wartość, rok zabudowy. Istotna jest też liczba osób zamieszkujących budek oraz to czy przeznaczony jest na cele mieszkalne czy na działalność gospodarczą.

komentarze 2

  1. Katarzyna pisze:

    Warto pamiętać, że osoby najmujące mieszkanie także mogą ubezpieczyć rzeczy w mieszkaniu.

  2. Lidka pisze:

    Większość osób szuka oszczędności i rezygnuje z ubezpieczenia domu lub mieszkania, a potem jest lament jak coś złego się stanie.

Dodaj Twój komentarz