piątek, 19 lipca 2024
HotMoney
ubezpieczenie-samochodu-OC

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Szczególnie jeśli stara się o nie osoba, która dopiero co odebrała prawo jazdy. Jednak nadal istnieje kilka sposobów, aby zapłacić mniej. Przeczytaj artykuł i nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu.

Cena ubezpieczenia auta – od czego zależy?

To, ile zapłacimy za obowiązkowe ubezpieczenie naszego auta zależy m.in. od samochodu oraz profilu kierowcy. Składki OC mogą różnić się w zależności od marki i modelu pojazdu, rodzaju paliwa, pojemności silnika, a także aktualnego przebiegu. Bardzo ważny jest także profil kierowcy, czyli nasz wiek, okres posiadania prawa jazdy, lata bezszkodowej jazdy, a nawet nasz stan cywilny i ilość posiadanych dzieci!

Czynnikiem, który również decyduje o cenie ubezpieczenia samochodu jest miasto, w jakim będziemy jeździć (czyli miasto naszego zamieszkania). Podobno najdroższe OC zapłacimy we Wrocławiu. Poza tym ważne jest także miejsce, w którym zostawiamy samochód. Jeżeli samochód regularnie parkowany jest na parkingu strzeżonym, to możemy spodziewać się niższej składki.

zobacz także:  Jak ubezpieczyć mieszkanie? Popularne oferty ubezpieczeń majątkowych

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Jak widać, cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego różni się w zależności od wielu czynników. Stawki OC drastycznie wzrosły w latach 2016-2017. W ostatnim roku średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia za auto wyniosła około 1030 złotych. Co przyniesie nam nowy rok? Zobaczymy…

ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu

Kto zapłaci najmniej za OC samochodu?

Szansę na najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie mają kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej 7 lat. Dodatkowo w ciągu ostatnich 5 lat nie spowodowali żadnej szkody i mają ponad 35 lat. Ponadto tańsze OC otrzymają osoby, które poruszają się autem z małą pojemnością silnika, mają dzieci i pozostają w związku małżeńskim.

Jak płacić mniej za ubezpieczenie auta?

Opłata za ubezpieczenie samochodu to dosyć spory wydatek jak na jeden miesiąc, tym bardziej jeśli dodatkowo mamy do opłacenia raty za kredyt samochodowy lub inne zobowiązania. Dlatego warto poznać kilka sposobów na to, jak obniżyć cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. Przede wszystkim OC warto kupować w pakietach! Wiele firm oferuje spore zniżki na OC samochodu przy jednoczesnym kupnie AC lub NNW. Takie pakiety dotyczą także innych ubezpieczeń. Na przykład decydując się na ubezpieczenie mieszkania w danej firmie, możemy dostać zniżki na polisę samochodową.

zobacz także:  Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

Innym sposobem na tańsze OC pojazdu jest korzystanie z internetowych porównywarek i wybieranie najkorzystniejszego ubezpieczyciela. Ceny polis są bardzo zróżnicowane, dlatego warto sprawdzić oferty różnych firm, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na tańsze ubezpieczenie komunikacyjne jest korzystanie ze zniżek współwłaściciela. Wiele osób kupując samochód, czyni współwłaścicielem kogoś innego, kto korzysta z maksymalnych zniżek. To dobry i sprawdzony sposób na tańsze ubezpieczenie.

1 komentarz

  1. Katarzyna pisze:

    Współwłasność auta z doświadczonym właścicielem faktycznie bardzo pomaga w obniżeniu kosztów OC, jednak ma ona także pewną poważną wadę. Jeśli niedoświadczony kierowca spowoduje szkodę, to część zniżek utraci także doświadczony właściciel samochodu. Dlatego decyzję o współwłasności auta trzeba zawsze dokładnie przemyśleć.

Dodaj Twój komentarz