wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie komunikacyjne OC musi posiadać każdy właściciel pojazdu, natomiast AC jest polisą dodatkową, chroniącą samochód podczas wypadku. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie OC oraz od czego zależy cena AC. Korzystaj z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ubezpieczenia komunikacyjne, OC, AC, wyślij wniosek przez internet:

 

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do segmentu ubezpieczeń majątkowych i część z nich jest obowiązkowa, a część dobrowolna, mowa o nich w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale nie tylko. Także w kodeksie cywilnym znajdziemy przepisy mówiące o tym, czym jest umowa ubezpieczenia i na jakich zasadach działa świadczenie ubezpieczyciela. Generalnie ten rodzaj ubezpieczeń sanowi najważniejszy segment na polskim rynku ubezpieczeń.

Aż 2/3 rynku ubezpieczeń majątkowych to ubezpieczenia komunikacyjne i choć część jest dobrowolna, to i tak wiele osób się na nie decyduje. W ten sposób możemy objąć ochroną nie tylko samochód, ale także motocykl lub rower.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne nie mają na celu wyłącznie ochrony w sytuacji, gdy dochodzi do uszkodzenia pojazdu. Głównym ich zadaniem jest zabezpieczenie osób biorących udział w kolizji, aby otrzymały one należne odszkodowania w związku z np. ubytkiem na zdrowiu. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i przewożonych przez nich pasażerów. Do najpopularniejszych należą ubezpieczenie OC, AC NNW oraz Assistance.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to w skrócie OC. Ma ono charakter obowiązkowy, a zawrzeć je należy najpóźniej w dniu rejestracji samochodu, w przeciwnym razie mogą spotkać nas kary finansowe. Zakres tej polisy jest regulowany przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) oraz Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Mimo iż ubezpieczenie to dotyczy dokładnie tych samych kwestii niezależnie od tego, w jakiej firmie je wykupimy, to jego ceny są bardzo różne. Warto zatem porównać różne oferty przed podjęciem ostatecznej decyzji, a pomóc nam w tym może porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ubezpieczenie OC gwarantuje, że w przypadku gdy wyrządzimy jakąś szkodę innym uczestnikom ruchu, otrzymają oni za to finansowe zadośćuczynienie.

Ubezpieczenie AC

Autocasco, czyli mówiąc inaczej ubezpieczenie AC jest bardzo pomocne w sytuacji gdy dochodzi do kradzieży lub zniszczenia naszego samochodu. Nie jest ono obowiązkowe, ale ma wiele zalet, gdyż możemy otrzymać finansową rekompensatę także w przypadku kradzieży części wyposażenia naszego pojazdu, np. radia. Warto pamiętać, co dokładnie objęte jest ochroną w ramach OC, a są to szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych (takich jak np. pożar), kradzieży, zderzenia się pojazdów, a także zderzenia ze zwierzętami i ludźmi. Możemy liczyć na odszkodowanie także w przypadku uszkodzeń dokonanych przez osoby trzecie (np. zarysowanie karoserii ostrym narzędziem).

Musimy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach możemy nie otrzymać finansowego zadośćuczynienia z tytułu AC, może tak być jeśli do kradzieży dojdzie w wyniku naszego niedbalstwa, lub gdy spowodujemy kolizję będąc pod wpływem narkotyków lub alkoholu.

Inne ubezpieczania samochodu

Wśród innych ubezpieczeń samochodu, które możemy wykupić jest np. NNW, czyli ubezpieczanie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono trwałe następstwa nieszczęśliwego wypadku, a więc sytuacje w których dochodzi do uszkodzenia ciała, trwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci kierowcy lub kierowcy i pasażerów. Kolejnym często wykupowanym pakietem jest Assistance. Mając to ubezpieczenie możemy liczyć na pomoc zarówno techniczną jak i medyczną, gdy dojdzie do wypadku drogowego z naszym odziałem, nasz samochód ulegnie awarii lub zostanie skradziony.

Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych

Chcąc obliczyć ile będzie kosztowało nas dane ubezpieczanie (przede wszystkim OC i/lub AC), warto skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych. Możemy szukać go na wielu stronach internetowych, a jego zasady działania są bardzo proste. Wystarczy wpisać w oznaczone pola dane dotyczące właściciela pojazdu oraz konkretnego samochodu, który ma być ubezpieczony. Kalkulator poda nam wysokość składki za ubezpieczanie, a w tabeli z wynikami znajdziemy również propozycje różnych ofert spełniających nasze wymagania. Tego typu narzędzie możemy znaleźć m.in. na stronie firmy oferującej ubezpieczenia komunikacyjne Warta.

Porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych

Chcąc rozsądnie podejść do wyboru odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej warto również dokonać porównania ubezpieczeń komunikacyjnych. Pomóc w tym mogą nam różnego rodzaju rankingi ubezpieczeń komunikacyjnych dostępne w internecie oraz porównywarki. Przy pomocy tych narzędzi, które są dostępne za darmo, mamy możliwość zapoznania się nawet z kilkunastoma ofertami konkurencyjnych firm, dopasowania konkretnej oferty do naszych indywidualnych potrzeb oraz znalezienia najtańszej opcji ze wszystkich dostępnych. Wiele osób korzysta z tej możliwości chcąc zaoszczędzić czas, jaki straciliby analizując ofertę każdego towarzystwa ubezpieczeniowego z osobna.

Gdzie szukać ubezpieczeń komunikacyjnych

Bez wątpienia warto korzystać z różnego rodzaju rankingów, mimo tego, że w wielu z nich pojawią się oferty tych samych, czołowych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym nieubezpieczeń komunikacyjnych PZU czy Warty. Mając przed oczami kilka ofert jednocześnie zdecydowanie łatwiej jest porównać wszystkie szczegóły.

komentarze 3

  1. rozczarowana pisze:

    Tylko dwie firmy tu są? I do tego Link4 o którym wszyscy wiedzą, jaki jest? Tam AC na pewno bym nigdy nie wzięła… Trochę mała ta lista, nie ma czego porównywać.

  2. drogo pisze:

    Miałam auto ubezpieczone w Allianz (OC), zero kolizji itp. i z roku na rok urosło o 80%. Przeżyłam. Jednak w kolejnym zaproponowali znowu podwyżkę – o ok. 1/3 – oczywiście zero kolizji. Zmieniłam więc na LINK4. W przypadku OC nie ma co przepłacać.

  3. Michał pisze:

    Ani Allianz ani Link4 nie są porównywrkami proponuję wstawić najszybszą porównywarkę jaką sa re dostepne na Google Play oferta w 5 sek a polisa w niecałą minutę

Dodaj Twój komentarz