sobota, 20 lipca 2024
HotMoney
Uścisk dłoni i pieniędze

Kredyty nie są niczym innym jak obustronnymi umowami opartymi na mocy Prawa bankowego (rozdział 5. art. 69) pomiędzy osobą lub przedsiębiorstwem, która pożycza pieniądze od instytucji jaką jest bank. Instytucja ta domaga się w określonym terminie zwrotu danej kwoty pieniężnej powiększonej o odsetki. Istnieją różne typy kredytów zgodne z ich przeznaczeniem, co zostanie opisane w poniższym tekście.

Jakie są rodzaje kredytów?

Życie nieraz zmusza do wzięcia kredytu, czego pewnie niejedna osoba doświadczyła. I nie musiało to wcale być złe doświadczenie, bowiem kredyt pozwala na zrealizowanie wielu przedsięwzięć, które bez pożyczonych pieniędzy nie byłyby możliwe. Warto zapoznać się z typami kredytów, by wiedzieć, który będzie najbardziej odpowiadał konkretnym potrzebom.

Istnieją bowiem rodzaje kredytów sklasyfikowane według przeznaczenia: kredyt konsumpcyjny, hipoteczny, inwestycyjny, karta kredytowa, kredyt konsolidacyjny, kredyty dla przedsiębiorstw.

Pieniądze w dłoni

Kredyty a pożyczki – czym się różnią?

Wiele osób pod wpływem spotów reklamowych i wszechobecnych ulotek zachęcających do wzięcia pożyczki zaczyna mylić jej pojęcie z kredytem. Wydaje się, że różnica między nimi jest niewielka, a jednak nad kredytem niejako „czuwa” prawo bankowe, więc z zasady kredytu ma prawo udzielić tylko instytucja banku.

zobacz także:  Porsche – jak powstała ta luksusowa marka samochodów?

Jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Kredytów proponowanych przez banki jest wiele. Same rodzaje kredytów hipotecznych już skłaniają do tego, by wyjaśnić ich przeznaczenie. A więc przeznaczeniem kredytu hipotecznego jest spłata nieruchomości w różnej formie. Wyróżnia się kredyt hipoteczny mieszkaniowy, kredyt mieszkaniowy na zakup gotowej nieruchomości oraz kredyt budowlano-hipoteczny. Kredyt mieszkaniowy często mylony jest z kredytem hipotecznym, co nie do końca odpowiada prawdzie.

Przeznaczeniem kredytu mieszkaniowego jest zakup gotowej nieruchomości, kredyt na zakup lub budowę nieruchomości i w końcu kredyt na zakup działki pod budowę nieruchomości. Z kolei kredyty na zakup gotowej nieruchomości mogą dotyczyć zarówno tej z rynku wtórnego jak i pierwotnego, ale także zamiany na inną nieruchomość. Przeznaczeniem kredytu budowlano-hipotecznego jest natomiast sfinansowanie nieruchomości w trakcie inwestycji budowlanej, a także zmiana jej przeznaczenia (rozbudowa, dobudowa).

Dom i kalkulator

Jakie są rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jaki kredyt wybrać, ponieważ samych typów kredytów jest bardzo wiele. Jakie są zatem rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych? Wspomnieć należy o kredycie w rachunku osobistym czyli klient ma możliwość wypłaty większej ilości pieniędzy niż sam nimi dysponuje czyli tak zwany debet. Kolejnymi rodzajami kredytów są kredyty konsumpcyjny i lombardowy. Przeznaczeniem kredytu konsumpcyjnego jest określony cel, na który kredytobiorca go bierze. Z kolei przeznaczeniem kredytu lombardowego jest zastaw rzeczy ruchomych na krótki czas od 3-7 dni.

zobacz także:  Dociągnięcie mediów na działkę, czyli ile kosztuje uzbrojenie działki?

Karty kredytowe

Czy kredyt jest tylko dla osoby indywidualnej?

Nie tylko osoba indywidualna ma prawo wziąć kredyt. Przeznaczenie kredytów jest naprawdę ogromne, gdyż zarówno jednostki jak i instytucje mogą z nich skorzystać. Wymienić należy zatem rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw, gdzie zalicza się między innymi kredyt inwestycyjny. Przeznaczeniem kredytu inwestycyjnego jest rozwój firmy, zakup najpotrzebniejszych sprzętów, w tym także modernizacja posiadanego już sprzętu czy remont budynku spółki.

Wspomniane rodzaje kredytów hipotecznych i inwestycyjnych łączy jedno – są one przeznaczone na określony cel uwzględniony w umowie bankowej. Kolejnymi rodzajami kredytów dla przedsiębiorstw są kredyty obrotowe. Służą one zaspokajaniu aktualnych potrzeb firmy – przeznaczeniem kredytu obrotowego jest wypłata pensji, pokrycie wszelkich kosztów administracyjnych. Pozostał jeszcze jeden ważny kredyt dla przedsiębiorstw – kredyt w rachunku bieżącym. Przeznaczeniem kredytu w rachunku bieżącym jest odnowa konta firmy (kredyt odnawialny), przy czym odsetki od tego kredytu naliczane są tylko od jego wykorzystanej części.

Co warto wiedzieć o przeznaczeniu kredytów?

Warto mieć wiedzę na temat tego jakie są rodzaje kredytów, ale też o ich przeznaczeniu. Stąd przeznaczeniem kredytu hipotecznego będzie realizacja inwestycji związanej z nieruchomością lub nieruchomościami. Przeznaczeniem kredytu obrotowego będzie pokrycie wewnętrznych wydatków w firmie, przeznaczeniem kredytu inwestycyjnego będzie rozbudowa i poprawa funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przeznaczeniem kredytu w rachunku bieżącym jest odnowa zdolności finansowej firmy. Natomiast w przypadku osób indywidualnych przeznaczeniem kredytu konsumpcyjnego będzie realizacja konkretnych przedsięwzięć ze wskazaniem ich celu w umowie bankowej.

zobacz także:  Zaległy abonament RTV – czy trzeba zapłacić? Jak uniknąć kary?

komentarze 2

  1. kredka pisze:

    Generalnie większość kredytów jest celowych. Grunt to nie wydać pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem. Tak myślę.

  2. Ela pisze:

    Najłatwiej dostać kredyt gotówkowy, ale też trzeba liczyć się z tym, że w porównaniu do innych produktów, jest stosunkowo drogi. Banki zabezpieczają się przed problemami ze spłatą.

Dodaj Twój komentarz