środa, 29 maja 2024
HotMoney

Kredyt konsolidacyjny, czy warto konsolidować kredyty?

kredyt konsolidacyjny

Problemy z terminowym regulowaniem rat zaciągniętych kredytów dotyczą wielu z nas. Kiedy gubimy się w kolejnych długach warto rozważyć połączenie wszystkich zobowiązań w jedno, taką możliwość daje nam konsolidacja kredytów.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Czasem pogorszenie sytuacji finansowej, często rozgardiasz i bezrefleksyjne zaciąganie kolejnych długów prowadzi do sytuacji, w której przekraczamy granice możliwości spłat kolejnych rat. Konsolidacja kredytu w praktyce oznacza zastąpienie jedną ratą naszych miesięcznych, kredytowych wymagalności. Kredyt konsolidacyjny (możesz porównać tu: totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny) daje szansę na połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno, dzięki czemu możemy odzyskać finansową stabilność. W ten sposób jesteśmy w stanie spłacić praktycznie wszystkie długi, które zaciągnęliśmy w banku. Ważne, że jest to kredyt celowy, bank udzielając go nie przekazuje pieniędzy nam tylko przeznacza je bezpośrednio na pokrycie dotychczasowych zobowiązań.

Dlaczego warto korzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych stwarza okazję do odzyskania płynności i przejrzystości finansowej. Nawet jeżeli dotychczas udawało nam się pamiętać o kolejnych ratach wszystkich kredytów gotówkowych i pożyczek hipotecznych zyskujemy szansę na korzystniejsze warunki kredytowania. Nie musimy pamiętać o kolejnych terminach płatności, różnych kwotach kilku długów.

zobacz także:  Kiedy warto skorzystać z usług faktoringu?

Skonsolidować możemy kredyt samochodowy, pożyczkę gotówkową, nawet karty kredytowe i zadłużenie na bieżących rachunkach. Istotne, że konsolidacja pozwala na obniżenie wartości, która obciąża comiesięcznie nasz domowy budżet, proponowana rata może być niższa nawet o kilkaset złotych niż suma dotychczasowych. Podczas negocjacji z bankiem jesteśmy w stanie dopasować ratę do naszych indywidualnych potrzeb, czasem bank oferuje dodatkową gotówkę na dowolny cel. Warto konsolidować kredyty, których warunki są niekorzystne w porównaniu do obecnej oferty rynkowej, ponieważ zyskujemy możliwość niższego oprocentowania.

Jakie są wady kredytu konsolidacyjnego?

Przed podjęciem decyzji o połączeniu dotychczasowych zobowiązań należy rozważnie przeanalizować propozycje instytucji finansowych, ponieważ kusząca oferta niższej raty oznacza wydłużenie okresu kredytowania. Dłuższy czas, w którym musimy spłacać raty kredytu konsolidacyjnego jest bezpośrednio związany ze zwiększeniem kosztu obsługi długu. Podpisując umowę o kredyt konsolidacyjny trzeba koniecznie zwrócić uwagę na zapisy regulujące wysokość prowizji i dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Ważne, aby porównać wskaźniki oprocentowania poszczególnych ofert, tak by wybrać tę najkorzystniejszą.

Co zrobić, aby uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Niezależnie od ilości zaciągniętych kredytów i pożyczek możemy starać się o kredyt konsolidacyjny w banku lub u prywatnych pożyczkodawców. W tym celu warto skorzystać z internetowych rankingów i kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych, które generują sprawdzone oferty poszczególnych instytucji finansowych.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych Kwiecień 2019

komentarze 2

  1. migotka pisze:

    Jestem zdania, że rzadko kiedy opłaca się konsolidować kredyty. Owszem, jak ktoś ma naprawdę trudną sytuację i raty są za wysokie – okej. Jednak nie zapominajmy, że kredyt konsolidacyjny wydłuża czas spłaty zobowiązania. Nie zawsze to się opłaca. W zasadzie bez końca jesteśmy zadłużeni.

  2. Adrian pisze:

    Czasem nie ma innego wyjścia jak skonsolidować kredyty. Owszem, to wydłuża okres kredytowania, ale pomaga wielu osobom uniknąć długów.

Dodaj Twój komentarz