piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Karta w portfelu

Coraz więcej osób znajduje się w sytuacji, kiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy finansowej. Wówczas pada decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego. Jest to najszybsza i najłatwiejsza droga do tego, aby otrzymać pieniądze przy minimum formalności. Alternatywą dla kredytu konsumpcyjnego staje się często karta kredytowa. Co więc bardziej się opłaca: kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Kredyt gotówkowy a karta kredytowa

Chcąc dokonać wyboru: kredyt gotówkowy czy karta kredytowa, należy zdać sobie sprawę z tego, czym są te produkty. Karta kredytowa to rodzaj kredytu gotówkowego. Jest ona wyżej oprocentowana i przypomina kredyt odnawialny. Kredyt gotówkowy to natomiast najczęściej produkt określany mianem kredytu konsumpcyjnego. Można przeznaczyć go na dowolny cel, a kwota o jaką można wnioskować, wynosi nawet do 200 000 zł w zależności od banku. Zarówno kartę kredytową, jak i kredyt gotówkowy łatwo jest otrzymać. Warto jednak wiedzieć, jakie między tymi produktami są różnice.

zobacz także:  Trudne kredyty firmowe. Co zrobić, gdy bank odmawia?

Kredyt gotówkowy – co to jest?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, którego przeznaczenia nie trzeba ujawniać, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego. Zazwyczaj banki nie pytają o cel, na który mają być przeznaczone pieniądze. Często jest więc wybierany, by kupić samochód, wykonać remont mieszkania, pokryć bieżące rachunki itp. Kredyt gotówkowy może być zobowiązaniem długoterminowym, wszystko zależy od wysokości pożyczonej kwoty. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim minimum formalności. Banki zazwyczaj wymagają przedstawienia dowodu osobistego oraz zaświadczenia o zarobkach. Sprawdzają też informacje zawarte w BIK. Z tego względu, że kredyt gotówkowy online, jak i stacjonarny łatwo jest otrzymać, trzeba liczyć się z tym, że jest to produkt droższy od innych pożyczek. Banki muszą w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek problemów ze spłatą.

Karta kredytowa – czym jest?

Karta kredytowa to rodzaj kredytu gotówkowego, który ma wiele zalet, ale i wad. Przede wszystkim łatwo można takie „wsparcie finansowe” otrzymać. Popularne jest określenie „karta kredytowa na dowód”, ponieważ niewiele dokumentów trzeba przedstawiać, aby otrzymać taki produkt. Co ważne, karta kredytowa może być szansą na darmowy kredyt, o ile regularnie spłaca się bieżące zobowiązania. Wśród korzyści wymienia się jeszcze korzystanie z promocji o ofert specjalnych podczas płacenia kartą kredytową, możliwość opłacenia wynajmowanych za granicą samochodów, możliwość rozłożenia kredytu w karcie na raty. Produkt ten ma też swoje wady, głównie chodzi o dodatkowe koszty w przypadku wykonywania przelewów z karty kredytowej lub wypłacania pieniędzy z bankomatu. Trudniej też kontrolować zadłużenie niż w przypadku kredytu gotówkowego.

zobacz także:  Potrzebujesz szybkiej gotówki? Pożyczka na dowód może być rozwiązaniem

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa – co się lepiej opłaca?

Przede wszystkim wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Osoby, które muszą mieć większą gotówkę „na już” zdecydują się na łatwo dostępny kredyt gotówkowy, z kolei ci, który poszukują stałego, choć niewielkiego „wsparcia finansowego” wybiorą kartę kredytową. Warto jednak przeanalizować oba te produkty, w czym pomocne mogą być kalkulatory kredytów gotówkowych i rankingi kart kredytowych. Dzięki nim można dowiedzieć się, gdzie będzie najtańszy kredyt gotówkowy, czy w jakim banku karta kredytowa będzie najbardziej opłacalna.

Dodaj Twój komentarz