czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny: ile trzeba mieć wkładu własnego?

Domek, kalkulator i pieniądze

Kredyt hipoteczny to jeden z bardziej wymagających produktów finansowych oferowanych przez banki. Wymaga on przedstawienia wielu dokumentów i posiadania dobrej zdolności kredytowej, aby móc się o niego starać. Niezbędny jest także wkład własny, który dla banku jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Jak więc zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego i ile trzeba mieć wkładu własnego?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe i celowe. Uzyskane od banku środki należy przeznaczyć na konkretny cel – zakup, remont lub budowę nieruchomości. Kredyt ten zabezpieczony jest hipoteką, czyli ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku braku spłat, bank ma prawo przejąć dane mieszkanie, dom czy działkę. Przy kredycie hipotecznym wymagany jest wkład własny. Ile on wynosi?

Kredyt hipoteczny – jaki wkład własny?

Udział własny jest wymagany w kredycie hipotecznym. Jest to nie tylko forma zabezpieczenia, ale też dowód na to, że mamy dobrą zdolność finansową. Ile wkładu własnego trzeba mieć przy kredycie hipotecznym? Aktualnie banki wymagają około 20% wkładu własnego. Im więcej tym lepiej. Zdarza się, że niektóre instytucje finansowe proponują mniejszy wkład własny, ale wtedy żądają zazwyczaj innych zabezpieczeń. Środki na wkład własny nie mogą pochodzić z innych produktów finansowych, np. kredytów gotówkowych. Mogą to być oszczędności zgromadzone na lokacie, koncie oszczędnościowym czy rachunku osobistym.

zobacz także:  Jak inwestować pieniądze, alternatywy w co inwestować?

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – czy to możliwe?

Od każdej reguły są wyjątki, tak też jest w przypadku kredytów hipotecznych. Chociaż wymagane jest posiadanie wkładu własnego na kredyt na mieszkanie, są sposoby na to, by to obejść, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Uniknąć udziału własnego można poprzez zabezpieczenie inną nieruchomością, pożyczkę od dewelopera, pożyczkę z zakładowej kasy firmy czy przez wyższą stawkę marży.

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Oprócz jak najwyższego wkładu własnego należy zwiększyć zdolność kredytową, by banki chciały przyznać kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach. Największe szanse mają osoby, które pracują w oparciu na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Ważna jest także historia kredytowa jaka znajduje się w BIK. Jeśli jest ona pozytywna, banki przychylniej spojrzą na potencjalnego kredytobiorcę. Jeśli natomiast w przeszłości były problemy z regularną spłatą zobowiązań, bank może odmówić przyznania kredytu z obawy, że sytuacja się powtórzy. Oprócz tego, analizowana jest także sytuacja rodzinna, czyli liczba osób na utrzymaniu, stan cywilny, status mieszkaniowy, miesięczne wydatki i zobowiązania itp. Opłaca się brać kredyt hipoteczny we dwoje, ponieważ to znacznie zwiększa zdolność kredytową. Warto też spłacić wszelkie zobowiązania i pozamykać rachunki z limitem, aby mieć dla banku „czyste konto” i być wiarygodnym, ale i wydolnym finansowo.

zobacz także:  Ile wynosi wkład własny w kredycie hipotecznym? Od czego zależy wysokość wkładu własnego?

1 komentarz

  1. Kredycik pisze:

    Najlepiej mieć jak największą sumę odłożona samodzielnie. im większy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu hipotecznego.

Dodaj Twój komentarz