niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny

Jeśli chcesz wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, porównaj oferty z pomocą naszego zestawienia. Dowiedz się, jaki jest koszt kredytu hipotecznego, sprawdź oprocentowanie, a także zobacz, jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na mieszkanie.

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, oferta kredytu hipotecznego dla konkretnych banków:

 

Co to jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy jest długoterminowym kredytem bankowym, który możemy uzyskać jeśli posiadamy zabezpieczenie w postaci hipoteki ustanowionej na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności nieruchomości położonej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Kredyty mieszkaniowe są bardzo popularną formą pomocy finansowej, która udzielana jest na konkretny cel. Jeśli zatem planujemy zakup mieszkania lub przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w celu uzyskania własnościowego prawa do lokalu, to powinniśmy się dowiedzieć, jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać kredyt mieszkaniowy.

Warunki kredytu mieszkaniowego

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym warunkiem otrzymania kredytu mieszkaniowego jest posiadanie zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Banki biorą także pod uwagę wiek wnioskodawcy, historię kredytową, wysokość zarobków, a także zdolność kredytową. Oficjalnie nie ma już także możliwości wzięcia kredytu mieszkaniowego bez wkładu własnego, dlatego oprócz zabezpieczenia w postaci nieruchomości warto mieć także odłożoną pewną sumę pieniędzy.

Kredyt mieszkaniowy – jakie zarobki?

Wiele osób zastanawia się ile trzeba zarabiać aby dostać kredyt mieszkaniowy. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ważne jest także to jak wysokie są wydatki, które co miesiąc obciążają nasz prywatny budżet. Brane pod uwagę jest to, ile osób znajduje się na utrzymaniu wnioskodawcy, czy posiada on jakieś inne zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki) oraz jego stałe koszty utrzymania. Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie, szansę na kredyty mieszkaniowe mają zarówno osoby zarabiające np. 2 tysiące złotych, jak i te, których dochody są znacznie wyższe.

Koszt kredytu hipotecznego, mieszkaniowego

Koszt kredytu mieszkaniowego może być różny w zależności od banku, w którym go zaciągamy, a także od tego, w jakim stopniu spełniamy warunki kredytu mieszkaniowego. Bardzo praktycznym narzędziem jest ranking kredytów mieszkaniowych, który pomaga zorientować się w ofertach różnych banków. Jeśli chcemy obliczyć koszt kredytu, który planujemy zaciągnąć w konkretnym banku, warto skorzystać z kalkulatora kredytów mieszkaniowych. Podobnie w przypadku, gdy chcemy dowiedzieć się jak obliczyć ratę kredytu mieszkaniowego.

Kalkulator kredytu mieszkaniowego

Aby dowiedzieć się jaki jest całkowity koszt zobowiązania, na które chcemy się zdecydować, warto przeprowadzić symulację kredytu mieszkaniowego. Z pomocą narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu mieszkaniowego, możemy obliczyć wysokość raty kredytu mieszkaniowego, a także dokonać porównania kredytów mieszkaniowych. Pomocny w takich sytuacjach jest również ranking kredytów mieszkaniowych, dlatego te dwa narzędzia świetnie się uzupełniają.

Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego

Jeśli mowa o oprocentowaniu kredytu mieszkaniowego, to jest ono najniższe w porównaniu do innych produktów bankowych, takich jak np. pożyczki hipoteczne, kredyty gotówkowe czy konsumpcyjne. Na wysokość oprocentowania kredytu mieszkaniowego składają się dwa elementy: stopa referencyjna i marża banku. Stopa referencyjna jest elementem zmiennym w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej, dlatego też należy zwracać uwagę na to, czy ranking kredytów mieszkaniowych, z którego korzystamy jest aktualny. Oprocentowanie jest także jednym z czynników, który jest brany pod uwagę przez kalkulator rat kredytu mieszkaniowego.

Najtańszy kredyt mieszkaniowy

Koszty kredytów mieszkaniowych zmieniają się dość często, dlatego nie można wskazać jednoznacznie jaki bank ma najkorzystniejszą ofertę, gdyż w ciągu miesiąca może to ulec zmianie. Dlatego tak ważne jest porównanie kredytów mieszkaniowych na krótko przed podjęciem ostatecznej decyzji, aby opierać się na najświeższych danych. Można również sprawdzić kalkulator kosztów zakupu nieruchomości, by dowiedzieć się, jakie dodatkowe opłaty są z tym związane a tym samym otrzymać ranking kredytów hipotecznych dopasowany wg własnych wymagań i możliwości.

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy

Oba te określenia bardzo często są stosowane zamiennie, choć odnoszą się do różnych produktów finansowych. Kredyt mieszkaniowy można bowiem uzyskać wyłącznie na cele związane z zakupem mieszkania, wykupem mieszkania komunalnego, kupnem domu lub garażu. Nie możemy więc przeznaczyć uzyskanych pieniędzy na remont lub rozbudowę domu, ponadto wpływają one bezpośrednio na konto developera lub poprzedniego właściciela, który sprzedaje nam daną nieruchomość. Istnieją także sposoby, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, mimo że w 2014 roku zniknęły z rynku tego typu produkty bankowe. Kredyt hipoteczny umożliwia dodatkowo zakup działki budowlanej, budowę domu, remont mieszkania, a także modernizację lokalu na wynajem.

Pożyczka hipoteczna

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem mieszkaniowym a pożyczką hipoteczna jest taka, że pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel, którego nie musimy ujawniać, ponadto jest ona znacznie wyżej oprocentowana. Nie należy jednak mylić pożyczek hipotecznych z kredytem gotówkowymi online, czy też innymi tego typu produktami pozabankowymi. Maksymalny okres spłaty pożyczki hipotecznej wnosi 30 lat, natomiast w przypadku kredytów mieszkaniowych jest to 35 lat. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można wcześniej spłacić kredyt mieszkaniowy?

Wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego

Możliwa jest zarówno wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego, jak i jego nadpłata. Jeśli jednak nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów związanych ze skróceniem okresu spłaty zadłużenia, to możemy tego dokonać najwcześniej po pięciu latach od momentu zaciągnięcia kredytu.

Kredyt mieszkaniowy – jakie dokumenty?

Część dokumentów, jakie są niezbędne do przyznania kredytu mieszkaniowego jest zależna od naszej sytuacji życiowej oraz stanu cywilnego – ich listę można sprawdzić dzięki kalkulatorowi dokumentów do kredytu hipotecznego. Wszyscy bez wyjątku muszą natomiast złożyć stosowny wniosek do banku oraz przedstawić dowód osobisty, drugi dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem, poświadczenie zatrudnienie (umowa o pracę) lub inne dokumenty finansowe, a także dokumenty dotyczące nieruchomości.

Warto również rozważyć ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego, gdyż stanowi ono dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku. Dzięki takiemu ubezpieczeniu mamy pewność, że w razie problemów finansowych lub naszej śmierci będzie on spłacony. Bardzo często banki same przedstawiają ofertę ubezpieczeń swoich produktów finansowych klientom.

Kredyt mieszkaniowy – jaki bank?

Przy wyborze odpowiedniego banku, który udzieli nam najkorzystniejszego kredytu warto używać takich narzędzi jak kalkulator rat kredytu mieszkaniowego. Wiele osób w pierwszej kolejności sprawdza oferty największych banków. Obecnie kredyty mieszkaniowe ING znajdują się na 4 miejscu, jeśli chodzi o ilość osób, które się na nie decyduje, natomiast na drugim miejscu znajdują się kredyty mieszkaniowe mBank. Osoby chcące przystąpić do programu Mieszkanie dla Młodych najczęściej decydują się jednak na kredyt mieszkaniowy PKO.

Większość wiodących banków w Polsce oferuje pomoc w dopasowaniu kredytu na najbardziej optymalnych warunkach, a na ich stronach znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące kredytów mieszkaniowych, kalkulatory zdolności kredytowej, a także formularze kontaktowe, dzięki którym możemy zasięgnąć porady ekspertów.

komentarzy 9

 1. kaśka pisze:

  porównać kredyty mieszkaniowe można na różnych podstronach ale tu warto poczytać definicje i trochę wskazówek o co biega w kredytach na mieszkanie, dzięki

 2. rado pisze:

  czy ktoś się orientuje czy teraz jest dobry czas aby zaciągnąć kredyt gotówkowy w złotówkach? czy może lepszy czas aby szukać kredytu w obcej walucie, na przykład taki kredyt na mieszkanie w euro lub frankach? dają jeszcze takie? gdzie dają kredyt we frankach lub euro na mieszkanie? pozdro

 3. filip junior pisze:

  na tej liście kredytów mieszkaniowych ta oferta zmieni się codziennie? czy co tydzień? tak często aktualizujecie te oferty?

 4. ta_pani pisze:

  Rado – teraz banki nie dają już kredytów walutowych. To znaczy pewnie są wyjątki – zwłaszcza jak mieszka się i pracuje za granicą, ale dla przeciętnego Kowalskiego to raczej niemożliwe. Banki mają zapobiegać powtórce z afery frankowiczów.

 5. Bartek pisze:

  Kredyt mieszkaniowy to to samo co kredyt hipoteczny? Jak to w końcu jest?

 6. wyjaśnienia pisze:

  Bartek, nie do końca to samo. Inny jest trochę cel – tzn. kredyt hipoteczny umożliwia realizację większej ilości celów, niż mieszkaniowy. Jest tak, że każdy kredyt mieszkaniowy jest tak jakby kredytem hipotecznym, ale nie każdy kredyt hipoteczny będzie mieszkaniowym.

 7. Fili pisze:

  Jakieś to wszystko zakręcone… Moim zdaniem najlepiej się z doradcą skontaktować. On poleci najlepsze rozwiązanie.

 8. josh pisze:

  Każdy kredyt mieszkaniowy jest hipotecznym, gdyż bank nie wyrazi zgody na brak zabezpieczenia z buforem 20% zwłaszcza przy peaku cen nieruchomości.
  Można oczywiście zobowiązania komercyjne, czy gotówkę na dowolny cel podstawić pod hipotekę. Wszystko kwestią wartości zabezpieczenia.

 9. Maciej Samcik pisze:

  kredyt hipoteczny to nie jednak kredyt mieszkaniowy i należy uważać na często dość rygorystyczne warunki kredytu hipotecznego w stosunku do kredytu meiszkaniowego

Dodaj Twój komentarz