piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny ING: na co może liczyć klient?

analiza kredytu hipotecznego

Kredyty hipoteczne, pomimo utrudnień na rynku, wciąż cieszą się dużą popularnością. Oczywiście przekłada się to również na ofertę banków, która jest bardzo zróżnicowana i pozwala na realizację marzeń o zakupie własnego mieszkania lub domu. Ciekawe propozycje przygotował ING Bank Śląski. Instytucja pozwala m.in. na wybór pomiędzy oprocentowaniem zmiennym oraz okresowo stałym. Poza tym oferuje brak prowizji za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę w pierwszym okresie, a zarządzanie zadłużeniem jest bardzo wygodne. Warto dowiedzieć się więcej na temat kredytu hipotecznego ING i porównać go z innymi produktami dostępnymi na rynku.

Kredyt hipoteczny w ING: zróżnicowane propozycje

ING Bank Śląski to jeden z największych podmiotów na polskim rynku bankowym. Ważną częścią jego działalności jest przy tym segment kredytów hipotecznych. Przygotował kilka propozycji, w tym również takie, które umożliwiają obok celów mieszkaniowych realizację innych potrzeb. Obok atrakcyjnego oprocentowania bank ma również do zaoferowania inne rozwiązania, które mogą okazać się ciekawe z punktu widzenia kredytobiorcy. – Kredyty hipoteczne w ING Banku Śląskim cieszą się sporą popularnością. Łączna suma tych zobowiązań wyniosła według danych za II kwartał 2020 roku 45 mld zł. – przekonuje Michał Dawidowicz z serwisu BlogKredytowy.pl ekspert w dziedzinie kredytów hipotecznych – Przed złożeniem wniosku warto dowiedzieć się więcej nie tylko na temat kosztów, ale również warunków stawianych przez instytucję.

Oprocentowanie kredytu ING

Z punktu widzenia kredytobiorcy najistotniejsze informacje dotyczą rzecz jasna kosztów, z jakimi będzie wiązać się zobowiązanie. Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego ING może być zmienne lub okresowo stałe. W tym pierwszym przypadku klient może wybrać pomiędzy dwoma opcjami: jeżeli zdecyduje się na opłacenie prowizji w wysokości 1,95%, oprocentowanie wyniesie 2,10%, jeżeli z niej zrezygnuje, będzie to 2,32%. Jednocześnie prowizja nie może zostać rozłożona pomiędzy raty kredytowe i trzeba będzie opłacić ją jednorazowo. Oprocentowanie stałe ustalane jest natomiast na okres 5 lat, a w takim przypadku oprocentowanie kredytu ING będzie nieco wyższe od aktualnych stawek dla oprocentowania zmiennego. Może być to jednak korzystne w dłuższej perspektywie, jeżeli RPP podejmie decyzję o podwyższeniu stóp procentowych.

zobacz także:  Kredyt studencki - kto może wziąć, na jakich warunkach można dostać najtańszy kredyt w kraju?

Czy ciężko dostać kredyt hipoteczny w ING?

Jednym z najważniejszych aspektów, branych pod uwagę przez bank w procesie rozpatrywania wniosku kredytowego, jest ocena zdolności kredytowej. Kredytobiorca musi mieć jednak świadomość, że instytucje w różny sposób podchodzą do oceny różnych źródeł dochodu. Konieczność posiadania umowy o pracę na czas nieokreślony nie jest obowiązkowa. ING uzna również dochody osiągane z tytułu umowy na czas określony, o ile ta obowiązuje od przynajmniej 6 miesięcy wstecz i na 12 miesięcy wprzód. Kredyt hipoteczny ING Banku Śląskiego nie będzie jednak dostępny dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Szans nie są za to pozbawieni przedsiębiorcy, z wyjątkiem przedstawicieli branż szczególnie dotkniętych przez kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Wkład własny przy kredycie w ING

Ważnym obowiązkiem kredytobiorcy jest wniesienie wkładu własnego. Minimalny poziom w przypadku kredytów hipotecznych w ING to 20% jest to zresztą wartość minimalna zgodna z rekomendacją S KNF. Należy wnieść go gotówką, w przypadku kredytu budowlano-hipotecznego może być nim również działka lub poniesione w tym celu wydatki. Za część wkładu własnego bank nie uzna natomiast zabezpieczenia na drugiej nieruchomości czy środków zebranych na książeczce mieszkaniowej.

zobacz także:  Czym jest scoring kredytowy?

Czy trzeba zapłacić za wcześniejszą spłatę?

Zgodnie z obowiązującym prawem bank może pobrać prowizję za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu jedynie w ciągu pierwszych 36 miesięcy obowiązywania umowy. Osoby spłacające kredyt hipoteczny ING mogą zrobić to jednak wcześniej bez dodatkowych kosztów. Nadpłata przekłada się natomiast domyślnie na obniżenie rat. Skrócenie okresu kredytowania będzie wymagało sporządzenia aneksu do umowy, co będzie darmowe w okresie 3 miesięcy od dokonania nadpłaty.

Dodaj Twój komentarz