czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Prawo jazy kat. C – ile kosztuje, kiedy warto zrobić?

Samochody ciężarowe na autostradzie

Kategorie prawa jazdy decydują o tym, na jaki typ pojazdów posiadamy zezwolenie do kierowania. Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym jest to kategorii B dla samochodów osobowych. Dużą popularnością cieszy się także kategoria C, dzięki której otrzymuje się szczególne uprawnienia do jazdy między innymi samochodami ciężarowymi. Jak można je otrzymać? Kto może się starać o prawo jazdy kategorii C? Ile to kosztuje?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii C?

W przypadku prawa jazdy kategorii C, otrzymujemy uprawnienia do prowadzenia pojazdu, którego masa całkowita przekracza 3,5 t, za wyjątkiem autobusów. Zalicza się do tego także zespół pojazdów złożonych z określonego pojazdu razem z przyczepą lekką (kategoria C+E). Posiadając to prawo jazdy, mamy także prawo do prowadzenia ciągnika rolniczego i pojazdów wolnobieżnych. Co istotne – po zdaniu egzaminów i testów kwalifikacji, uprawnienia otrzymuje się na okres 5 lat, po których trzeba zaliczyć szkolenie okresowe. Nie dotyczy to jednak dokumentów starszych, wydawanych bezterminowo.

zobacz także:  Ile kosztuje wynajęcie striptizerki na wieczór kawalerski?

Jak uzyskać prawo jazdy kategorii C?

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii C trzeba spełnić kilka istotnych wymagać. Po pierwsze trzeba mieć ukończonych 21 lat, wyjątkiem są osoby, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy o transporcie drogowym, wówczas uprawnienia można uzyskać mając 18 lat. Trzeba też być posiadaczem prawa jazdy kategorii B. Dodatkowo należy przejść kurs teoretyczny oraz praktyczny, a później także zdać egzaminy (teoria i praktyka). Aby jednak zostać w ogóle dopuszczonym do szkolenia, od kandydata wymaga się złożenia w wydziale komunikacji starostwa powiatowego Profilu Kandydata na Kierowcę. Czym jest ten profil? To badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzą możliwość przystąpienia do kursu. Dodatkowo wymagane jest także uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które jest niezbędne do wykonywania przewozów drogowych.

Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy kategorii C?

Trzeba od razu na wstępie powiedzieć, że wykonanie kursu na kategorię C nie jest ani proste, ani tanie. Trzeba się tutaj liczyć ze znacznym wydatkiem, bowiem koszt takiego kursu to ponad 2 tys. złotych. Do tego trzeba też doliczyć koszty związane z badaniami do Profilu Kandydata na Kierowcę (ok. 350 zł), a także zapłacić za sam egzamin.

zobacz także:  Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego? Kiedy trzeba wymienić dowód?

Kiedy warto starać się o prawo jazdy kategorii C?

Kategoria C prawa jazdy daje przede wszystkim uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi. Jeżeli więc planuje się pracę jako kierowca, szczególne uprawnienia do kierowania pojazdów o większej masie będą wręcz niezbędne. Coraz większa liczba osób decyduje się na wykonanie kursów na samochody ciężarowe, ponieważ zwiększa to możliwości zatrudnienia, a także, co ważne, daje szereg dodatkowych uprawnień, których nie posiadają kierowcy z kategorią B. Chcąc być kierowcą zawodowym, posiadanie takich uprawnień jest wymagalne, zresztą nie tylko w firmach transportowych.

komentarze 2

  1. gruszka pisze:

    Podziwiam ludzi, którzy potrafią kierować takimi ogromnymi maszynami, ja umarłabym ze strachu za kierownicą ciężarówki. Manewry zwykłym autem są czasem trudne, a co dopiero gdy nie widać końca przyczepy.

  2. Arleta pisze:

    W Polsce wciąż brakuje kierowców z kategorią C. Myślę, że warto robić takie prawo jazdy. Z pewnością mężczyźni dzięki temu mają łatwiej na znalezienie pracy.

Dodaj Twój komentarz