wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Czy kredyt gotówkowy w 2023 roku się opłaca?

Osoba trzymajaca kartę kredytową

2023 roku przyniósł niepewność związaną z sytuacją gospodarczą w Polsce i na świecie. Widmo kryzysu i recesji wzbudza ogólny niepokój, a konsumenci stają przed wyborem: brać kredyt gotówkowy i kupować, czy oszczędzać i nie wydawać? Okazuje się jednak, że zepsuty samochód czy drobne remonty, mimo ogólnoświatowych problemów, wymagają natychmiastowej reakcji. Czy finansowanie zakupów z kredytów się opłaca?

Kredyt gotówkowy 2023 rok — jakie warunki oferują banki?

Kredyt gotówkowy, mimo zmian zachodzących na rynku, wciąż pozostaje ciekawą opcją dla potencjalnych kredytobiorców, którzy mają wydatki wymagające natychmiastowych nakładów finansowych. O ile każdy z nas może zrezygnować z wakacji czy zakupu nowych ubrań, to uszkodzona pralka, samochód lub odpadające kafelki są problemami, którym trzeba sprostać.
W takiej sytuacji warto jednak rozważnie podejść do ubiegania się o kredyt i dokładnie przeanalizować jego warunki. Jakie czynniki mają największe znaczenie podczas zawierania umowy?

Całkowita kwota i koszt kredytu gotówkowego

Całkowita kwota kredytu gotówkowego to suma środków, które bank Ci wypłaci w ramach udzielenia kredytu. Z kolei całkowity koszt kredytu gotówkowego to suma opłat, jakie poniesiesz w związku z zaciągnięciem zobowiązania.

zobacz także:  Kredyty gotówkowe z korzystnym RRSO – gdzie ich szukać?

RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym, który wskazuje się w procentach. Parametr ma kluczowe znaczenie dla tego, czy i w jakim stopniu konkretna oferta odpowiada potrzebom potencjalnego kredytobiorcy. Na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/ sprawdzisz porównanie konkretnych opcji, a jednym z czynników służących do porównania będzie właśnie RRSO.

Rodzaj oprocentowania — stałe lub zmienne

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to główny koszt związany z kredytem. Może mieć stały charakter (rata i koszt kredytu nie zmieniają się przez okres kredytowania) lub zmienny (raty rosną lub maleją wraz ze wzrostem bądź spadkiem stóp procentowych).

Marża pobierana przez bank

Marża stanowi składową część oprocentowania kredytu i jest wynagrodzeniem dla banku za udzielenie finansowania konkretnemu kredytobiorcy.

Na jaki cel można zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć na dowolny cel. Nie jest to kredyt celowy, jak np. kredyt samochodowy (możesz porównać jego oferty na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/). Bank nie kontroluje tego, kiedy i w jaki sposób zainwestujesz środki. Masz w związku z tym pełną dowolność.
Pieniądze z kredytu gotówkowego przeznacza się m.in. na:

  • bieżące koszty utrzymania domu i rodziny,
  • przeprowadzenie drobnych prac remontowych,
  • zakup sprzętu RTV i AGD,
  • naprawę samochodu,
  • zagraniczne wakacje,
  • prace modernizacyjne wokół domu.
zobacz także:  Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Wniosek o kredyt gotówkowy możesz złożyć zarówno w placówce banku, jak i online, bez wychodzenia z domu. Obie procedury są bezpieczne, jeśli dokumenty złożysz za pomocą formularzy generowanych przez bank, z którego oferty zdecydujesz się skorzystać.

1 komentarz

  1. kola pisze:

    Nie wiem czy kredyt gotówkowy w 2023 się opłaca bo wszystko tak podrożało, że co jak nie starczy na ratę? Zaciągnąć go można łatwo ale co ze spłata?

Dodaj Twój komentarz