wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Wyłudzenie pożyczki na PESEL – jak się chronić?

stos kopert i dokumentów leży na stole

Bezpieczeństwo naszych danych osobowych jest bardzo ważne. Szczególnie teraz, kiedy na każdym kroku można spotkać się z próbami oszustw. Jesteś ciekawy jak skutecznie chronić się przed wyłudzeniem pożyczki na PESEL? Zapraszamy do skutecznych porad!

Czym jest nr PESEL i dlaczego trzeba go chronić?

PESEL to jedenastocyfrowy numer ewidencyjny, nadawany każdemu obywatelowi Polski. W tym ciągu znaków zakodowana jest data urodzenia, przypisany numer porządkowy, określona płeć oraz liczba kontrolna.

Powinniśmy uważać na nieumyślne udostępnianie numeru PESEL osobom postronnym, ponieważ grasuje coraz więcej oszustów, którzy z jego wykorzystaniem są w stanie wyłudzić pożyczki lub zaciągnąć kredyty ratalne. Co więcej, co chwila powstają nowe, nieuczciwe firmy, które wykorzystują wyłudzone dane osobowe.

Jakie chronić swoje dane osobowe i PESEL?

Dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób dbać o swoje bezpieczeństwo, tak aby nie paść ofiarą wyłudzenia pożyczki na PESEL. Bardzo ważna jest świadomość tego narastającego problemu i wytworzenie w sobie pewnych mechanizmów obronnych, które będą temu zapobiegać.

zobacz także:  Co jest w parówce? Z czego składają się popularne sklepowe parówki?

Najczęstszą metodą oszustów na pozyskanie danych osobowych, w tym nr PESEL, jest wysyłanie fałszywych maili lub sms-ów np. z wezwaniami do zapłaty. Taka wiadomość posiada najczęściej link, przekierowujący na stronę płatności, do złudzenia przypominającą portal bankowości online. Wpisując dane potrzebne do logowania, tak naprawdę przekazuje się je przestępcom, którzy szybko czyszczą konto, a dzięki posiadanym danym mogą zawierać kredyty lub inne finansowe transakcje.

Warto więc pamiętać, aby ostrożnie podchodzić do wszystkich wiadomości, dokładnie je sprawdzać, w razie wątpliwości upewnić się np. u dostawcy gazu czy prądu, czy faktycznie nastąpiła niedopłata.

Jakie narzędzia chronią PESEL i pozostałe dane?

Na całe szczęście istnieje szereg narzędzi, za pomocą których można chronić swoje dane osobowe, dzięki czemu minimalizuje się możliwość oszustw.

bezpiecznypesel.pl

Wprowadzenie swojego numeru PESEL do bazy danych powoduje, że staje się on zastrzeżony. W sytuacji, kiedy oszust spróbuję wyłudzić pożyczkę, system poinformuje pracownika instytucji finansowej o tym fakcie i automatycznie odmówi udzielenia jakiegokolwiek zobowiązania. Serwis ten pozwala również na zastrzeżenie pozostałych dokumentów, które zostały utracone np. w wyniku kradzieży albo zgubienia.

zobacz także:  Mickey Mouse, Donald... Kto jest właścicielem kultowych postaci Disneya?

BIG InfoMonitor

Ta bezpłatna usługa pozwala na sprawdzenie swoich zobowiązań finansowych, a także tego, czy nie było próby weryfikacji danych osobowych, w tym numeru PESEL, celem zaciągnięcia np. pożyczki.

Raport Krajowego Rejestru Długów

Raz na pół roku można bezpłatnie pobrać raport, który informuje o przeterminowanych i zaległych zobowiązaniach oraz o próbach sprawdzenia wiarygodności finansowej. Warto prewencyjnie 2 razy w roku pobrać sobie taki raport i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Alerty, roporty – BIK

Ta płatna usługa polega na informowaniu na bieżąco, sms-em lub mailem, o próbie weryfikacji danych osobowych i zdolności kredytowej. Roczny koszt usługi wynosi 24 zł, a można dzięki temu mieć pewność, że nikt obcy nie będzie próbował wyłudzić pożyczki na nasz PESEL.

Jak widać, istnieje szereg możliwości i narzędzi, dzięki którym można w znacznym stopniu zminimalizować, a nawet wykluczyć potencjalne wyłudzenia pożyczek na PESEL. Warto z nich korzystać i postawić bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Dodaj Twój komentarz