środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Kantor internetowy czy stacjonarny? Gdzie opłaca się wymieniać walutę?

Kurs walut

Wyjeżdżasz za granicę i chcesz wymienić walutę? A może często prowadzisz interesy z partnerami z innych krajów? Sprawdź, co się bardziej opłaca: korzystać z kantorów internetowych czy stacjonarnych?

Zalety i wady kantoru stacjonarnego

Zacznijmy od najpopularniejszego sposobu na wymianę walut – wizyty w kantorach stacjonarnych. Tych w ostatnich czasach jest wiele, nie tylko w centrach miast, ale również na ich obrzeżach. Obecnie kantory znajdują się nawet przy niektórych marketach.

Nietrudno jest jednak zauważyć, że kursy sprzedaży i zakupu walut w ich wypadku są zróżnicowane. Czy jeżdżenie od punktu do punktu i porównywanie cen jest sensowne? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim różnice te nie są zbyt wysokie i jeśli wymieniasz nieduże kwoty, nie maja większego znaczenia. Lecz gdy jesteś w posiadaniu kilku-kilkudziesięciu tysięcy, możesz w internecie sprawdzić kursy walut w niektórych kantorach i dodatkowo osobiście negocjować stawki.

A jakie są zalety kantorów stacjonarnych? Przede wszystkim budzą większe zaufanie, ponieważ transakcja odbywa się na oczach klienta. Ten sposób nie wymaga też spełnienia żadnych, dodatkowych warunków. A wady? No cóż, konieczne jest poszukiwanie najbliższego lub najkorzystniejszego cenowo punktu i podróż do niego. Dla osób nieposiadających samochodów może to być spore utrudnienie, zabierać wiele czasu. I gdy chcesz wymienić większą sumę, może to być dla Ciebie nieopłacalne.

zobacz także:  Jak działa konto oszczędnościowe?

Zalety i wady kantoru internetowego

Z tych względów wiele osób coraz częściej decyduje się na skorzystanie z internetowych kantorów. Jak one działają? Przede wszystkim musisz posiadać dwa rachunki bankowe oraz konto w kantorze internetowym. Czemu dwa konta? Ponieważ jedno to będzie zwykłe ROR w złotówkach, które większość z nas posiada, drugie natomiast to konto walutowe, na które przesłane zostaną środki. I ten punkt odstrasza wielu potencjalnych klientów, którzy nie chcą posiadać konta walutowego, szczególnie, że mogłoby się to wiązać z dodatkowymi opłatami (choć gdy zakładasz je w tym samym banku, w którym masz już ROR, raczej za nic nie zapłacisz).

Potrzebne jest też założenie konta w kantorze internetowym. Czy jest to bezpieczne? Pewne wątpliwości budzi fakt, że obecne przepisy prawne nie regulują dokładanie działalności e-kantorów. Nie znaczy to jednak, że nie muszą one spełniać określonych wymogów – część z nich jest dokładnie takich samych, jak w przypadku stacjonarnych punktów. Kantory internetowe stosują też szereg zabezpieczeń, podobnie jak banki, które chronią klientów podczas realizacji transakcji.

zobacz także:  Ile kosztuje transport drogowy, morski, lotniczy?

Co przemawia za tym rozwiązaniem? Kursy w kantorach internetowych – najczęściej spread, a więc w praktyce cena wymiany, jest niższy. Łatwiej jest też porównać ceny w poszczególnych kantorach online.

Kantor stacjonarny czy internetowy?

Internetowy kantor wymiany walut to wygoda i oszczędność pieniędzy. Jest dobrym wyborem, gdy prowadzisz własną firmę lub często musisz dokonywać różnych transakcji w obcej walucie. Wtedy też posiadanie dodatkowego konta walutowego nie jest żadnym problemem. Jeśli jednak okazyjnie wymieniasz walutę podczas podróży zagranicznych, może okazać się, że kantor walutowy internetowy wcale nie jest korzystniejszym rozwiązaniem, gdyż ostateczna różnica w cenie będzie na poziomie maksymalnie kilku złotych. Uważaj natomiast na kantory stacjonarne na dworcach i lotniskach, gdzie kurs jest zwykle dużo wyższy.

komentarze 2

  1. Dżony pisze:

    Ja zazwyczaj korzystam z internetowego kantoru, jest tam o wiele lepszy kurs, a do tego nie trzeba biegać po mieście z gotówką w portfelu.

  2. Jan_Ko pisze:

    Korzystnie też można kupić walutę na platformach. Poznałem w ubiegłym roku i przyznam, że chętnie wracam gdy potrzebuję EUR.

Dodaj Twój komentarz