piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny decyzja pozytywna – co dalej? Uruchomienie procedury kredytowej

kredyt hipoteczny - uruchomienie

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest złożony, wysokie kwoty finansowania wymagają dokładnej analizy i uwzględniania wielu czynników. Jak wygląda uruchomienie procedury kredytowej i co się dzieje po wydaniu przez bank pozytywnej decyzji kredytowej?

Jak kształtuje się proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Starania o kredyt hipoteczny należy rozpocząć od sprawdzenia zdolności kredytowej. Dobrze zweryfikować nasze możliwości finansowe jeszcze przed wyborem nieruchomości, którą zamierzamy zakupić. W ten sposób unikniemy błędu polegającego na podjęciu decyzji, która przerasta naszą zdolność do spłaty zadłużenia.

Sprawdzając zdolność kredytową warto skorzystać z dostępnego w sieci kalkulatora zdolności kredytowej, który pomoże dokonać wstępnych obliczeń. W kolejnym etapie trzeba wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. W tym może nam pomóc kalkulator kredytu hipotecznego, dzięki któremu dowiemy się jaki jest całkowity koszt zadłużenia oraz jaka będzie wysokość miesięcznych rat.

Wybór odpowiedniego banku to dopiero początek żmudnej drogi starań o kredyt hipoteczny, teraz czeka nas skompletowanie wymaganych dokumentów i oczekiwanie na decyzję kredytową. Bank analizując naszą zdolność i historię kredytową oraz złożoną dokumentację przeprowadza wycenę nieruchomości, podczas której brana jest pod uwagę min. jej lokalizacja, powierzchnia, organizacja mieszkania, czy stan prawny. Jeżeli bank rozpatrzył przychylnie nasz wniosek o kredyt hipoteczny następuje wydanie decyzji kredytowej.

zobacz także:  Ranking lokat wrzesień 2019

Co zrobić po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej?

Kiedy wiemy, że bank rozważył złożony przez nas wniosek pozytywnie mamy szansę negocjować zaproponowane warunki kredytowania nieruchomości, możemy zawnioskować o zmianę ubezpieczenia, obniżenie marży lub prowizji dla banku. Warto też rozważyć ustalenie zasad wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Chcąc poddać gruntownej analizie warunki umowy kredytowej możemy poprosić pracownika banku o wydanie jej projektu. Kiedy wyrażamy zgodę na wszystkie postanowienia umowne, które są zawarte w przekazanym przez bank dokumencie umowy o kredyt hipoteczny, możemy ją podpisać.

Po podpisaniu umowy o kredyt dochodzi do zawarcia ostatecznej umowy kupna-sprzedaży. W dalszej kolejności następuje zawarcie umowy przeniesienia własności kredytowanej nieruchomości, w tym celu sporządza się akt notarialny, który zostaje przesłany przez notariusza do sądu wieczysto-księgowego. Przedłożenie aktu własności mieszkania lub domu w banku skutkuje uruchomieniem kredytu.

Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego?

Niektóre zapisy w umowach o kredyt hipoteczny mogą okazać się zawiłe, w takiej sytuacji warto poprosić pracownika banku o wyjaśnienie kwestii, które są dla nas niezrozumiałe. Podczas analizy umowy o kredyt hipoteczny należy zwrócić uwagę na:

  • w jakiej formie kredyt zostanie wypłacony, czy jednorazowo, czy w transzach,
  • oprocentowanie kredytu,
  • prowizje,
  • dodatkowe opłaty,
  • warunki ubezpieczenia,
  • zasady spłaty zobowiązania.
zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych styczeń 2020

Dodaj Twój komentarz