wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Kalkulator zdolności kredytowej

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić zdolność kredytową, skorzystaj z kalkulatora, który pomoże Ci w wykonaniu wstępnych obliczeń. Dowiedz się, jaki kredyt wybrać, by mieć realną szansę na jego uzyskanie.

Chcesz wiedzieć jaki kredyt możesz dostać? Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej.

Jaki kredyt wybrać?

Wybór kredytu nie jest łatwym zadaniem, ponieważ banki tworzą wiele konkurencyjnych ofert. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przyznanie kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego czy kredytu samochodowego na korzystnych warunkach zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej klienta banku.

Pierwszą, istotną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, to jaka kwota kwota kredytu jest potrzebna. Ponadto, aby móc obliczyć zdolność kredytową należy przeanalizować swoje dochody oraz koszty życia. A od czego zależy zdolność kredytowa?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest to dokładna analiza przeprowadzana przez banki, na podstawie której można ocenić, czy kredytobiorca jest w stanie spłacić kredyt/pożyczkę wraz z odsetkami w określonym czasie. Może okazać się, że ze względu na małą zdolność kredytową bank przyzna środki, ale na niższą kwotę – dlatego tak ważne jest określenie kwoty zobowiązania, jaka będzie potrzebna. Ponadto bank, aby móc sprawdzić zdolność kredytową, przeprowadza analizę ilościową i jakościową.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa zależy od czynników ilościowych oraz jakościowych. W analizie ilościowej brane są pod uwagę uzyskiwane dochody (potwierdzone zaświadczeniem od pracodawcy lub pełnym wyciągiem z konta osobistego), miesięczne koszty utrzymania (m.in. czynsz, opłaty za media) oraz aktualne zobowiązania. Dane o spłacanych zadłużeniach banki sprawdzają w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Ponadto weryfikowane są nie tylko kredyty i pożyczki, ale także limity dostępne na karcie kredytowej lub karcie debetowej.

Do przeprowadzenia analizy jakościowej bank potrzebuje takich informacji jak wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, wykonywany zawód i zajmowane stanowiska, a także liczbę osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy. Ponadto sprawdzana jest historia kredytowa, czyli czy klient nie miał wcześniej problemów z regularnym spłacaniem rat innych zadłużeń. Te informację również można pozyskać dzięki bazie BIK. Oblicz zdolność kredytową, aby wiedzieć, jakie oferty banków są dla Ciebie.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Kalkulator zdolności kredytowej pozwala określić, czy bank przyzna Ci kredyt na określonych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że procedury przyznawania zobowiązań mogą się od siebie różnić, ponieważ każdy bank samodzielnie ustala kryteria, które dodatkowo bierze pod uwagę, są to więc szacunkowe dane.

Jeśli sprawdzasz zdolność kredytową w kalkulatorze internetowym, musisz podać podstawowe informacje związane z zadłużeniem – okres kredytowania, oprocentowanie nominalne oraz typ rat (mogą być równe lub malejące). Następnie należy określić, jaki jest miesięczny dochód gospodarstwa domowego podany w netto oraz ile osób w nim przebywa. Na końcu trzeba zaznaczyć, jaka jest wysokość wydatków ponoszonych co miesiąc na limity na kartach kredytowych i rachunkach, raty innych kredytów lub stałych zobowiązań.

Na podstawie tych danych kalkulator wylicza, jaka może być maksymalna kwota kredytu, którą możesz uzyskać. Warto też sprawdzać kalkulator zdolności kredytowej hipotecznej, ponieważ przyznawanie zobowiązań na zakup nieruchomości przebiega według bardziej rygorystycznych procedur.

komentarze 2

  1. Nadia pisze:

    Przez niską zdolność kredytową wiele osób traci szansę na wzięcie kredytu, stąd taka popularność pożyczek typu chwilówki. Chcąc wziąć większy kredyt trzeba jednak wcześniej pomyśleć jak taką zdolność kredytową zwiększyć, a są na to sposoby.

  2. ina87 pisze:

    No nie wiem… Nie jestem zwolenniczką sztucznego zwiększania zdolności kredytowej. Zwłaszcza, że na nią składa się wiele czynników. Moim zdaniem jak nas nie stać na kredyt, to z jakichś powodów. Banki chętnie dają kredyty – to dla nich zarobek. Jednak nie wówczas, gdy zachodzi podejrzenie, że nie będzie ich jak spłacać.

Dodaj Twój komentarz