środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Kredyt dla młodych małżeństw szansą na własne lokum – zobacz warunki przyznania kredytu

Młoda para po ślubie

Młodzi ludzie, którzy dopiero co wzięli ślub stają przed kolejnym ważnym wyborem w swoim życiu, a jest nim zakup mieszkania. Państwo stworzyło dlatego wiele programów między innymi „Rodzina na Swoim” i „Mieszkanie dla Młodych”, które mają pomóc w finansowaniu swojego pierwszego lokum. Przeczytaj, w jaki sposób ludziom będącym zaraz po ślubie może pomóc kredyt dla młodych małżeństw.

Jak wygląda pomoc w finansowaniu kredytu w programie „Rodzina na Swoim”?

Kredyt z dopłatami Państwa w programie „Rodzina na Swoim” można przeznaczyć albo na zakup już istniejącego domu, albo takiego który dopiero jest w budowie. Może to być też mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Kolejnym celem na który można wziąć kredyt jest budowa domu jednorodzinnego lub też jego nadbudowa czy przebudowa (ale także zaadaptowanie budynku wcześniej przeznaczonego do innego celu).

zobacz także:  Kredyt hipoteczny ING: na co może liczyć klient?

Przez jak długi czas Państwo dopłaca do kredytu mieszkaniowego w programie „Rodzina na Swoim”? Jest to pierwsze 8 lat spłacania kredytu, wtedy kwoty dofinansowania mogą sięgać nawet 50% wysokości odsetek. Wysokość dopłat związana jest ściśle z wielkością powierzchni domu czy mieszkania. Ważne jest też, aby zwrócić uwagę na maksymalną cenę za metr kwadratowy, gdyż w każdym województwie w Polsce ustalane są ceny powyżej których nie można już skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby zakwalifikować się do programu „Rodzina na Swoim”?

Pierwszą rzeczą jaką musi zrobić osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny jest napisanie oświadczenia, że nie przysługuje jej tytuł prawny do lokalu. Powierzchnia lokalu użytkowego nie może tu przekraczać dla mieszkania 75 metrów kwadratowych, a dla domu 140 metrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że w programie „Rodzina na Swoim” nie biorą udziału wszystkie banki, dlatego dobrze jest wcześniej podejrzeć ich wykaz.

Jakie są zasady programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Ten program różni się nieco od programu „Rodzina na Swoim” nie tylko czasem trwania (MdM trwa od 1 stycznia 2014 roku do 30 września 2018 roku), ale warunkami jakie trzeba spełniać, by się do niego zakwalifikować. Liczy się tutaj wiek osoby ubiegającej się o mieszkanie – w przypadku małżeństw jest to wiek młodszego małżonka. Ubiegający się nie może być natomiast właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania, teraz lub w przeszłości.

zobacz także:  Handel alkoholem – przepisy, kto i gdzie może sprzedawać alkohol?

Dopłata MdM przyznawana jest na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i rynku wtórnego, ale też na budowę domu jednorodzinnego. Największą dopłatę są w stanie uzyskać małżeństwa wychowujące troje dzieci, najmniejszą natomiast pary pozostające w związku nieformalnym i bezdzietne. Beneficjentom przysługuje tu jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5 % na spłatę kredytu. Mieszkanie w tym wypadku może mieć do 75 metrów kwadratowych, a dom do 100 metrów kwadratowych.

Na jakich zasadach udzielany jest kredyt dla młodych małżeństw?

Kredyty dla młodych małżeństw są zazwyczaj tańsze od kredytów hipotecznych i pożyczek hipotecznych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przynajmniej połowę odsetek kredytu finansuje państwo. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, banki wprowadziły liczne ograniczenia, a jak wiadomo, nie należą one także do tanich.

Aby móc starać się o kredyt z dopłatą oprócz spełniania opisanych powyżej warunków nie można także być stroną innego kredytu preferencyjnego. W przypadku braku zdolności kredytowej, umowa o kredyt preferencyjny może być zawarta również przez inne osoby (muszą one jednak być spokrewnione z kredytobiorcą). O kredyt nie może starać się osoba będąca członkiem spółdzielni mieszkaniowej, chyba, że zrzeknie się ona prawa do lokalu. Warto wspomnieć też, że cele takie jak budowa czy przebudowa mieszkania lub domu nie może być ze sobą łączona. Kredyt udzielany jest bowiem tylko na jeden cel.

zobacz także:  Kredyt na innowacje technologiczne. Kto może dostać kredyt technologiczny?

komentarze 3

  1. Kinia pisze:

    Szkoda, że nie załapałam się na na ten program, mam nadzieję, że rząd stworzy jeszcze jakąś formę wsparcia dla młodych osób, które chcą zamieszkać na swoim. Biorąc pod uwagę aktualne ceny mieszkań, to mało kogo na nie stać.

  2. Zosia pisze:

    Czy ten kredyt udzielany jest jedynie małżeństwom, które brały ślub kościelny, czy cywilny też się liczy? Lepiej się upewnić co tym razem wymyślili rządzący 😉

  3. muffins pisze:

    Haha w sumie ciekawe pytanie. Znając poglądy naszych rządzących nei zdziwiłabym sie, gdyby liczył się tylko ślub cywilny… choć to taki absurd, że społeczeństwo by się pewnie zbulwersowało.

Dodaj Twój komentarz