Zdolność kredytowa oceniana jest przez banki podczas analizowania wniosku kredytowego. To od niej zależy, czy decyzja będzie pozytywna, czy negatywna. Zdolność kredytowa pozwala na ocenę sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy i sprawdzenie, czy będzie miał on z czego spłacać zobowiązanie. Od czego zależy więc zdolność kredytowa, jak ją sprawdzić i jak zwiększyć?
- Czym jest zdolność kredytowa?
- Jak oceniana jest zdolność kredytowa?
- Jak sprawdzić zdolność kredytową?
- Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolnością kredytową nazywamy ocenę wiarygodności finansowej. Analizują ją wszystkie banki, szczególnie kiedy mają udzielić komuś kredytu na dużą kwotę i długi okres kredytowania, mowa w tym przypadku o kredytach hipotecznych. Dzięki analizie tego wskaźnika banki są w stanie określić, jaka jest nasza finansowa nadwyżka i czy będziemy w stanie spłacić z niej miesięczną ratę zobowiązania. Jeśli kredyt może za bardzo obciążyć domowy budżet, wówczas uzyskamy decyzję odmowną.
Jak oceniana jest zdolność kredytowa?
Badanie zdolności kredytowej można podzielić na analizę ilościową i jakościową. Ilościowa dotyczy oczywiście finansów. Banki oceniają dochody, miesięczne wydatki, ewentualne zobowiązania. Niby forma wykonywanej pracy nie ma dużego znaczenia, jednak większe szanse na przyznanie kredytu, szczególnie hipotecznego, mają osoby z umową o pracę. Banki sprawdzają, jak duża będzie finansowa nadwyżka, która będzie mogła pokryć spłatę raty.
Ocena jakościowa koncentruje się na sytuacji życiowej wnioskodawcy. Brany pod uwagę jest wiek, stan cywilny, wykształcenie, zajmowane stanowisko, staż pracy, liczba osób na utrzymaniu, sytuacja mieszkaniowa i majątkowa. Banki sprawdzają też informacje w bazach BIK. Jeśli znajdują się tam negatywne informacje, wówczas możemy nie uzyskać kredytu.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Jak obliczyć zdolność kredytową? Najlepiej skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej. Dzięki uzyskanym prognozom można dowiedzieć się, o jaką kwotę można wnioskować. W tym celu należy wpisać miesięczny dochód gospodarstwa domowego netto, okres kredytowania, liczbę osób w gospodarstwie domowym, oprocentowanie nominalne, typ rat, limity w rachunkach i na kartach kredytową, a także raty podjętych kredytów i inne stałe zobowiązania miesięczne. Po chwili okaże się, jaką maksymalną kwotę możemy dostać w banku.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Zdolność kredytową można zwiększyć na kilka sposobów. Bardzo ważne jest spłacenie bieżących zobowiązań. Jeśli mamy ich kilka, wówczas warto pomyśleć o konsolidacji kredytu, co pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Jeśli jest taka możliwość, należy starać się o umowę o pracę, wówczas będziemy dla banku bardziej wiarygodni finansowo. Bank może równeiż patrzeć przychylniej na kredyt brany we dwoje. Dochody z dwóch stron zwiększą zdolność kredytową i dadzą bankom większe bezpieczeństwo, że kredyt zostanie spłacony na czas. Starając się o kredyt hipoteczny dobrze również zadbać o wysoki wkład własny. Banki przeważnie wymagają 20% wartości nieruchomości. Im jednak będzie on wyższy, tym lepiej. To nie tylko pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową, ale też zapewni lepsze warunki otrzymania kredytu.