czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Czy można odzyskać utracone zniżki na OC?

ubezpieczenie-samochodu-droga-auta

Zbieranie zniżek na ubezpieczenie samochodu zajmuje wiele czasu, a stracić można je zaledwie w parę sekund. Wystarczy chwila nieuwagi, abyśmy spowodowali stłuczkę i pożegnali się z ulgami na OC. A czy można je jakoś odzyskać? I ile będzie kosztować ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Ile kosztuje ubezpieczenie auta bez zniżek?

Koszt ubezpieczenia OC zależy m.in. od marki i modelu samochodu, pojemności silnika, a także wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Dlatego nawet jeśli wiemy, że dany kierowca posiada maksymalne zniżki, to bez znajomości pojazdu nie jesteśmy w stanie podać dokładnej ceny ubezpieczenia. Pewne jest tylko to, że posiadając zniżki możemy liczyć na o wiele tańsze ubezpieczenie komunikacyjne niż w przypadku, gdy ich nie mamy. W przybliżeniu można powiedzieć, że młody właściciel samochodu, posiadający prawo jazdy mniej niż 3 lata zapłaci prawie dwa razy więcej niż doświadczony, 40-letni kierowca. Oczywiście pod warunkiem, że oboje posiadają taki sam samochód.

zobacz także:  Te same produkty, różne ceny. Czy w Polsce jest drożej niż w Niemczech?

Co powoduje utratę zniżek?

Zniżki na ubezpieczenie możemy utracić bardzo szybko… Jak wiadomo, są one przyznawane za bezszkodową jazdę, dlatego tracimy je głównie wtedy, gdy spowodujemy stłuczkę. Nawet jeśli jest ona niewielka. Oczywiście za pojedynczą stłuczkę nie stracimy wszystkich ulg. Najczęściej ubezpieczyciel zabiera wtedy około 10-20% zniżki. Niestety na nowe ulgi trzeba nieco poczekać. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe oferują 10% zniżki za każdy rok bez kolizji.

wypadek-stłuczka-ubezpieczenie-auta

Do innych powodów utraty zniżek należy przerwa w ubezpieczeniu. Przykładem może być sytuacja, kiedy sprzedaliśmy stary samochód, a nowy kupiliśmy dopiero po kilku latach lub wtedy, gdy korzystaliśmy wyłącznie z auta firmowego. To, po jakim czasie zostanie nam odebrana część lub całość zniżek zależy już od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak odzyskać utracone zniżki OC?

Zniżki na ubezpieczenie samochodu o wiele łatwiej stracić niż dostać. Jeśli jesteśmy przezorni, to podczas zakupu polisy OC, możemy kupić dodatkową ochronę – tzw. gwarancję zachowania zniżek. Dzięki temu, nawet po spowodowaniu stłuczki, wysokość naszych ulg nie ulegnie zmianie.

zobacz także:  Prawo jazy kat. C – ile kosztuje, kiedy warto zrobić?

Co w przypadku, gdy nie wykupiliśmy dodatkowej ochrony przed spowodowaniem szkody? Zamiast czekać kolejne kilka lat na powrót do maksymalnych bonusów, warto zmienić ubezpieczyciela. Nie wszystkie firmy odbierają 20% za jedną szkodę. Dlatego warto poszukać takiej, która weźmie nam tylko 10%. W tym celu mogą pomóc internetowe porównywarki.

Czy można odzyskać zniżki na OC po przerwie w ubezpieczeniu?

Oferty firm ubezpieczeniowych są bardzo zróżnicowane. Dlatego jeśli po kilku latach ponownie kupimy samochód, to warto poszukać takiej firmy, która przeniesie nasze stare zniżki na nową polisę. W ten sposób będziemy mieli szansę na dużo tańsze OC. Sytuacja ta jest nieco prostsza, gdy chcemy zachować zniżki po korzystaniu z auta służbowego. Wtedy wystarczy znaleźć firmę, która na podstawie odpowiednich dokumentów uzna te lata za bezszkodowe.

Dodaj Twój komentarz