piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje AC, od czego zależy cena ubezpieczenia AC auta?

Wycena AC

Ubezpieczenie samochodu AC nie jest obowiązkowe, jednak coraz więcej kierowców się na nie decyduje. Co ciekawe, tendencję tę widać nie tylko wśród właścicieli nowych aut, ale także i starszych pojazdów. Jakie korzyści gwarantuje Auto Casco i ile kosztuje?

Korzyści z posiadania AC

Polscy kierowcy są zobligowania do wykupienia ubezpieczenia OC dla każdego pojazdu, którego są właścicielami. Polisa ta jednak nie chroni ich samych, lecz innych kierowców, którzy zostali poszkodowani w wyniku ich błędu. Dlatego w sytuacji, gdy to my spowodowaliśmy kolizję, naprawę naszego samochodu musimy pokryć z własnej kieszeni. Tak się jednak nie stanie, gdy zdecydujemy się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia Auto Casco.

Przede wszystkim AC umożliwia wypłacanie odszkodowania dla sprawcy wypadku. Dodatkowo chroni nas, gdy do zniszczenia pojazdu doszło na skutek załamania pogody (np. gradobicia) bądź też aktów wandalizmu (m.in. wybite szyby, porysowana karoseria).

Większość ofert ubezpieczeniowych zapewnia także pomoc w razie wypadku polegającą na przetransportowaniu auta (m.in. lawetą) do warsztatu lub miejsca zamieszkania.

zobacz także:  Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego? Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Polisa ta także chroni przed kradzieżą. W tym wypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na to, na ile ubezpieczalnia ocenia wartość naszego auta. Informacje tę można znaleźć w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Ile kosztuje Auto Casco?

Wykupienie tej polisy wiąże się z dodatkowymi, często wysokimi kosztami, dlatego niektórzy kierowcy poprzestają na OC. A ile może kosztować AC?

To już zależy w głównej mierze od zakresu ubezpieczenia, a także od samego pojazdu. Przykładowo, AC w piętnastoletnim pojeździe może kosztować 300 zł, ale już w pięcioletnim – 2000 zł. Niemożliwym jest podanie konkretnych kosztów, a przedział cenowy może wynosić od 300 zł do nawet kilkunastu tysięcy. Trzeba też pamiętać, że im ochrona jest pełniejsza, tym wysokość składki jest większa. A na co należy zwracać uwagę? Przede wszystkim na udział własny. Jest to wartość określającą, jaką część szkody właściciel pojazdu będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, trzeba sprawdzić, na ile towarzystwo wycenia nasz pojazd – tyle zostanie nam wypłacone w przypadku kradzieży lub tzw. szkody całkowitej.

zobacz także:  Ropa nie skończy się nigdy? Jak to jest z zasobami ropy na świecie, co nam mówią, co nie?

Sposób rozliczania za szkodę może mieć też różny charakter. Wyróżnia się model warsztatowy oraz kosztorys. W pierwszym przypadku odszkodowanie wypłacane jest bezgotówkowo – ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy przedstawione przez serwis samochodowy. Jeśli natomiast wybrano kosztorys, to rzeczoznawca wycenia szkodę, na podstawie której wypłacane jest odszkodowanie właścicielowi pojazdu, który naprawia pojazd we własnym zakresie. Tutaj jednak często mamy do czynienia z zaniżeniem wartości szkody.

Kiedy opłaca się wykupić AC?

Do wykupienia dodatkowej polisy AC zwykle zobowiązani są właściciele, którzy pojazd zakupili za pomocą kredytu samochodowego lub w ramach leasingu – jest to podstawowy warunek umowy.

Jest to zwykle opłacalne również dla tych kierowców, którzy za gotówkę zakupili nowe auta – wtedy każda stłuczka może ich sporo kosztować, a Auto Casco przed tym chroni. A co z posiadaczami starych pojazdów? Utarło się przekonanie, że w ich wypadku płacenie dodatkowych składek nie jest korzystne. A czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie. Czasami okazuje się, że za AC dopłacamy 200-300 zł. Co więcej, warto o tym pomyśleć, gdy składka znajduje się na korzystnym poziomie, a my planujemy w przyszłości zakup nowego auta. Dlaczego? Ponieważ wtedy „budujemy” historię zniżek, co umożliwia nam wykupienie AC na lepszych warunkach.

zobacz także:  Rodzaje ubezpieczeń – kiedy warto się ubezpieczyć?

Dodaj Twój komentarz