poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje OC i AC? Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC i AC?

Kobieta za kierownicą

Koszt ubezpieczenia samochodu może być bardzo zróżnicowany. Dotyczy to zarówno obowiązkowej polisy OC, jak i dodatkowego autocasco. Co wpływa na ostateczną cenę ubezpieczenia pojazdu? Ile może kosztować ubezpieczenie komunikacyjne?

Jak wybrać tanie OC i AC?

Żaden kierowca nie chce przepłacać na ubezpieczeniu samochodu, tym bardziej że takie polisy często nie należą do najtańszych. Chcąc wybrać faktycznie korzystną ofertę, warto korzystać z porównywarek OC i AC. Dzięki temu zyskamy możliwość przeanalizowania ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu polis, gdzie kupić, jak wybrać OC i AC doradza www.Motoego.pl. A co ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

Od czego zależy cena polisy OC i AC?

Przy wyliczaniu składki firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników. Chcąc, by specjaliści oszacowali koszt polisy, jesteśmy zobowiązani do podania wielu danych osobistych i na temat samochodu. Na cenę ubezpieczenia auta wpływ ma marka i model pojazdu, pojemność silnika, przebieg samochodu i jego wiek. Ponadto ubezpieczyciele biorą pod uwagę datę urodzenia właściciela, datę wydania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, stan cywilny, posiadanie dzieci, płeć kierowcy. Z wyższymi kosztami ubezpieczenia muszą liczyć się świeżo upieczeni posiadacze prawa jazdy. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy to większe ryzyko wypadków, stąd też wyższa cena polisy. Z kolei doświadczeni kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezkolizyjną jazdą, przeważnie otrzymają dodatkowe zniżki na polisę.

zobacz także:  Co można i co warto ubezpieczyć?

Jeśli chcemy dodatkowo wykupić AC, wówczas ubezpieczyciel sprawdza też wartość samochodu, ilość i rodzaj zabezpieczeń przeciwkradzieżowych oraz dodatkowe wyposażenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ponieważ jest to uzależnione od wielu indywidualnych czynników. Przykładowo właściciele aut o pojemności silnika do 1.0 mogą za OC zapłacić ok. 600 zł, natomiast posiadacze aut z silnikami powyżej 2.0 będą musieli wydać nawet 1 000 zł. Różnice dotyczą także miast. Najwięcej za polisę OC zapłacą mieszkańcy Wrocławia (ok. 1 000 zł), najmniej rzeszowiacy (ok. 700 zł). Są to jednak średnie ceny, chcąc dowiedzieć się, ile wyniesie polisa w konkretnym przypadku, lepiej skorzystać z porównywarek OC i AC.

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia auta?

Jest kilka sposobów, by obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu. Wśród nich wymienia się wspomniane porównywanie ofert. Nie ma sensu przywiązywać się do jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, lepiej sprawdzić oferty wielu firm, ceny polis naprawdę mogą się od siebie znacząco różnić.

Sposobem na obniżenie kosztów może być współwłasność auta. Dopisanie doświadczonego kierowcy, który ma zniżki za bezszkodową jazdę może wpłynąć na lepszą cenę polisy. Warto też kupować ubezpieczenia w pakiecie. Dobranie do OC autocasco, NNW czy nawet polisy na dom lub na życie, może być tańsze w zestawie. Warto też o ubezpieczeniu auta pomyśleć jeszcze na etapie jego zakupu. Tańsze jest wykupienie polisy na mniejszy, typowo miejski samochód, niż na pojazd typu SUV.

zobacz także:  Ubezpieczenia komunikacyjne – gdzie warto wykupić OC i AC?

Dodaj Twój komentarz